ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Україну врятує мозок — Вікторія Тігіпко

Велика Епоха

На відкритті найбільшої в Центральній та Східній Європі конференції інтернет-технологій та інновацій IDCEE Велика Епоха поспілкувалася з її організатором — Вікторією Тігіпко. Успішна бізнес-леді розповіла про конкуренцію в інтернеті і про те, чи зможе українська IT-сфера вийти з тіні.

Вікторія Тігіпко. Фото: facebook.com/viktoriya.tigipko
Вікторія Тігіпко. Фото: facebook.com/viktoriya.tigipko
— Володимир Семиноженко оприлюднив такі цифри, що 9/10 українських програмістів працюють на зовнішні ринки, і 60–70% сфери інформаційних технологій (ІТ) в Україні знаходиться в тіні. Як Ви вважаєте, чи буде поліпшуватися ситуація, і як саме?

Вікторія Тігіпко: Ситуація повинна покращуватись органічно. Коли буде попит, тоді програмісти, які працюють в офшорних компаніях, будуть створювати свої приватні компанії, створювати продукти. Це буде проходити органічно.

Зараз з розвитком ринку інтернет-підприємництва все більше й більше програмістів будуть вливатися в команди так званих стартапів і будувати свої продукти. Це великий етап розвитку, дуже важливий. Це не означає, що у нас стане менше офшорного програмування, просто буде більше фахівців, які захочуть ризикнути, створити свою компанію, включитися в команду нової, молодої компанії і будувати успішний продукт, який буде виходити на ринок, буде конкурувати і виросте в глобальну велику компанію. І це важливо.

— Які нововведення повинні послідувати з боку держави, щоб полегшити бізнесу вихід в інтернет?

Вікторія Тігіпко: 5% прибутку — income tax [податок на прибуток — прикл. ред.], 0% — VAT [ПДВ — прикл. ред.], для інтернет-компаній, які працюють на експорт, це дуже важливо, тому що вони працюють в глобальному середовищі, і повинні відповідати тим умовам, в яких працюють їхні конкуренти. Їх дуже важливо підтримувати, щоб їхні умови були в жодному разі не гірше, а краще, ніж у конкурентів.

Тоді буде більше клієнтів західних, серйозних, які входять в топ-100 світових компаній глобального інтернету. Чим більше таких замовників, тим більше роботи буде у наших компаній.

Ну і, власне, якісь прості речі, які розвивають електронну комерцію: які спрощують документообіг, прибирають паперовий документообіг. Всі переходить в інтернет. Право і можливість електронного підпису — це теж дуже важливо. Тобто багато є простих речей, які повинні бути зроблені. І, я думаю, вони в найближчий час будуть зроблені для того, щоб полегшити роботу інтернету в плані проникнення в усі сфери нашого життя. Але в цьому немає нічого такого складного, нічого, що вимагає якихось великих зусиль.

Найбільше завдання держави — не заважати, а допомагати, щоб ми мали умови як мінімум конкурентні.

— Колись давно Україна виробляла процесори «Іскра». Як Ви думаєте, чи зможе Україна в майбутньому виробляти технології?

Вікторія Тігіпко: Можливо, не ці, але інші точно, тому що якийсь час був упущений. Тут є момент міжнародного глобального поділу ринків. Де така спеціалізація має більше підстав бути. В Україні насправді є дуже сильні мізки, які можуть створювати ось ці вибухові програми, технології, і це не обов’язково процесори «Іскра» (сміється). Це може бути будь-яка інша технологія, яка зробить наше життя кращим, змінить його, прискорить якісь процеси.

Є такий гарний вираз «В інтернеті все дуже ризиковано, бо десь колись вже є хтось, хто може зробити ваш продукт застарілим». Потрібно просто розуміти це і рухатися далі, і все. Тобто мозок — це велике спасіння не тільки для України, але й для багатьох країн, що розвиваються, для зростаючих ринків.