• На Шевченківську премію висувають псевдо-історика — фахівці

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Понеділок, 12 листопада 2012 року

Публіциста Валерія Бебика, якого члени Спілки археологів України звинувачують в поширенні псевдо-історії, висувають на здобуття Шевченківської премії.

Валерій Бебик, доктор політичних наук, відомий своїми виступами на історичну тему по телебаченню та на національному радіо, може стати лауреатом однієї з найпрестижніших українських премій, повідомила газета Верховної Ради «Голос України», в якій друкується політолог. Окрім цього видання, Валерій Бебик вів передачу на Першому каналі Українського радіо, яку раніше розкритикували члени Спілки археологів України, доктори історичних наук, за висловлені в ній «фантастичні концепції».

Зокрема, історики назвали неправдивими теорії Валерія Бебика про «скіфо-трипільську цивілізацію», «український еллінізм, блідим відображенням якого є антична культура», «українське походження Христа, Будди і Чінгіз-Хана», а також про «татаро-монгольську українську державу».

«Приміром, він [Валерій Бебик — авт.] переконаний, що столицю Лівії місто Тріполі так назвали трипільські емігранти, римський імператор Сулла походить із Посулля, засновники Риму Ромул і Рем — з міста Ромни на Сумщині, перший фараон Єгипту Менес — з райцентру Мена на Чернігівщині», — написали члени Спілки археологів у відкритому листі до Національної радіокомпанії України. Один з них, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор історичних наук Гліб Івакін сказав в особистому коментарі Великій Епосі, що ситуація з висуненням Валерія Бебика на здобуття Шевченківської премії відображає рівень українського суспільства.

«Вся ця наукова піна піднімається, і вони розповідають про матеріали, які вони не знають, — каже академік і додає, — наукою тут і не пахне». Вчений вважає, що окрім Валерія Бебика є й багато інших діячів, які поширюють завідома неправдиву інформацію, причому така ситуація склалась не тільки в Україні, подібне явище існує в усьому світі. Проте Гліб Івакін зазначає, що в інших країнах, де суспільство себе організувало краще, професіонали об’єднуються і протидіють поширенню псевдо-історії.

Втім, сам Валерій Бебик заперечує, що висував теорії, які розкритикували члени Спілки археологів. Крім того, якщо публіцист і отримає Шевченківську премію, то це не можна буде назвати визнанням його теорій в галузі історії — премію дають не за наукову діяльність, а за твори літератури, публіцистики та журналістики. Таку державну відзнаку отримують за внесок у розвиток культури і мистецтва, за «найяскравіші, найвидатніші духовні надбання вітчизняної культури», йдеться в Указі Президента від 14 листопада 2005 року про Шевченківську премію. Як передає «Голос України», саме за «неканонічне дослідження історії тисячолітньої української цивілізації» в своїх публікаціях Валерія Бебика і висунули за здобуття державної премії члени громадської організації «Співдружність працівників інформаційних видань України».

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...