• Від хвороб серця помирає все більше українців, але лікуватись хочуть одиниці

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Вівторок, 25 вересня 2012 року

Українці стали більше хворіти на серцево-судинні захворювання — за останні 25 років кількість хворих зросла втричі, а рівень смертності від таких захворювань збільшився на 45%. Проте лікуватись хоче тільки 14% таких хворих.

За даними Міністерства охорони здоров’я, з усіх, хто має проблеми з артеріальним тиском, тільки 60% знають про це. Лікуватись починає ще менше — 40% таких пацієнтів. І тільки 14% продовжує лікуватись протягом кількох місяців та ходить до лікарні на обстеження.

Підвищений артеріальний тиск — ось перший крок до хвороб серця, розвитку інсультів та інфарктів, вважає головний терапевт МОЗ Василь Нетяженко.

«Якщо ми будемо зменшувати підвищений артеріальний тиск на 10% — наприклад, з 160 мм рт. ст. до 150 мм рт. ст.-то кількість ускладнень, інфарктів, інсультів зменшиться на 38% — це статистика міжнародна», — каже Василь Нетяженко. Коли підвищений тиск знизять на 20 мм рт.ст., наближаючи до норми, кількість захворювань серцево-судинної системи стане менше наполовину, каже лікар.

Проте багато людей просто не хочуть приймати ліки. Згідно статистики, наведеної головним терапевтом країни, 60% пацієнтів каже, що забули прийняти ліки, 50% пацієнтів у випадку, коли аптеці не було ліків, в іншу вони не пішли. 20% хворих лякають побічні ефекти, а смак ліків не подобається 10% пацієнтів. Є і такі пацієнти, які не вірять в препарати.

Зважаючи на це, український уряд вирішив заохотити гіпертоніків вживати ліки. Протягом найближчих 2 місяців частина грошей, які хворі витрачають на ліки, буде їм повертатись — приблизно від 10 до 45 гривень щомісяця, в залежності від кількості виписаних препаратів. Для реалізації проекту вже виділили 40 млн гривень, повідомили в МОЗ.

Крім того, в містах п’яти областей, які беруть участь в пілотному проекті, будуть пропагувати здоровий спосіб життя, здорове харчування та дбайливе ставлення до свого здоров’я. В різних містах протягом наступного тижня, який у світі відзначається як тиждень серця, розповсюджуватимуть інформацію про те, як вберегтись від серцево-судинних хвороб. Також будуть встановлені пункти, де жителі міст зможуть виміряти артеріальний тиск.

Загалом же експерти МОЗ дали кілька простих порад, слідуючи яким можна зберегти здоровими серце та судинну систему. По-перше, потрібно більше рухатись, радять фахівці. Не обов’язково займатись спортом, достатньо вести більш активний спосіб життя, більше ходити або їздити на велосипеді.

По-друге, необхідне здорове харчування: продукти, багаті на сіль, цукор та жири, виснажують серце і погано впливають на судинну систему — їх споживання краще обмежити. Лікарі радять споживати менше 5 грамів солі (чайна ложка) на день, їсти більше овочів та фруктів, і менше м’яса та вуглеводів, а також не приймати їжу великими порціями.

Паління теж відноситься до ворогів серця та судин. Причому шкідливим є не тільки паління, а й пасивне паління, кажуть експерти. Ще лікарі радять стежити за тиском своїм та своїх родичів — це допоможе уникнути розвитку захворювань. Попередити краще, ніж лікувати, переконані фахівці з МОЗ.

Щодо світової статистики, то вона невтішна: від серцево-судинних захворювань помирає найбільша кількість людей на землі — більше 17 мільйонів чоловік щорічно. Україна за кількістю смертей від серцево-судинних захворювань займає одне з перших місць у Європі. На другому місці за кількістю смертей як в Україні, так і в усьому світі, йдуть онкологічні захворювання.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...