• Як випускників інтернатів готують до самостійного життя

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 28 листопада 2012 року

Дітей з інтернатів потрібно влаштовувати в родини або до дитячих будинків сімейного типу, оскільки їм важко починати самостійне життя за стінами закладу, кажуть експерти. Повністю реформувати інтернатні заклади держава збирається за 8 років, але поки що такі установи продовжують працювати, і соціальні робітники докладають чимало зусиль, щоб підготувати їхніх вихованців до дорослого існування.

Для кожної дитини потрібен особливий підхід, тому що в кожної своя життєва історія, розказала Великій Епосі Зінаїда Кияниця, кандидат педагогічних наук та заступник директора Міжнародної благодійної організації  «Партнерство "Кожній дитині"». Часто такі діти не вміють витрачати гроші та не уявляють собі, як жити сімейним життям.

«Після закінчення інтернату їм видаються підйомні гроші. У нас був такий хлопчик, який витратив їх на таксі — за 100 кілометрів поїхав у своє село, розплатився за таксі і все. А далі як жити?», — каже досвідчений педагог і пояснює: діти не знають, що скільки коштує і звідки беруться гроші, тому подібних випадків дуже багато.

За необхідності за вихованцями цих закладів закріплюється наставник, якого приймає вихованець інтернату і якого він захоче мати, каже експерт. Інколи молоді люди навіть живуть у цих наставників: спочатку безкоштовно, і з часом починають сплачувати від частини до повної суми за проживання. Зінаїда Кияниця каже, так роблять тому, що молоді люди мають розуміти: нічого не дається безкоштовно. Крім того, їхні наставники проходять спеціальну підготовку.

«Ми навчаємо, як займатись дитиною — це дуже важливо, оскільки можна прийти, пообнімати цю дитину і розказати, яка вона добра, а назавтра розвернутись, і це буде ще більша трагедія для цієї дитини», — каже Зінаїда Кияниця. Експерт пояснює, що наставників вчать не жаліти дитину, не робити за неї нічого, натомість підтримувати в дитині самостійність.

 Всім допомогти не можна. Люди різні і у кожного різна історія, і в багатьох є дуже і дуже глибокі проблеми 

Зінаїда Кияниця, кандидат педагогічних наук та заступник директора  Міжнародної благодійної організації «Партнерство "Кожній дитині"» 

У випадку, якщо діти не живуть у наставників, працівники МБО «Партнерство "Кожній дитині"» та соціальні робітники допомагають випускникам інтернатів вирішити проблему з житлом та пільгами — вони надаються у тому місті чи селі, де дитина була покинута. Крім того, молодим людям допомагають визначитись із професією, зрозуміти їхні можливості, а також попередити можливі ризики. Але попри різносторонню допомогу, не всі історії випускників інтернатів щасливі, каже Зінаїда Кияниця.    

«Всім допомогти не можна, — каже експерт, — люди різні і у кожного різна історія, і в багатьох є дуже і дуже глибокі проблеми».

Зінаїда Кияниця розповідає, що був випадок, коли двоє вихованців інтернату вирішили утворити родину: у них була своя дитина. Парі допомагали і наставник, і соціальний працівник, і сільрада. Молодій сім’ї виділили землю, надали житло, роботу та підтримували фінансово. Проте ця сім’я розпалась: жінка лишилась із дитиною, а чоловік пішов «не по тому шляху».

«Не завжди ці історії бувають успішними, не зважаючи на те, скільки любові, добра, тепла, грошей і уваги було приділено цій дитині, тому що якщо 18 років до того її не долюбили, то треба набагато більше дати», — говорить Зінаїда Кияниця.

Не завжди ці історії бувають успішними, не зважаючи на те, скільки любові, добра, тепла, грошей і уваги було приділено цій дитині, тому що якщо 18 років до того її не долюбили, то треба набагато більше дати

 Зінаїда Кияниця 

Експерт пояснює: дуже важливо для таких дітей отримати досвід життя у сім’ї, нехай він буде і негативним.

«Нехай він [досвід] важкий, але він все ж таки кращий, ніж золота клітка інтернату, де все тобі видається, де всі начебто для тебе, але все це для тебе закінчується рівно, скажімо, 20 червня після останнього дзвіночка в школі», — каже вона.

Проте, що б не робилось для підготовки вихованців інтернатів до дорослого життя, Зінаїда Кияниця переконана: ранній вік — дуже важливий для їхнього формування, і в першу чергу потрібно зробити все можливе, щоб ці діти не провели його в інтернаті.

Читайте також:

Діти мають виховуватись в сім’ї, а не в інтернаті — експерти  

Через бідність українці здають дітей до інтернатів  

Діти після закінчення інтернатів часто опиняються на вулиці — юрист  

Не віддавайте хворих дітей до інтернатів — волонтер

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...