ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

В інструкціях пральних порошків часто завищують концентрацію — експерт

Велика Епоха

Наталія Онуфрієва, начальник лабораторії державного підприємства Укрметртестстандарт, визнає, що іноді їй хочеться плакати, коли читає інструкцію до використання деяких пральних порошків, що продаються в Україні. Багато виробників завищують в інструкції кількість порошку, яку необхідно всипати в пральну машину, як зазначила вона на недавньому круглому столі на тему вмісту фосфатів у мийних засобах. Нижче наведена частина її виступу.

Фото: Володимир Бородін/Велика Епоха
Фото: Володимир Бородін/Велика Епоха
«На сьогоднішній день для підтвердження відповідності за якістю мийних засобів звертаються в наш орган. І я можу сказати з повною відповідальністю, що багато товарів із тих, що у нас продаються на ринку, проходили випробування в нашій лабораторії, і сформувалася картинка, що ж насправді виготовляють наші виробники, і що у нас продається в магазинах. Ми уклали договори з великими торговельними мережами і періодично вже ініціатори — торговельні мережі — проводять у нас випробування на відповідність за якістю продукції, що продається.

Необхідною вимогою маркування є інструкція з використання будь-якого мийного засобу, і що ми читаємо на мийних засобах іноді? Чесно кажучи, мені хочеться іноді плакати. Абсолютно не виправдане саме дозування пральних порошків для пральних машин. Іноді воно буває в 3—4 рази завищене, і, відповідно, ніби стоків менше йде за обсягом, а концентрація шкідливих поверхнево-активних речовин і фосфорно-кислих солей — більше.

Тут все і зрозуміло, тому що, коли раніше ми проводили випробування на порошках, в середньому використовувалася концентрація 5 г на літр, але це раніше було. А зараз, якщо перерахувати, скільки насправді відбувається споживання цього порошку по інструкції виробника, — там і 20, і 25 г, Якщо дивитися, що зараз на всіх пральних машинах енергозберігальні технології і заощадження електроенергії, води, то в цілому на цикл у пральну машину йде 10—12 літрів води.

Тому ви можете собі уявити, що якщо 200 г порошку відразу засипати в машину, і там буде працювати десь п'ята частина всього порошку, а решта осяде на нагрівальних елементах і піде в каналізацію, — ось звідси вся концентрація йде. Природно, що з економічної точки зору, це більше споживання, більше виробництва, і тут коло замкнулося. Ось такі підводні камені в цьому бувають. У багатьох випадках стикалися з таким питанням».

На тему пральних порошків читайте інші статті Великої Епохи: «Порошки з фосфатами — шкода для здоров'я», «Шкідливим порошкам із фосфатами оголосили війну».