• Історія Китаю (79): Чу Суйлян — видатний каліграф династії Тан

  • Четвер, 3 січня 2013 року

Багато талановитих людей народилося в епоху династії Тан. Серед них — Чу Суйлян, який жив приблизно в 596—659 роках до нашої ери. Його називають одним із чотирьох великих каліграфів раннього періоду династії Тан.

Чу СуйлянНародився Чу в знатній сім'ї. Його батько був міністром і славився своєю начитаністю. Під впливом батька Чу старанно вивчав історію, літературу та каліграфію. Поступово він став ученим, який чудово підходив на роль кандидата державного радника. Маючи прямий і чесний характер, він швидко просунувся щаблями влади і незабаром став одним із відповідальних міністрів імператора Тайцзуна.

Навчаючись у таких відомих майстрів каліграфії, як Оуян Сюнь і Юй Шинань, Чу також став талановитим каліграфом. Незважаючи на те, що ще в молодості він досяг певної популярності, лише коли йому виповнилося сорок, його досвід і здібності помітив імператор. У 638 році н.е. імператор Тайцзун оплакував смерть свого наставника — знаменитого каліграфа Юй Шинаня. Тоді міністр Вей Чжен порекомендував імператорові майстра Чу Сюйляна. Оцінивши його талант, імператор залишився дуже задоволений, і відтоді Чу почав працювати при дворі.

Служба при дворі відкривала йому доступ до шедеврів каліграфії відомих майстрів і дозволила йому значно поліпшити свої навички володіння пензлем, а також досягти нових висот у мистецтві каліграфії. Він також став дуже обізнаним у сфері мистецтв. Одного разу імператор Тайцзун отримав дуже старий сувій з каліграфією нібито від Ван Січжи (майстер каліграфії, що жив у 303 — 361 роках) і показав його Чу. Він деякий час розглядав ієрогліфи і потім сказав, що сувій фальшивий. Помітивши здивований погляд імператора, він направив прямі сонячні промені на два ієрогліфи на сувої і сказав: «Більш темні чорнила в цих місцях вказують на те, що ієрогліфи намагалися скоригувати і виправити. Справжній майстер ніколи б не допустив такої грубої помилки». Імператор зрадів такій відповіді і пройнявся ще більшою повагою до каліграфії. Після цього випадку імператор призначив Чу Суйляна палацовим доглядачем, а також відповідальним за збереження і сортування відомих каліграфічних робіт.

Каліграфія Чу відрізняється особливим витонченим стилем. В той же час в акуратних штрихах його письма проглядався сильний характер автора. Його вважали каліграфом, який успадкував і поліпшив стиль каліграфії династії Сунь, а потім створив свій, неповторний стиль каліграфії епохи династії Тан.

Девід У, Велика Епоха

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Коментарі