• Україна може не платити 7-мільярдний борг «Газпрому» — експерт

  • Аліна Варфоломєєва | Велика Епоха
    Середа, 30 січня 2013 року

«Нафтогаз» може не сплачувати «Газпрому» борг розміром 7 мільярдів доларів, оскільки обидві компанії не виконували умов договору, вважає незалежний експерт Володимир Саприкін.

За словами фахівця з енергетичних питань, за неповернення боргу судовий позов «Газпрому» подавати немає смислу, тому що він так само не виконував угоди договору.

«Якщо Газпром піде до арбітражу, Україна має також подавати зустрічний позов, хоча в контракті є зобов’язання щодо значних обсягів відбору газу, „Газпром“ також має зобов’язання щодо транзиту не менше 100 млрд кубічних метрів природного газу щороку — цей пункт не виконується», — сказав Володимир Саприкін під час прес-конференції 30 січня в ІА «Обозреватель».

В разі, якщо «Газпром» подасть до суду, то в України більше шансів виграти справу в арбітражному суді, вважає експерт з енергетичних питань.

Володимир Саприкін говорить, що пункт про обсяги відбору газу є і в договорах «Газпрому» з іншими, зокрема західноєвропейськими, компаніями. Проте за його виконанням так жорстко не стежили.

«Це такий тонкий інструмент, який майже ніколи не застосовувався, оскільки зобов’язання щодо збільшення відбору газу переносились постачальниками на подальший період», — каже Володимир Саприкін. Крім того, за словами експерта, щодо іноземних компаній «Газпром» йшов на поступки: їм вдавалось домовитись про знижку в ціні та послаблення деяких жорстких пунктів угоди.

«Основна причина [вимог сплатити борг] — падіння прибутку „Газпрому“. Україна купувала один із найдорожчих газів у Європі, і „Газпром“ хоче налякати Україну, щоб вона не тільки продовжувала збільшувати закупівлю російського газу, а й не закуповувала газ у компанії RWE», — каже експерт.

Причина, яку назвав «Газпром» при пред’явленні до сплати багатомільярдного боргу, полягала в тому, що «Нафтогаз» закупив газу не 52 мільярди кубометрів, як йшлося в договорі, а 33 мільярди кубометрів.

Раніше «Газпром» пред’явив до сплати українським «Нафтогазом» борг у розмірі 7 мільярдів 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...