• У Гонконзі сталися масові протести проти компартії Китаю

  • П'ятниця, 4 січня 2013 року
Близько 130 тис. місцевих жителів відсвяткували перший день нового року, пройшовши містом кількома парадами і протестуючи проти втручання компартії Китаю у справи Гонконгу. Протестувальники вимагали також звільнення виконавчого керівника Гонконгу Лян Чженьіна.

За останні місяці у Гонконзі зросло напруження через тиск компартії Китаю. Конституція Гонконгу гарантує, що жителі цього автономного району мають певні права, які не поширюються на материковий Китай. Це положення захищене договором про доктрину «одна країна ― дві системи». Незважаючи на це, компартія Китаю все далі посилює тиск на колишню британську колонію.

Цього літа Лян, якого колишні члени партії Гонконгу звинувачували у таємній співпраці з компартією Китаю, намагався запровадити у школах Гонконгу навчальні програми материкового Китаю. Жителі Гонконгу були проти, вбачаючи у цьому форму «промивання мізків». Після того, як сотні тисяч людей вийшли на вулиці у знак протесту, Лян Чженьіну довелося відмовитися від свого задуму.

Чжан Сяомін, новопризначений голова посольства КНР у Гонконзі, однак, наполягає на тому, щоб законодавча рада Гонконгу чинила згідно з 23 статтею гонконгського закону. Цю спірну статтю відхилили ще при першому висуванні у 2002―2003 роках. Критики вважають, що прийняття цієї статті може позбавити жителів Гонконгу гарантій захисту багатьох їхніх конституційних прав.

Відомий журналіст Чін Чеон нещодавно опублікував свій коментар, в якому закликав жителів Гонконгу опиратися «комунізації» міста. За оцінкою Чін Чеона, за останні десятиліття компартія Китаю направила 40 тис. членів партії поселитися і жити у Гонконзі.

48 цивільних і політичних організацій об'єдналися у подіях вівторка.

Одна з найдовших процесій почала свій рух з парку Вікторія о 15:00 на чолі з групою літніх людей в інвалідних візках. Величезна кількість громадян приєдналися до параду.

Але, коли учасники проходили вулицю Yee Woі у районі Causeway Bay, їх атакували водометами.

Парад дійшов до свого місця призначення ― урядового штабу Адміралтейства, але там на них чекали члени організацій компартії ― «Голос тих, хто любить Гонконг» (The Voice of Loving Hong Kong), які згуртувалися в амфітеатрі урядової будівлі, де проводили мітинг підтримки адміністрації Лян Чженьіна.

Інша група зібралася на пішохідній доріжці по вулиці Chater Road о 15:30. Близько 200 молодих демонстрантів цієї групи вирушили до посольства КНР, де вимагали відставки чинного керівника Гонконгу та надання громадянам загального виборчого права.

«Британський уряд приніс у Гонконг цивілізацію, а компартія — темряву», ― сказав прихильник демократії Ку Зі Ю. Він розповів, що планував спалити комуністичний прапор біля посольства КНР.

Однак Ку був арештований на вулиці Hollywood Road за псування і нанесення шкоди національному прапору і за порушення закону про прапор. Потім йому пригрозили поліцейською дільницею району Aberdeen.

З вікна будинку на вулиці Queens Road випала коробка зі сміттям і мало не влучила в учасників параду. Вони вважають це навмисним вчинком, тому закликали місцеву владу забезпечити дотримання закону.

О 5 вечора 200 чоловік прибули до посольства КНР і розмістилися прямо перед дверима. Вони рвали комуністичні прапори та вигукували гасла, вимагаючи незалежності Гонконгу.

Один з перших парадів того дня розпочався о 14-й годині. Він рушив під керівництвом організації «Народна сила» від Центральної бібліотеки у районі Causeway Bay і закінчився мітингом біля центрального будинку уряду.

У Шуайер і Лян Лусі, Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі