• Невдалий бізнес у Китаї: історія американця (частина третя)

  • Четвер, 21 лютого 2013 року

Вісім років провів у Китаї американський професор і консультант з питань менеджменту. Попрацювавши в міжнародних корпораціях і в декількох китайських університетах, він сказав, що в Китаї пережив багато неприємностей і більше ніколи туди не поїде й іншим не радить. Представляємо вам останню частину з цієї серії.

Частина перша, Частина друга

Расова дискримінація

Д-р Найт сказав, що Китай — це країна, де до людей іншого кольору шкіри ставляться інакше. Чорношкірий американець Найт пережив багато випадків, пов'язаних з расовою дискримінацією. Деякі з них були кумедними, а деякі сумними.

Але у китайців в той же час особливе ставлення до білошкірих людей, сказав д-р Найт. «Зустрічатися з білим хлопцем тут уважається престижним. Але з іншого боку білошкірих людей зневажають. Їх розглядають як джерело прибутку, з якого потрібно витягнути якомога більше, тому що у них є гроші», — сказав він.

Найстрашніший випадок расової дискримінації, свідком якого він став, відбувся 21 вересня 2007 року в Пекіні. Тоді він викладав в Сільськогосподарському університеті (Нун'є Дасюе) — одному з трьох кращих університетів Пекіна.

У п'ятницю ввечері доктор Найт планував повечеряти разом зі своїми друзями. Але колега подзвонив Найту і сказав, що сьогодні не найкращий для нього час їхати до міста. Пекінські поліцейські били кожного темношкірого чоловіка, якого зустрічали. Били ногами, опльовували, стріляли по них з тазерів — електрошокової зброї, після враження шоком якої людину паралізовувало на деякий час). Тому він вирішив залишитися вдома.

Китай готувався прийняти Олімпійські ігри, і уряд хотів «очистити» Пекін, щоб показати всьому світові, як добре і безпечно в місті, сказав д-р Найт. Вони вирішили сфабрикувати арешт групи наркодилерів в Саньлітунь, великому районі на околиці Пекіна, де можна зустріти багато іноземців.

Найт довідався пізніше, що служба безпеки пригнала сотні бідних китайських юнаків із сіл, які пройшли короткий курс навчання. Вони були одягнені в чорні комбінезони і озброєні палицями. Потім вони отримали наказ ловити всіх темношкірих чоловіків в районі Саньлітунь, бити їх і доставляти в поліцейську дільницю. Не важливо, хто вони, або де перебувають — сидять в ресторані з родиною, йдуть по вулиці, або роблять покупки у продуктовому магазині. Всіх чорношкірих в цьому районі били і арештовували.

Цих молодиків навчали по відеозапису побиттяРодні Кінга, яке відбулося в 1991 році в Лос-Анджелесі, як сказав д-р Найт.

«Я дізнався про це тому, що працював консультантом. Людина, у якої я працював, сказала, що його друг був одним з тих поліцейських, які брали участь у навчальній програмі, де показували це відео», — сказав д-р Найт.

«Таким чином, більше чотирьох годин ці бандити ловили всіх чорношкірих чоловіків в цьому районі, збивали їх з ніг і жорстоко били, незалежно від того, ким ці люди були. Дісталося навіть синові карибського дипломата: під час побоїв йому зламали руку».

Серед людей, що опинилися в цьому районі, більшість були африканські біженці. Як сказав д-р Найт: «Якщо ви з Африки, в Китаї вам може не поздоровитися».

З міжнародних ЗМІ тільки британська газета Guardian повідомила про цей інцидент у номері за 25 вересня 2007 року. З інших джерел «ви б не дізналися про те, що це сталося», — сказав д-р Найт.

«Наступного ранку я разом зі своїми друзями пішов подивитися на наслідки того, що сталося увечері напередодні. У мене потекли сльози від того, що я побачив. — сказав доктор Найт. — Влада намагалася спішно очистити сліди своєї жорстокості в надії, що сторонні люди не помітять нічого. Коли вулиці очищали водою, яка змішувалася з кров'ю, це виглядало як ріка крові від побоїв минулої ночі».

Д-р Найт сказав, що коли один американець запитав у пекінського поліцейського, як їх уряд може бути таким жорстоким, той відповів: «Ми навчилися цьому в американської поліції. Хіба це не так, як у вас в Америці?»

Той американець відповів: «Ви так відстали від реалій життя. В Америці такого вже давно не зустрінеш».

Про це не повідомляють ЗМІ

Д-р Найт сказав, що у нього немає бажання повернутися в Китай, і він не буде радити іншим туди їхати, щоб вести ризикований бізнес.

Коли він з Америки вирушав до Китаю, про цю країну у нього була інша думка, основана на тому, що йому говорили американські китайці. Вони жили в Америці багато років, були працьовитими, розумними людьми, що заслуговували довіри. «Коли я потрапив до Китаю, все виявилося зовсім протилежним», — сказав він.

Д-р Найт сказав, що він пише книгу про свій досвід, щоб люди могли дізнатись правду про нинішній Китай. Це не обов'язково збігатиметься з тим, що повідомляють про цю країну засоби масової інформації. Комуністична історія Китаю сильно відбивається на поведінці китайців сьогодні, сказав він.

«Наше враження про Китай сформоване економічними показниками — яскрава країна, де бізнес б'є ключем і відкриваються нові можливості. Насправді це не так! Ми також повинні знати тонкощі їхньої культури, і те, чому китайці поводять себе так чи інакше», — сказав Найт. — Якщо ви дійсно не розумієте своїх конкурентів, звідки вам знати, як з ними працювати? Як ви зможете приймати правильні рішення?»

Якщо ви хочете зв'язатися з д-р Лінном Найтом з приводу цієї статті, то зможете зробити це за адресою: [email protected]

Гізела Соммер, Велика Епоха

Підписатися:

Коментарі