ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Невдалий бізнес у Китаї: історія американця (частина друга)

Велика Епоха

Американський професор і консультант з питань менеджменту нещодавно повернувся додому після восьми років роботи з міжнародними корпораціями і викладання в декількох китайських університетах. Він сказав, що в Китаї він пережив багато неприємностей і більше ніколи туди не поїде. Представляємо вам другу частину його розповіді.

Частина перша

Бізнес-партнер

Під час викладання в університеті Ян Ень доктор Найт зустрічався зі своїм діловим партнером паном Ву, який прилітав із Пекіна. Після однієї із зустрічей вони підписали контракт.

Д-р Лінн Найт під час уроку в Кембріджському міжнародному центрі, Шанхай, Китай, Вересень 2008 року. Фото надане доктором Лінн Найтом
Д-р Лінн Найт під час уроку в Кембріджському міжнародному центрі, Шанхай, Китай, Вересень 2008 року. Фото надане доктором Лінн Найтом
«У нас була домовленість, — сказав доктор Найт. — Я розповів пану Ву про свою ідею бізнес-консалтингу, і він відповів: «Я теж хотів би займатися цим, але мені потрібен хтось досвідчений, тому що у нас в Китаї немає такого бізнесу». Потім він сказав: «Я хочу познайомити вас з людьми з китайських та міжнародних організацій. Якщо ви мені довіряєте, я можу провести маркетингове дослідження і залучити клієнтів. А ви розробите програми навчання». Мені здалося, що це була гарна ідея. Ми обмінялися візитками та інформацією, і я почав складати програму навчання».

Потім пан Ву попросив у д-ра Найта копію презентації, сказавши, що ще одна людина, у якої є контакти з бізнесменами, буде брати участь і допомагати з маркетингом.

Д-р Найт сказав, що без задніх думок дав йому півторагодинну презентацію з докладними коментарями, де виклав суть методу, який був його інтелектуальною власністю. Там містився весь бізнес-план. Найт додав: «Це те, що потрібно бізнесменам. Це, те, що потрібно робити».

«Цей хлопець був у захваті і сказав: „Так, наш бізнес чекає удача“», — розповів доктор Найт.

«Одного разу він попросив: „Лінн, чи можете ви дати нам копії своїх презентацій, які ви підготували для бізнесменів, це допоможе відкрити двері в різні організації“».

«Я відправив йому інформацію. Кожні два-три тижні, він просив презентації в електронному вигляді і багато інформації з даної теми. У нього було все, що я підготував. І як тільки у нього опинилася вся інформація, наше спілкування припинилося», — сказав Найт.

«Я писав повідомлення по електронній пошті і телефонував. Щоб зателефонувати, я повинен був їхати в інше місто, тому що в університеті був тільки один телефон. Він пропав, зник зовсім. Як ніби цього хлопця і не існувало», — розповів Найт.

За той час, доки Найт був у Китаї, подібне повторилося ще раз. Після двох таких випадків він зрозумів, що потрібно бути обережнішим і не можна там бути таким довірливим.

Зберігаючи здоровий глузд

В університеті Ян Ень траплялися й інші неприємні випадки. Д-р Найт розповів, що їх закривали на ніч в університеті, обґрунтовуючи це необхідністю захисту від злодіїв. Йому довелося давати хабарі охоронцям, щоб йому дозволяли робити ранкові пробіжки. Він також дізнався, що власник університету був наркобароном і отримував наркотики для продажу з Бірми.

Після шести місяців перебування в цьому місці д-р Найт подумав, що краще якнайшвидше тікати звідси, поки остаточно не підірвав своє здоров'я. Йому не хотілося повертатися в Америку після першого негативного досвіду, тому що він був упевнений, що в Китаї в інших місцях набагато краще, а там, де він був, — лише виняток.

Під час канікул з нагоди Свята весни він і троє його іноземних колег вирішили, що краще просто упакувати всі речі і вночі відправитися в Сямень.

Д-р Найт вже зв'язався з представниками університету Цзімей в Сямень через свого друга, щоб той підтвердив, що у них є вакансія. Крім того, цей університет був побратимом навчального закладу Keuka College в Нью-Йорку. Це додавало впевненості, оскільки, принаймні, тут малися контакти із західним суспільством.

«Я почав вести курс з розвитку лідерських якостей та самоорганізації. Це вже було куди краще, ніж на попередньому місці. Я відчув себе більш вільно», — розповідає д-р Найт.

Але потім почали з'являтися нові неприємності. Найт розповів, що в Сямень існує проблема з домовленостями. Те, що пообіцяли на словах, потім змінювалося.

