• Китайський режим знову посилює цензуру інтернету

  • П'ятниця, 28 грудня 2012 року
Державні ЗМІ розповсюдили інформацію про те, що компартія Китаю має намір карати за прояви свободи слова в інтернеті.

20 грудня основні рупори китайського режиму, такі як агентство новин Сіньхуа, газети Женьмінь Жибао і Guangming Daily, розмістили на перших шпальтах редакційну статтю про необхідність «узгоджувати» інтернет «відповідно до закону». 21 грудня вони знову торкнулися цієї теми на своїх сторінках. Веб-портали, які зазвичай критикують пропагандистську діяльність компартії Китаю (такі як, Sina, Sohu і Netease), розмістили редакційні статті про «посилення обмежень шляхом уведення закону про інтернет».

Ці статті ― типові ознаки політичних змін. Такі новини свідчать про наближення нової кампанії. На Weibo (китайська версія Twitter) та на інших подібних мережах мікроблогів розгорнулися гарячі дискусії щодо цих новин.

Уже двох чиновників високого рівня нещодавно осоромили скандали в інтернеті. Лей Чженфу і Ян Дацай мають підстави для введення таких обмежень.

«Я вважаю, що це ознака пригноблення», — висловився китайський дисидент Шень Лянцін в інтерв'ю Радіо «Голос надії» (Sound of Hope Radio Network).

Впливовий економіст Хань Чжиго засудив нові утиски одразу після зміни керівництва партії на 18 з'їзді. В той час багато китайців із надіями чекали політичних реформ. Для своїх 4 млн прихильників на сайті Weibo він написав: «Медовий місяць ще не закінчився, а сайту Weibo знову загрожує небезпека. У той час, коли люди чекають змін, важко повірити у те, що влада має таке закостеніле мислення».

Схоже розчарування пролунало від іншого популярного автора. Сюй Сяонянь, професор Міжнародної китайсько-європейської бізнес школи, на сайті для своїх 5 млн прихильників додав коментар: «Навіть якщо інші політичні реформи планують провести у майбутньому, хто їм повірить?»

Деякі люди висловили свою зневагу до посилення інтернет-цензури. «Спираючись на власний досвід, вважаю, що газету Женьмінь Жибао слід називати джерелом зла, газету Guangming Daily ― джерелом гріха, а телебачення CCTV ― джерелом всіх видів зла», — написав один користувач на ім’я «Chen VI 1968».

Інший інтернет-користувач проявив зухвалу непокору: «Минулого року вони змусили користувачів під час реєстрації на сайті Weibo вказувати своє справжнє ім'я, і це був досить сильний хід залякування. Однак, завдяки мужності кожного з користувачів, цю нову систему не вдалося впровадити. Тепер вони кажуть, що інтернет не може бути поза законом і використовують різні методи, щоб залякати нас. Юйгун хотів би сказати кілька слів: інтернет не може бути поза законом; але Китай не приватна земля для авторитарної диктатури, так що я прошу вас, будь ласка, їдьте з Китаю і чим далі, тим краще».

Ця людина написала під псевдонімом «Юйгун відходить від партії». Своє ім’я він запозичив із народної китайської оповідки, в якій один старець на ім’я Юйгун намагався посунути гору, яка стоїть перед його будинком. Рішучість старця розчулила богів, і вони заради нього пересунули гору.

Аріель Тянь та Ірен Ло, Велика Епоха

Коментар:

Компартія КНР заблокувала доступ для китайських громадян до китайськомовної редакції Великої Епохи. Крім того, часто веб-сайти й інших редакцій зазнають хакерських атак. Детальніше в статті «Сайт Великої Епохи спробували зламати за критику китайської компартії». Також читайте публікацію «Китайський Інтернет — мережа за Великою стіною».
Підписатися:

Коментарі