ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Високі ставки кредиту ускладнюють життя українському бізнесу

Велика Епоха
В ЄС малий та середній бізнес забезпечує дві третини всіх робочих місць, при цьому його частка у ВВП становить 50—60%. В Україні ж внесок малого та середнього бізнесу у ВВП не перевищує 10—15%. Однією з перешкод до розвитку підприємництва є високі відсоткові ставки кредиту, а також... виправдання про те, що без грошей бізнес не почати.
Фото: Велика Епоха
Фото: Велика Епоха
Малий і середній бізнес становлять основу економіки розвинутих західних країн. В Україні ж із цим гірше, зокрема, через труднощі в отриманні стартового капіталу.
«Ставки по кредиту дуже високі — близько 24 відсотків, а там, де вказується нижче, є супутні витрати на суму, яка буде не менше. А такі заробітки для малого бізнесу не реальні», — зазначає Оксана Продан, голова організації «Фортеця», що захищає інтереси малого та середнього бізнесу.
Більшість людей мріють стати успішними — мати респектабельний зовнішній вигляд, щасливу сім'ю, престижний автомобіль, шикарний будинок, свій бізнес і подорожувати світом. Однак практично єдина можливість досягти цього для українця — це почати свій бізнес. Комусь, щоб отримати стартовий капітал, вдається залучити інвесторів, хтось може вкласти власні заощадження. Але коли немає ні того, ні іншого, то малому і середньому бізнесу часто доводиться звертатися до банку за кредитом. Тим не менше, знайти вигідні умови кредитування, які дозволять і відсоток гасити, і основне тіло кредиту, і самому отримувати гідний прибуток, в Україні знайти нелегко.
Оксана Продан каже, що кредит взяти складно з ряду причин, як старих, так і нових.
Як і раніше, щоб отримати кредит, потрібна гарантія або застава в півтора-два рази більша, ніж сам кредит. Щоб отримати кредит, потрібні дані бухгалтерського обліку за минулі роки, а у малого бізнесу немає фінансової звітності, та вона й не потрібна, вважає Продан.
Експерт каже, що в країнах, де стимулюється розвиток економіки, ставки кредитів становлять 4—9 відсотків, при цьому працюють державні програми по зниженню навіть цих відсотків.
«Якщо ми хочемо, щоб реальний сектор розвивався, ставка кредиту не повинна перевищувати середньої рентабельності виробництва, інакше виробництво буде відбуватися з постійним зростанням цін», — відзначає Продан.
Валентин Озеров, консультант з управління бізнесом, каже, що кредит в більшості випадків отримує або мікро-бізнес, або великий, оскільки лише їхні доходи зможуть покрити таку «шалену» ставку по кредиту.
«Самі розсудіть, якщо банки готові брати у народу під 26%, бізнесу менше ніж під 40 не дадуть. У всякому разі, якщо бізнес не інсайдерський (акціонерів банку). Для малого та середнього бізнесу відбити таку ставку — це не закономірність, а лише окремі ситуативні моменти. Тобто не правило, а виняток», — зазначає Озеров.
Експерт каже, що позичальникові краще б кредит розглядати як вимушений варіант, і по можливості слід від нього утримуватися. Якщо прибуток від бізнесу не дозволяє реінвестувати і рости органічно разом із ринком, — це якийсь не той бізнес, вважає Озеров.
Разом із тим, навіть якщо немає можливості взяти кредит у банку або отримати гроші від приватних інвесторів — це ще не біда.
«Я вважаю, що відсутність стартового капіталу — улюблена відмовка тих, хто хоче багато, відразу і зараз», — говорить Геннадій Холодков, директор ПТО «Азот» у коментарі популярному українському сайту для підприємців prostobiz.ua.
Для початку Холодков пропонує організувати малозатратне виробництво, а краще — і зовсім без грошових вкладень.
«Той же розробник програмного забезпечення або інтернет-сайтів, приватний лікар, аудитор, нотаріус, бізнес-тренер або консультант роблять бізнес на своїх знаннях. Наприклад, мій університетський товариш кілька років тому створив онлайн-гру. І сьогодні його статок оцінюється в 6 мільйонів доларів», — перераховує альтернативи для бізнесу Холодков.