У Найта почалися проблеми, пов'язані з викладацькими принципами — про що можна говорити, а про що не можна в аудиторії. У кожному класі, де викладає іноземний викладач, є шпигуни компартії, сказав Найт. Це може бути або студент, якого призначило керівництво університету, або член компартії. Його робота полягає в тому, щоб доповідати про все, що може бути витлумачено як негативне ставлення до комуністичного уряду. А розмови про релігію можуть коштувати негайної депортації з країни, відзначив він.

«Коли ви їдете до Китаю, ваші етичні принципи, основні цінності, які для нас очевидні, розуміння того, що правильно, а що неправильно, що правда, а що брехня, тут виявляються перевернутими з ніг на голову. Ви запитуєте себе: Почекай, ця жінка просто обманює. Вона знає, що вона збрехала мені, і я знаю, що вона збрехала, але вона сидить з серйозним виразом обличчя, неначе говорить: „Я вам не брехала“».

Обман — це норма і в університеті Цзімей, сказав д-р Найт.

«Я думав: чому так? Як психолог, я завжди розглядаю моделі поведінки і дивлюся на те, як вони впливають на навколишнє середовище. Тому я сказав собі, що мені потрібно дивитися на це як би з боку, щоб залишитися у здоровому глузді».

Д-р Найт сказав: «Незалежно від того, куди ви йдете, є певні правила поведінки, які є загальноприйнятими для всіх нас. Це просто ті основи моральності людей і основні цінності людства. Це чесність і вміння у важкі для дюдини хвилини прийти на допомогу. Це основні цінності, які люди в багатьох країнах уважають істиною, за винятком Китаю. І це одна з проблем, з якою доводиться мати справу іноземцям, коли вони приїжджають у Китай.

За вісім років перебування в Китаї д-р Найт працював у багатьох навчальних закладах і комерційних організаціях. Він працював консультантом у таких міжнародних компаніях, як BMW і Lenovo. Там він чув про проблеми співпраці з китайськими компаніями і китайськими фахівцями. Відсутність сумлінності та етичних засад являють собою велику проблему для іноземних підприємств, повідомив він.

«Звичайно, багато в чому все це пов'язано з урядом, — додав Найт. — Поведінка уряду відбивається на поведінці людей. Звичайні люди не мають права голосу. І те, що люди бачать у вчинках уряду, сприймається ними як належне. Якщо уряд загруз у корупції, що тоді? Люди також будуть чинити злочини. Вони думають: „Уряд робить так, тому я теж буду так робити“».

Такий спосіб мислення китайського народу заклав Ден Сяопін, який закликав свій народ діяти, незважаючи на наслідки та обставини, як пояснив д-р Найт. Ден Сяопін використовував термін «чорна кішка, білий кіт», під яким мається на увазі, що не має значення, який спосіб ви використовуєте, щоб отримати гроші — чи то обман, брехня, злодійство, чи забруднення навколишнього середовища — «просто отримуйте гроші!»

«Оскільки переважна більшість (75—80%) жителів країни вважають таку поведінку нормальною або загальновизнаною, тому ми і отримали країну і уряд, які не узгоджуються з іншою частиною світу», — сказав доктор Найт.

За словами Найта, іноземці відчувають, що для того, щоб просувати свій бізнес у Китаї, вони повинні відмовитися від своїх основних цінностей. Багатьох це образило до такої міри, що вони були змушені покинути Китай. Багато менеджерів міжнародних компаній не змогли «бути настільки гнучкими». Щоб виконувати свою роботу в цій країні, потрібно відступити від своїх принципів, вважає він.

«Мені було дуже важко прийняти це, — сказав д-р Найт. — І якщо чесно, то у мене виникло безліч конфліктів з різними організаціями і людьми, тому що я відмовився переступити через себе... Це було для мене справжнім випробуванням на людяність. Однак неналежна поведінка є нормою в Китаї».

Одна з основних цінностей у Китаї — не втратити обличчя, сказав д-р Найт. Якщо хтось бреше або допустив помилку, ви не повинні говорити йому про це в обличчя. При зустрічі ви, можливо, знаєте, що інформація, яку вам пропонують, є плагіатом, але вам намагаються продати її як їх власну. Ви знаєте про це. Вони знають, про це. Але ви мовчите.

«Ви намагаєтеся не втратити обличчя, коли вас намагаються переконати: „Ні, я не обманюю. Ні, це не плагіат. Ні, я не намагаюся на вас заробити. Ви очевидно зрозуміли все неправильно!“... Я відчував, ніби знаходжуся у світі, де все перевернуто догори дригом — царство тіней», — сказав д-р Найт.

Частина третя

Гізела Соммер, Велика Епоха