• Шкідливим порошкам із фосфатами оголосили війну

  • Євген Довбуш | Велика Епоха
    Середа, 3 жовтня 2012 року
«Українцям — екологічне чисте прання» — саме під таким гаслом екологічна організація «МАМА-86» розпочне тижневу інформаційну кампанію. Її мета — зменшити споживання в Україні пральних порошків з високим вмістом фосфатів та інших речовин, шкідливих для здоров’я людей та довкілля.

Кампанія «Тиждень екологічного споживача 2012: українцям — екологічне чисте прання» проходитиме з 8 по 14 жовтня 2012 року у Києві та ще 12 регіонах України. В ході цього тижня пройдуть вуличні акції з роздаванням пам’яток споживачу, дискусії, круглі столи за участю експертів, урядовців та виробників, заняття в школах та онлайн-акції.

Зокрема, 12 жовтня буде ініційоване створення інтерактивної мапи з позначками та інформацією про готелі та ресторани, які використовують безпечні — безфосфатні пральні засоби. А 13 жовтня на Хрещатику відбудеться вулична акція «Ви все ще перете фосфатами?».

Експерти з «МАМА-86» наголошують, що більшість пральних порошків, які продаються в Україні, містять великі кількості фосфатів та поверхнево-активних речовин (ПАР). Контактуючи зі шкірою, ці речовини спричиняють дерматити та інші алергійні реакції. Потрапляючи у кров, вони змінюють відсотковий склад гемоглобіну, білка, а також щільність і структуру сироватки крові. Через це, в свою чергу, порушується робота внутрішніх органів, загострюються хронічні захворювання та з’являються нові.

Крім того, за словами Зоряни Міщук, виконавчого директора ВЕГО «МАМА-86», потрапляючи у водойми через стічні води, фосфати запускають процес цвітіння водоростей, які чинять згубний вплив на флору і фауну, перешкоджають диханню риб і сприяють їхньому замору.

Вікторія Яковлєва, радник голови правління з інформаційної політики «Київводоканалу», каже, що ситуація в Україні загострилася після 2002 року, коли в країнах ЄС прийняли постанову про заборону та обмеження вмісту фосфатів у пральних порошках.

«Саме з 2002 року з’явився величезний скачок у фосфатах у наших стічних водах. Це говорить про те, що все те, що не потрібно на заході, що погано впливає на їх екологію, везуть до нас. Треба все ж таки відмовитися від використання цих засобів», — сказала вона під час прес-конференції 2 жовтня, яка оголосила старт національної кампанії «Українцям — екологічно чисте прання».

На законодавчому рівні в Україні це питання досі не врегулювали, що дозволяє західним компаніям збувати продукцію, яка заборонена в їхніх країнах. А торговельні мережі та виробники пральних порошків не поспішають впровадити безпечну альтернативу через те, що українці слабо обізнані з негативними наслідками, які викликають фосфати та ПАР. Через це споживачі і далі орієнтуються на більш дешеву ціну та ті характеристики, які пропагуються через рекламу на телебаченні чи в інших ЗМІ, розповіли експерти «МАМА-86».

Однак насправді те, що порошки без фосфатів коштують дорожче, є міфом, стверджує Вікторія Яковлєва.

«Це від лукавого все. Якщо порахувати те, що безфосфатні порошки дуже концентровані, то їх просто вистачає на довше. Ви уявіть собі об’єм фосфатного і об’єм безфосфатного і порахуйте, скільки чого іде і наскільки вистачає», — каже вона.

Представник «Київводоконалу» також розповіла, що через негативний вплив фосфатів, компанія не в змозі доочищувати до нормального стану очисні води, які після очистки потрапляють в Дніпро. За її словами, якщо раніше це була норма 8 мг на літр, то зараз 25—27 мг фосфатів на літр приходить на станцію аерації.

Вона зазначає, що фосфати пригнічують активний мул, тобто бактерію, яка очищує безпосередньо стічні води. І далі для того, щоб вона не вмирала, працівники компанії нагнітають кисень, щоб підтримати її.

«Це величезні затрати електроенергії — 60% всієї електроенергії, яку використовує Бортницька станція аерація, саме йде на накидання кисню в аеротенки», — розповідає Яковлєва.

Між тим Ольга Цигульова, координатор напрямку «Хімічна безпека» ВЕГО «МАМА-86», каже, що з січня 2013 року введуть технічний регламент, який зробить обов’язковим зазначати хімічний склад пральних порошків. Крім того, зараз є 2 законопроекти — один вводить обмеження лише на вміст фосфатів, а інший, до якого «МАМА-86» надавала свої пропозиції, на вміст як фосфатів, так і поверхнево-активних речовин у очисних засобах.

«Чи встигнуть розробники проштовхнути його до 28 жовтня, буде дуже добре. А як ні, то будемо сподіватися і лобіювати його скоріше прийняття. Але технічний регламент, який введуть з 1 січня 2013 року, вже зобов’яже виробника вказувати склад, і тоді вже, прийшовши в магазин і побачивши порошок без складу, можна взагалі не підходити до нього», — каже Цигульова.

Вона пропонує згадати, чим прали наші бабусі та мами — і це теж альтернативні засоби, що непогано перуть і не містять фосфатів і ПАРів.

Підписатися:

Коментарі