ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Цензура Інтернету — прибуткова галузь у Китаї

Велика Епоха

Інтернет Китай
Інтернет Китай

Люди у Пекіні в кафе з ноутбуком. Листопад 2012 року, Пекін, КНР. Цензура інтернет-повідомлень стала великим бізнесом у Китаї. Фото: Wang Zhao/AFP, Getty Images

Китайські користувачі під час роботи в Інтернеті можуть часто бачити веб-сторінку з повідомленням «цю сторінку не вдалося відкрити». Нерідко це ознака того, що вміст її було вилучено інтернет-цензором. Інтернет-цензура в Китаї бурхливо розвивається завдяки методу «видалення повідомлень» та методу «запис дій користувача».

Практику видалення повідомлень у Китаї широко використовують як бізнес-кола, так і посадовці. Про це повідомило 18 лютого пекінське ЗМІ Century Weekly. Цю тіньову справу контролюють PR-агентства, менеджери веб-сайтів і партійні чиновники.

Структури, що видаляють інтернет-повідомлення, ще називають «PR-агентствами кризи Інтернету». Вони служать як приватному бізнесу, так і чиновникам. Одна така пекінська компанія Qihang Internet Public Relations пояснює на своєму веб-сайті, що певні онлайн-повідомлення потрібно видаляти, оскільки «багато відомих корпорацій витратили великі суми грошей на встановлення їхнього корпоративного іміджу. І якщо не вживати відповідних заходів, то вони опиняться в глибокій кризі».

Пекінська компанія Qihang у змозі видалити будь-які онлайн-статті, які знаходить найбільша китайська пошукова система Baidu, а також кешовані копії екрану підозрілих веб-сторінок, що зберігаються на серверах Baidu.

Вилучення такої статті коштує до десятків тисяч юанів, а блокування певного пошукового виразу — до 1 млн юанів ($160 тис), за інформацією Century Weekly.

Проте останнім часом основними клієнтами цих компаній стали китайські чиновники, оскільки багато анонімних користувачів використовують інтернет як платформу для інформування громадськості про корупцію.

Компанія Yage Time Advertising Ltd., яка займається редагуванням змісту веб-сторінок, повідомила, що 60% своїх доходів вона отримала від посадових осіб з малих і середніх міст. Більшість з цих людей — начальники поліції і керівники округів.

Як повідомлялося, засновник Yage Time Гу Тенда під час навчального курсу для своїх продавців сказав: «Кожен ваш контракт повинен бути на суму не меншу 500 тис. юанів ($80 тис.)». Колишній менеджер високого рангу розповів, що у 2011 році компанія отримала 50 мільйонів юанів ($8 млн) прибутку.

Чжан, співробітник компанії 306 Internet Brand Consulting, яка працює у цій галузі, в інтерв'ю китайському ЗМІ Chinese International Business Times сказав, що ці компанії надають довгострокові послуги для своїх клієнтів.

«Ціна залежать від складності робіт. Не важко видалити повідомлення з більшості сайтів новин. Але вилучення новини або повідомлення з фінансових веб-сайтів чи форумів часто коштує дорожче. Ми також пропонуємо послуги по зміні певних новин на позитивні публікації про наших клієнтів», — зазначив він.

За словами Чжана, бум бізнесу вилучення повідомлень почався у 2007 році і досяг свого піку в 2010 році, але зараз уповільнився. «Ця галузь все ще прибуткова. І у таких великих містах, як Пекін, Шанхай, Шеньчжень і Гуанчжоу, дійсно існує конкуренція. Є також попит у малих та середніх містах».

Олівія Лі, Велика Епоха

Читайте також:

Сайт Великої Епохи спробували зламати за критику китайської компартії