• Реформісти все більше захоплюють владу в Китаї

  • Четвер, 21 березня 2013 року

Делегати під час закриття сесії Всекитайських зборів народних представників у Будинку народних зібрань 17 березня у Пекіні. Під час останньої перестановки у Державній раді нового керівництва Сі Цзіньпін взяв під контроль процес призначення нових посадовців. У результаті цього на керівні посади були призначені його прихильники, що закрило шлях до керівництва представникам колишнього лідера партії Цзян Цземіня. Фото: AFP/Getty Images

Делегати під час закриття сесії Всекитайських зборів народних представників у Будинку народних зібрань 17 березня у Пекіні. Під час останньої перестановки у Державній раді нового керівництва Сі Цзіньпін взяв під контроль процес призначення нових посадовців. В результаті цього на керівні посади були призначені його прихильники, що закрило шлях до керівництва представникам колишнього лідера партії Цзян Цземіня. Фото: AFP/Getty Images

Зміна керівництва КНР є сигналом до суттєвих зрушень розподілу сил верхівки режиму. Новопризначені посадовці в основному є союзниками нового партійного голови Сі Цзіньпіна і його попередника Ху Цзіньтао. Колишній голова партії Цзян Цземінь не мав можливості провести до керівного складу когось зі своєї фракції.

Всекитайські збори народних представників, що є законодавчим органом компартії КНР, 14 березня урочисто відкрили чинний голова компартії Сі Цзіньпін на правах нового лідера і Лі Кецян, чинний прем'єр.

Стали відомі імена нових посадовців Державної ради, у тому числі дев'ять нових міністрів і чотирьох нових віце-прем'єрів. Всі вони в основному є союзниками Сi і Ху. Наголошувалось, що нові посадовці допоможуть зменшити вплив Цзян Цземіня і його прихильників.

Лі Юаньчао, який є прихильником Сі Цзіньпіна, призначили віце-президентом після того, як Сі відмовив Цзян Цземіню у проханні призначити головою з питань пропаганди Лю Юаньшаня.

Один із чотирьох нових віце-прем'єрів — це Ма Кай, протеже колишнього прем'єра Вень Цзябао. Ма Кай був міністром з питань економічного планування після того, як Вень зайняв пост прем'єра. Ван Ян є ключовим гравцем в Лізі комуністичної молоді, яка є основою влади Ху Цзіньтао. Лю Яньдун — єдина жінка у складі Політбюро КПК, також вважається союзницею Ху.

Нові міністри

Державна рада 10 березня згідно з планом розпочала процес інституційної реструктуризації. Кількість міністерств скорочено до 25, їх стало на два менше, ніж було раніше.

З 25 членів дев'ять є новопризначеними, включаючи міністра фінансів Лоу Цзівея, міністра закордонних справ Ван І та міністра оборони Чан Ваньцюаня.

Лоу піднявся партійними сходами під патронатом колишнього прем'єра Чжу Жунцзі, налаштованого на реформи. Ван — протеже Вень Цзябао, а Чан був підвищений до звання генерала Визвольної народної армії і потім став членом Центральної військові комісії за часів Ху Цзіньтао.

Інший протеже Веня — Сюй Шаоши, новий міністр з питань національного розвитку та комісії з реформ. Вень Цзябао і Сюй працювали у Міністерстві земель та ресурсів у 1980-х роках і з того часу тісно співпрацювали.

Гао Хучен, новий міністр торгівлі, був помічником Ву І, міністра зовнішньої торгівлі та економічного співробітництва у 1997 році, а також віце-прем'єром з 2003 по 2008 рік.

Об'єднання міністерств

Інституційний план реструктуризації торкнувся Міністерства охорони здоров'я і Міністерства залізничного транспорту. Вони були об'єднані з іншими відповідними міністерствами і припинили свою діяльність.

Міністерство охорони здоров'я та комісія планування сім'ї увійшли до складу нової Національної комісії з питань охорони здоров'я та планування сім'ї. Таким чином, посаду заступника міністра охорони здоров'я, яку займав Хуан Цзєфу, було ліквідовано.

Горезвісне Міністерство залізничного транспорту, яке мало дурну славу за корупцію, розпустили. Адміністративні функції стосовно розвитку і керування залізничним транспортом тепер передані Міністерству транспорту. Запропоновано, що здійснювати комерційну діяльність замість прибраного міністерства буде Китайська залізнична корпорація.

Міністерство залізничного транспорту часто називали «державою в державі», і воно довгий час знаходилося під контролем фракції Цзяна, як вважає Віллі Лем (Willy Lam), експерт з питань китайської політики.

Ши Цзаншань, незалежний коментатор китайської політики, звернув увагу на те, що два великих процеси реструктуризації зачепили колишнього лідера китайського режиму Цзян Цземіня. «Міністерство залізничного транспорту було під контролем корумпованих чиновників з фракції Цзяна, — розповів Ши в інтерв'ю Великій Епосі. — Реорганізація Міністерства охорони здоров'я та усунення Хуан Цзєфу не є випадковими».

Упродовж багатьох років Хуан був представником китайської програми з трансплантації органів. Між тим, десятки тисяч органів були примусово видалені у в'язнів сумління, більшість з яких послідовники Фалуньгун. Ім’я Цзян Цземіня пов'язане з переслідуванням послідовників Фалуньгун, відтоді як він розпочав цю кампанію у 1999 році, і яка триває до цього дня.

Ши каже: «Той факт, що торкнулися двох міністерств, які мають тісний зв'язок з фракцією Цзяна, вказує на те, що план реструктуризації має на меті очистити владу від фракції Цзяна задля реформ».

Хуан Цін, Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...