• Луг крижаних квітів розцвів у Північному Льодовитому океані

  • Раїса Стецура | Велика Епоха
    Четвер, 27 грудня 2012 року
Команда вчених з університету біології у Вашингтоні поверталася додому з експедиції по Північному полюсу. О 3―4 годині ранку, стоячи на палубі свого корабля, вони вперше побачили на морській гладі загадкові крижані квіти, пише видання NPR.

Було холодно, температура знизилася. І, коли почало світати, вони побачили спочатку кілька, потім більше, потім ще більше таких маленьких засніжених суцвіть, що ростуть із води.

«Я дуже здивувався, ― каже аспірант Джефф Боуман у інтерв'ю NPR. ― Це були маленькі виступи льоду, ніжні, як сніжинки. Вони почали рости в сухому, холодному повітрі, як квіти на луці, розростаючись у всіх напрямках. Незабаром ними покрилася вся поверхня».

Вони були всюди. «Що це таке? Морозні квіти? Я ніколи не чув про них», ― сказав Джефф.

Проте це були не квіти. Вони були схожі більше на крижані скульптури, що ростуть на межі між морем і повітрям.

Крижані квіти виростають на поверхні льоду або води, коли повітря дуже холодне і сухе, холодніше, ніж поверхня океану, відзначає NPR. Через різницю між цими температурами і сухістю повітря, на морській поверхні утворюються маленькі крижані солоні шишки. З них витягується волога, шматочки льоду випаровуються і повітря стає вологим, але тільки на деякий час.

Через холод утворюються важкі водяні пари, які звільняючись від надмірної ваги солі, перетворюються в кристал. Потім повітря знову перетворюється на лід, створюючи ніжні, пухнасті вусики, які виростають у гігантські сніжинки розміром до 5―8 см. Море наче розцвітає.

Професор біологічної океанографії пані Джоді Демін (Jody Deming) назвала їх свого роду «красивими соліннями». Вона зазначила, що ці квіти «висмоктують» з морської води солі, і їх концентрація перевищує солоність океану в три рази. Якщо взяти цю маленьку заморожену квітку і розтопити, то вийде дуже солона калюжа.

Більше того, коли Джефф і його колеги досліджували ці квіти, вони виявили, що кожна із них містила близько мільйона мікроскопічних істот ― бактерій.

«Хіба це не дивує вас?» ― запитав Джефф.

«Ці бактерії сидять на крижаній поверхні і зазнають холодних температур, набагато холоднішим, ніж до яких вони звикли в море. Але всі вони, мабуть, дуже щасливі в своїй солоній замороженій розкопці, купаючись у променях сонячного світла жорстокого холодного повітря», ― прокоментував він NPR.

Професор Джоді Демін та її команда збираються розгадати цю загадку природи, пише видання.
Підписатися:

Коментарі