ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Достовірність ВВП Китаю беруть під сумнів

Велика Епоха

ВВП Китая
ВВП Китая

Китайський робітник на фабриці іграшок у місті Цзіньцзян провінції Фуцзянь на південному сході Китаю, 8 червня 2010 р. Статистика ВВП від місцевої влади, як і раніше, розходиться від загального показника ВВП по країні. Як кажуть експерти, посадові особи «підганяють цифри». Фото: STR/AFP/Getty Images

Статистичні дані, надані місцевою владою провінцій Китаю, показують, що у 2012 році сумарний показник ВВП країни становить 57,69 трлн юанів ($9,25 трлн). Однак ця цифра відрізняється від загальнонаціонального ВВП, оголошеного владою правлячого режиму: він на 57,6 трлн юанів ($924 млрд) нижчий.

Ця різниця еквівалентна річному обсягу виробництва в провінції Гуандун. Тенденція така, що різниця між показниками ВВП на регіональному рівні і даними центрального уряду зростає, через що люди в економічних колах сумніваються в достовірності будь-яких даних ВВП Китаю.

Центральні та місцеві органи влади розраховують дані ВВП роздільно (починаючи з 1985 року). Сумарні показники місцевих органів управління завжди вищі, ніж загальний ВВП країни. Цей розрив усе зростає. У 2009 році різниця становила 2,68 трлн юанів ($430 млрд), у 2011 році — 4,6 трлн юанів ($740 млрд), а в 2012 році — 5,76 трлн юанів ($970 млрд). Вей Сень, заступник декана школи економіки університету Фудан, говорить, що ця розбіжність — результат шахрайства.

В інтерв'ю радіостанції «Голос надії» (Sound of Hope) Вей сказав: «Кожен рік різниця складає приблизно 2 трлн юанів ($320 млрд), але в цьому році вона перевищила 5 трлн юанів ($800 млрд). Економічні показники, надані корпораціями, не дуже правдиві, але цифри уряду завищені ще більше. Насправді, річний приріст ВВП у 2012 році не такий вже й високий. Показники зростання виробництва електроенергії, промислового споживання електроенергії та витрати вугілля для виробництва електроенергії, зменшуються до негативних цифр. Таким чином, як вони можуть бути настільки високими? Це означає, що проблема криється у китайській статистиці».

Економісти вже давно сумніваються в достовірності ВВП Китаю. Фінансовий коментатор Китайського центрального телебачення (CCTV) Чень Цянь уважає, що метод, який влада використовує для розрахунку ВВП, відрізняється від способу розрахунку в інших країнах світу. Він уважає, що реальний ВВП в Китаї становить приблизно 5% і, можливо, в Китаї вже почалася рецесія.

Чен Цзяньсань, професор Академії соціальних наук у провінції Гуандун, погоджується з цим твердженням. В інтерв'ю «Голосу надії» він сказав, що важко оцінити достовірність офіційної статистики Китаю.

Чен говорить: «Якість статистичних даних викликає сумнів. Чи це дані Національного бюро статистики або міських бюро статистики, важко не згубитися у безлічі статистичних даних, що входять до ВВП. Тому статистичні цифри дають тільки загальне уявлення про стан економіки. Дуже важко сказати, на скільки це точно. По-друге, виходячи з потреб, показники ВВП коригують на провінційному, міському або окружному рівні. Ось чому показник ВВП змінюється навіть після того, як дані зібрані. У результаті, цифри спотворюються ще більше. Тепер люди з підозрою ставляться до національних статистичних даних. Ця проблема все зростає. Вона пов'язана з методом статистичних підрахунків, з основними принципами статистики та з внесенням коригувань. Існують проблеми у всіх аспектах, тому цифри дуже спотворюються, і люди ще менше вірять їм. Це дуже складне питання».

Чен говорить, що китайська економіка повністю управляється державою, і акцент у ній робиться на збільшення показників ВВП. Тому багато людей використовує це у своїх цілях.

Економіст із США Цзянь Тяньлунь сказав в інтерв'ю «Голосу надії», що Китаю не слід надмірно захоплюватися проектами розвитку інфраструктури в гонитві за зростанням ВВП.

Цзянь сказав: «Насправді, за останні 10 з гаком років Китай інвестував великі гроші в проекти розвитку інфраструктури, що викликало серйозне забруднення навколишнього середовища. Якщо цей процес не контролювати належним чином, тобто якщо проблему якості інвестицій і впливу на навколишнє середовище не вирішити, то істотні зміни в екології і суспільстві не забаряться. Це негативно вплине на китайську економіку і відіб'ється на якості життя людей. Тому, на мою думку, Китай має відмовитися від інвестицій в проекти розвитку інфраструктури, що приймаються виключно з метою підвищити ВВП».

Як повідомляли ЗМІ, прем'єр-міністр Китаю Лі Кецян також не довіряє показникам ВВП, представленим Національним бюро статистики Китаю. За даними WikiLeaks, ще в березні 2007 року, коли Лі Кецян був партійним керівником в провінції Ляонін, він повідомив послу США, що не довіряє показниками ВВП Китаю. За його словами, він робив свої власні розрахунки на основі споживання електроенергії та інших даних.

Ян Фан і Ван Цянь, Радіо «Голос надії»

Читайте також:

Головні проблеми економіки Китаю (частина перша)