• Невдала бізнес-поїздка в Китай: історія одного американця

  • Понеділок, 18 лютого 2013 року

Американський професор і консультант з питань менеджменту нещодавно повернувся додому після восьми років роботи з міжнародними корпораціями і викладання в декількох китайських університетах. Він сказав, що в Китаї він пережив багато неприємностей і більше ніколи туди не поїде.

«Найскладніше в Китаї для мене було дотримуватися етичних принципів, основних цінностей, які нам, американцям, прищеплювали з дитинства», — сказав д-р Лінн Найт в інтерв'ю Великій Епосі. «Коли ви потрапляєте в Китай, усе перевертається з ніг на голову», — додав він.

Доктор Найт отримав ступінь магістра в галузі організаційної психології Гарвардського університету, диплом у сфері менеджменту Кембриджського коледжу та ступінь доктора в галузі менеджменту та управління персоналом Університету Сан-Дієго, США. Він має більш ніж 30-тирічний досвід у сфері розвитку персоналу. Найт працював у багатьох міжнародних компаніях та навчальних закладах, таких, як BMW, ADL Corporation, Пекінська сімейна лікарня, Банк Китаю, Lenovo, Китайсько-британський інститут і Сільськогосподарський університет Китаю. Він проводив тренінги для багатьох керівників такого рівня, як генеральні директори, топ-менеджери, менеджери середньої ланки і керівники підрозділів.

Доктор Найт сказав, що він, як і багато хто на початку 2000-х, вважав, що Китай є регіоном економічного розвитку, і що тут багато можливостей для бізнесу міжнародних організацій, які могли б використовувати його досвід і знання.

Перед тим як вирушити в Китай у 2004 році, він планував спільно з китайським партнером «паном Ву» відкрити в Китаї консалтингову компанію. З ним Найт познайомився через спільного американського друга. Ті, хто раніше вів справи з китайцями, попередили його, що необхідно мати запасний план на випадок, якщо справи підуть не так. Вони сказали йому, що найкраще отримати роботу викладача в одному з університетів, скориставшись його докторським ступенем і кваліфікацією. Тоді його точно візьмуть на роботу. Таким чином, з контрактом викладача в університеті в Китаї, а також маючи потенційного ділового партнера, Найт відчував, що був на вірному шляху.

Однак ділові відносини не склалися, і викладацька робота також почалася не вдало.

По приїзду все змінилося

Коли доктор Найт прибув до університету Ян Ень (Yang En) провінції Фуцзянь, він і дев'ять інших іноземних викладачів, яких також взяли на роботу в університет, виявили тут «жахливі» умови.

«Коли ви переглядаєте веб-сайт цього університету (що я і зробив, коли був в Америці) то здається, що це дуже сучасний навчальний заклад. Околиці теж здавалися дуже сучасними. Зовні все нічим не відрізнялося від будь-якого іншого університету США. Але зовнішність оманлива», — сказав доктор Найт.

Університет розташований поруч з дуже маленьким селом, яке називається Мацзу. Це близько двох з половиною годин їзди на машині від Сямань, найближчого великого міста, де розташований міжнародний аеропорт.

Д-р Найт сказав, що за лічені секунди після прибуття багато питань, які вже були узгоджені, раптом змінилися, включаючи контракт, умови життя, оплату та кількість студентів у класі.

Приміщення, де вони мали жити, не були готові до моменту їх прибуття. І вони були змушені кілька днів жити у старому брудному готелі. Квартири, де вони повинні були жити, виявилися не в найкращому стані. Він побачив, що там дуже брудно, немає ні водопроводу, ні електрики.

«Нам сказали, „не хвилюйтеся, ми подбаємо про це, це лише тимчасові труднощі“, але це тривало шість місяців», — зазначив доктор Найт.

«Фраза „не турбуйтеся“ стала поширеним виразом під час мого перебування в Китаї, — додав він. — Вона означає: „Ви звикнете до цього“».

Обман

Одна з основних труднощів, до якої потрібно було швидко звикнути, — це повсюдний обман, що існує в середовищі китайських студентів і викладачів. Це, здається, вважалося нормальним явищем, відзначив Найт. Він зрозумів це за перші два місяці викладання в університеті Ян Ень, особливо під час першого іспиту, який він повинен був прийняти у студентів.

Після того як він написав екзаменаційні питання, йому сказали, що в спеціальній кімнаті потрібно зробити копії питань для кожного студента. У день іспиту він роздав квитки, і студенти сіли готуватися до складання іспиту, на написання якого, за його припущеннями, необхідно було витратити приблизно півтори години. Але студенти з цього класу виконали завдання за 20 хвилин.

«Я був приголомшений і думав: „Ого, китайські діти дійсно розумні!“» — сказав Найт. — Тоді я запитав себе, як можливо, щоб усі 110 китайських студентів з дуже обмеженими знаннями англійської мови зробили все так добре?».

Тільки пізніше він дізнався від своїх зарубіжних колег, що це корупція. Коли він в спеціальній кімнаті копіював екзаменаційні питання, то він залишив там копію номерів відповідей — таке правило в цьому навчальному закладі. Люди, які працюють в кімнаті з копіювальним апаратом, потім продали студентам ці копії відповідей.

Найт говорить, що їм навіть не потрібно було читати питання, оскільки в екзаменаційному завданні потрібно було тільки вибрати правильну відповідь — «Так» або «Ні», і все, що вони повинні були зробити — це запам'ятати порядок запитань та відповідні їм відповіді «Так» або «Ні». «І вони дуже добре їх запам'ятали», — сказав доктор Найт.

«Мені стало неприємно. Це суперечить тому, чого нас навчали, коли ми були студентами в Америці», — сказав він.

Частина друга

Гізела Соммер, Велика Епоха

Підписатися:

Коментарі