• Фальшиві іноземні інвестиції штовхають китайську економіку у прірву

  • Вівторок, 5 березня 2013 року

Незаконний відтік трильйонних капіталів, фальшиві іноземні інвестиції та спекуляція на ринку нерухомості, що супроводжуються корупцією і відмиванням грошей, довели китайську економіки до межі, як говорять експерти.


Презентація нерухомості потенційним покупцям на пекінському весняному ярмарку нерухомості 10 квітня 2010 року. Як вказують експерти, китайській економіці загрожує фальшивий капітал прямих іноземних інвестицій та пов’язана з ним корупція і спекуляція на ринку нерухомості. Фото: Фото: Feng Li/Getty Images

Презентація нерухомості потенційним покупцям на пекінському весняному ярмарку нерухомості 10 квітня 2010 року. Як вказують експерти, китайській економіці загрожує фальшивий капітал прямих іноземних інвестицій та пов’язана з ним корупція і спекуляція на ринку нерухомості. Фото: Фото: Feng Li/Getty Images

З кінця 1970-х років, після впровадження економічних реформ, китайська економіка опиралась на іноземні інвестиції, накачуючи ВВП. Але сьогодні великі об'єми капіталу витікають з Китаю через незаконні схеми виведення грошей, які часто потрапляють до країни у вигляді прямих іноземних інвестицій (ПІІ). Водночас корумповані чиновники і підприємства, які вкрали ці гроші, користуються пільгами і зисками, які китайський режим пропонує для залучення іноземного капіталу. Такий «зворотній обіг грошей» зазвичай виникає на спекулятивному ринку нерухомості, де доходи високі і швидкі.

Китайська економіка втратила $3,79 трильйонів американських доларів у результаті незаконних фінансових відтоків у період з 2000 по 2011 роки. Таку інформацію наведено у жовтневому міжнародному звіті за 2012 рік американської дослідницької організації Global Financial Integrity (GFI).

Китайських журнал The Economic Observer в одній публікації навів цитату з внутрішнього звіту Центральної дисциплінарної комісії, де сказано, що тільки за 2012 рік з Китаю незаконно виведений $1 трлн, хоча ще в 2011 році цей показник становив $600 мільярдів, а в 2010-му — $412 млрд. Офіційний звіт прогнозує, що ця цифра зросте до $1,5 трлн у 2013 році.

Звіт GFI пов'язує такий масовий відтік капіталу з незаконним обігом грошей від «зворотних» прямих інвестицій, вказуючи, що це шкодить економіці, тому що такі інвестиції «зазвичай не створюють багато робочих місць і не сприяють переданню технічних знань або збільшенню економічних потужностей».

Такі зворотні прямі інвестиції здійснюються з 2004 року, як каже Чен Сяонун, економіст і колишній радник Чжао Цзияна, який був головою компартії КНР з 1987 по 1989 роки.

Розслідуючи всі іноземні інвестиції у період 1991—2008 рр., Чен дійшов до тривожного висновку: з 2007 року, приблизно 70% прямих інвестицій у Китаї надходили з країн, де низькі податки або з офшорних фінансових центрів, таких як Багамські острови, Кайманові острови і Маврикія.

Лише 30% іноземних інвестицій у 2008 році були справжнім іноземним капіталом, а решта 70% були фальшивими, як сказав Чен в інтерв’ю міжнародному французькому радіо. Він підрахував, що обсяг фальшивих прямих інвестицій зріс з 80% до 90% у 2012 році.

Більшу частину цих зворотних інвестиційних коштів припадає на підставні компанії, які реєструють корумповані китайські чиновники у офшорних зонах з низькими податками. Ці порожні компанії потім передають ці відмиті гроші назад до Китаю як прямі іноземні інвестиції. Ось чому валютні резерви у Китаї залишаються високими, незважаючи на масовий незаконний відтік капіталу, як пояснив Чен.

Франк Сє, викладач предметів по бізнесу в Університеті Південної Кароліни (м. Айкен, США), нещодавно сказав в інтерв'ю телекомпанії NTD, що є декілька способів маніпулювання зворотними прямими інвестиціями у китайській економіці.

По-перше, ті, хто вкладає зворотні прямі інвестиції, користуються податковими пільгами та пільгами передання права на землю. По-друге, якщо інвестиції приносять прибутки, то ці доходи передають назад за кордон у зони так званого податкового раю. По-третє, якщо товар виробляється на експорт, інвестор може скористатися пільгою і повернути податки згідно з політикою експортного сприяння, як каже Сє.

Щодо впливу зворотних прямих інвестицій на китайську економіку, Сє погоджується з тим, що ці обманні іноземні інвестиції також штучно збільшують ВВП Китаю. Водночас, вони фактично замість користі приносять китайській економіці лише збитки.

Чен погодився, сказавши, що цей вплив спотворює всю економічну структуру КНР, оскільки зворотні прямі іноземні інвестиції в основному є хорошим підґрунтям спекуляції на ринку нерухомості. Це сприяє роздуванню пузиря на ринку нерухомості та створює оманливе короткострокове зростання у галузях, пов'язаних з будівництвом, наприклад, у виробництві сталі. На його думку, багато китайців і китайських підприємств старанно працюють, але їхні зусилля, як не прикро, в кінцевому рахунку допомагають корумпованим чиновникам накопичувати нерухомість.

Щодо додаткових проблем роздування ринку житла, Чен сказав, що корумповані чиновники вклали гроші у таку велику кількість житла, що вони навряд чи коли-небудь зможуть його використати самі або перепродати, скориставшись зиском від схем запозичення грошей або діяльності спекулятивних компаній на ринку нерухомості. Однак вони отримують вигоду від податкових кредитів, незалежно від того продадуть вони свою власність, чи ні. Це ще одна причина того, чому Китай зараз має десятки мільйонів інвестованих будинків, які продані, але ніхто в них не живе. З точки зору Чена, це перетворює пузир на ринку житла на потенційну бомбу.

Чен попередив, що коли пузир на ринку житла лопне, наслідки будуть колосальними. Це тому, що корумповані чиновники інвестували у будівництво нерухомості реальні кредитні гроші з депозитних рахунків китайського народного банку. Тож, коли це відбудеться, десятки трильйонів доларів, які китайський народ поклав на збереження до банків, потраплять до каналізації. Колишній радник глави компартії КНР передбачає, що Китай спіткає економічна криза, яка буде в десять разів серйозніша, ніж та, що була у Японії чи у США.

Джейн Лінь і Мішель Ю, Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...