• У Китаї триває закулісна боротьба між керівниками країни

  • П'ятниця, 11 січня 2013 року
Новий керівник китайської компартії Сі Цзіньпін отримав у спадок місію — контролювати і вичищати з політики угруповання, які викликали скандали і чвари серед вищих партійних чиновників Китаю в минулому році.

Список цих скандалістів очолює колишній партійний лідер, старенний Цзян Цземінь з важким ярмом, яке висить на його шиї — переслідування Фалуньгун. Ще одна проблема для Сі Цзіньпіна — це Політико-юридична комісія (ПЮК), апарат громадської безпеки Китаю, який є найбільш корумпованою організацією. ПЮК стала другим центром влади, коли нею керував нині знятий з цієї посади Чжоу Юнкан. Він також є одним з найближчих союзників Цзян Цземіня. Те, як Сі Цзіньпін буде вирішувати ці питання, визначить долю компартії.

За кілька тижнів з того часу, як Сі Цзіньпін став лідером компартії, Цзян Цземінь вже декілька разів відкрито ігнорував владу Сі.

4 грудня, щоб поліпшити функціонування Політбюро, компартія прийняла нормативний документ, відомий як «Вісім правил Сі». Одна з вимог забороняє чиновникам публікувати власні літературні твори, такі як монографії, вітальні листи чи телеграми, записи будь-якого роду без попереднього схвалення центрального партійного керівництва.

Однак, як повідомили державні ЗМІ, протягом шести днів, з 22 по 28 грудня, Цзян порушив ці правила чотири рази.

22 грудня Цзян написав передмову для книги стародавніх віршів. Два дні потому він почав писати книгу під назвою «Хуан Цзюй», присвячену своєму послідовникові Хуан Цзюю. Хуан також брав активну участь у переслідуванні Фалуньгун, він помер у 2007 році.

25 грудня Цзян зробив ще одну коротку присвяту. А 28 грудня опублікували його останню книгу.

На думку політологів, цим Цзян мав намір нагадати Сі Цзіньпіну і всім іншим, що він досі має політичний вплив у країні.

Представник табору Сі Цзіньпіна повідомив Національному радіо Китаю, що причиною настільки свавільної поведінки Цзяна деякою мірою є навмисна поступливість Сі Цзіньпіна. Ці публічні виступи, які Цзян Цземіню дозволили провести, є приводом для іншої операції — позбавити Цзяна влади, розпустити ПЮК і не дати Цзен Цінхуну, одному з найвпливовіших членів фракції Цзяна, стати біля її керма.

Згідно з інформацією від цього представника, в рамках боротьби проти корупції Сі Цзіньпін планував заарештувати колишнього керівника держбезпеки Чжоу Юнкана, одного з головних винуватців здійснення переслідування Фалуньгун. Чжоу Юнкана недавно зняли з поста глави ПЮК і позбавили членства в Постійному комітеті Політбюро. Планувалося також заарештувати і інших чиновників з фракції Цзяна, але поки не торкатися самого Цзяна. Такими діями Сі Цзіньпін намагається завоювати підтримку китайського народу і в той же час остаточно позбавити фракцію Цзяна влади.

Китайський експерт з Вашингтона Ши Цзаншань говорить, що Цзян Цземінь створив великі проблеми, і зберегти компартію Китаю вже майже неможливо. Найкраще, що може зробити Сі Цзіньпін — це ліквідувати партію.

Ши вважає, що якщо Сі Цзіньпін буде продовжувати свої політичні реформи, не торкаючись Цзяна, то він, врешті-решт, потрапить під контроль Цзяна. Оскільки фракція Цзяна володіє деякою владою, вона не буде дотримуватися правил і обмежувати себе. У цьому випадку може статися так, що Сі Цзіньпін не зможе провести обіцяні реформи.

Але якщо Сі візьметься за Цзяна зараз, то китайська громадськість, безумовно, зажадає розглянути злочини Цзяна по відношенню до Фалуньгун. Це призведе до негайного краху компартії, говорить Ши.

Ши додає: «Шокуючі злочини Цзяна, що стосуються переслідування Фалуньгун, вже зробили долю компартії Китаю безнадійною і призвели до того, що народ повністю втратив до неї довіру».

«Якщо Сі Цзіньпін не візьме на себе ініціативу розкласти компартію, тоді уразливий баланс влади, який сьогодні утворився між новими лідерами компартії і Цзяном, в кінцевому рахунку посилить боротьбу між ними, і краху компартії все одно не минути», — підсумовує Ши.

Тупик Сі Цзіньпіна


Недавні політичні та антикорупційні реформи, які хотів здійснити Сі, довелося зупинити через основоположний принцип компартії: не дозволяти партії розпастися. Ніякі реформи, які можуть призвести до розпаду компартії, Сі не може втілювати.

Оскільки він, як і раніше, хоче зберегти компартію, він не може віддати Цзян Цземіня правосуддю, оскільки викриття злочинів Цзяна проти людяності, таких як вилучення органів у живих послідовників Фалуньгун, призведе до краху компартії.

Але якщо Сі хоче одночасно керувати країною і спробувати врятувати компартію, у нього немає іншого виходу, як зайнятися ПЮК і обмежити її владу.

За останнє десятиліття ПЮК вже стала найбільш корумпованою організацією, яка викликає невдоволення і критику китайського народу. ПЮК вдалося отримати найвищу владу, що перевищує всі інші органи влади, завдяки чому вона могла мобілізувати величезні ресурси і контролювати політику країни.

Сі Цзіньпін вже почав вживати заходів проти ПЮК


Зокрема, Лі Чуньчена, заступника секретаря партії в провінції Сичуань, лояльного Чжоу Юнкану (колишньому керівнику ПЮК), відсторонили від посади незадовго до того, як Сі Цзіньпін став новим партійним лідером.

Телекомпанія CCTV недавно повідомляла негативні новини про ПЮК


Поліція не розігнала парад, учасники якого тримали в руках плакати з вимогою до Чжоу Юнкана розкрити інформацію про свій фінансовий стан. Надійного союзника Ху Цзіньтао Лін Цзіхуа перевели на посаду голови Об'єднаного фронту незадовго до того, як Сі Цзіньпін став лідером компартії (Ху вважається союзником Сі). Мета полягала в тому, щоб взяти під контроль зарубіжну шпигунську мережу, якою раніше керувала фракція Цзяна.

Лі Сяоюй, Велика Епоха
Підписатися:

Коментарі