• На Землі виявлений унікальний марсіанський метеорит

  • Ганна Жаворонкова | Велика Епоха
    П'ятниця, 4 січня 2013 року
У пустелі Сахара бедуїни виявили невеликий космічний метеорит віком 2,1 мільярда років.

У 2011 році плем'я з Північно-Західної Африки продало свою знахідку американському науковому центру NASA.

Провівши аналіз складу породи, дослідники встановили, що цей метеорит впав із поверхні Марса, або є шматком його породи. Зразку присвоїли код NWA 7034 ― негрупований ахондріт, багатий водою (відсоток води в 10 разів більше, ніж в інших марсіанських метеоритах невідомого походження), повідомляє NASA.

«Чорна красуня» ― інше його прізвисько, важить близько 320 грам. Після більш ніж року інтенсивних досліджень, група американських вчених визначила вік метеорита. Він був утворений 2 100 000 000 років тому на початку останнього геологічного періоду на Марсі, відомого як амазонський.

Керівник дослідників з університету Нью-Мексико Карл Ейджи сказав, що цей марсіанський метеорит має у своєму мінеральному та хімічному складі все необхідне, щоб поглибити їх розуміння про Червону планету.

«Цей унікальний вулканічний метеорит дає нам уявлення про стародавню поверхню і умови навколишнього середовища на Марсі, про що раніше нам не відав ні один такий метеорит», — відзначив він.

«Вік NWA 7034 дуже важливий. Він значно старший, ніж більшість інших марсіанських метеоритів, які ми маємо. Тепер у нас з'явилося нове важливе розуміння про історію розвитку планети Марс», ― додав учений NASA за програмою дослідження Марса Мітч Шульте.

Дослідники припускають, що велика кількість води, що міститься в NWA 7034, виникла в результаті взаємодії гірських порід із водою, яка присутня в корі Марса. Метеорит також має у своїй структурі різні суміші ізотопів кисню, чого немає в інших марсіанських метеоритах.

Помічник керівника наукового управління місії NASA у Вашингтоні Джон Грансфелд зазначив: «Склад цього метеорита може спростувати наші ранні уявлення про марсіанську геологію. Результати аналізів також показали, що цей мінерал утворився в результаті виверження вулкана і взаємодії з водою. Шматок швидко застиглої лави містить польовий шпат і піроксен».

Як зазначає NASA, більшість марсіанських метеоритів діляться на три типи порід: Shergotty, Nakhla і Chassigny. Так званих SNC-метеоритів у цей час налічується близько 110. Їх місце походження на Марсі не відоме. І, хоча NWA 7034 має схожість з SNC-метеоритами, в той же час, це новий мінерал, що має в своєму складі високомолекулярний органічний вуглець і багато інших унікальних характеристик.
Підписатися:

Коментарі