ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Керівництво «ВКонтакті» співпрацює з російськими спецслужбами - ЗМІ

Велика Епоха
«Нова газета» стверджує, що отримала листи керівника «ВКонтакті» Павла Дурова, де він повідомляє, що вже кілька років співпрацює з ФСБ і відділом «К» МВС, оперативно видаючи їм необхідні IP-адреси, номери мобільних телефонів та іншу інформацію користувачів своєї соцмережі.

Павло Дуров. Фото: Гаянэ Манукян/wikimedia.org
Павло Дуров. Фото: Гаянэ Манукян/wikimedia.org
Такі послання, як зазначається, потрапили до архіву видання ще в 2011 році. З листа Дурова до керівника апарату Уряду РФ Владислава Суркова (на той момент перший заступник глави адміністрації президента) випливає, що колишній прес-секретар «ВКонтакті» Владислав Циплухін і його колеги, діючи «в інтересах держави», блокували «радикально налаштованих користувачів». Таким чином, вони перешкоджали «поширенню насильства і хаосу».

На основі листування «Нова газета» резюмує, що соцмережа «ВКонтакті» працює не на клієнтів, а на політичних маніпуляторів, які створюють в Інтернеті «штучну реальність»: вигадують конфлікти, стравлюють людей в Мережі, створюють контрольовані сервіси для маніпуляцій суспільною свідомістю.

Так, у посланні вказується, що на прохання російського письменника Сергія Мінаєва та під контролем Дурова «ВКонтакті» були створені дві групи: «Ми за пл. Революції, за Чирікову» і «Ми за Нємцова, зустрічаємося на Болотній». У плани кураторів входило перехрестити трафік цих груп і спровокувати між ними конфлікт.

«Зрозуміло, ця специфічна діяльність сервісу орієнтована на те, щоб завжди залишатися в контакті з тими, хто вам дорогий... Завдяки надзусиллям нам вдається стримувати монополізацію російського ринку соцмереж Фейсбук», ― наголошується в листі Суркову.

Глава «ВКонтакті» нарікає в посланні, що блокування користувачів у вітчизняному Інтернет-просторі призведе до втрати клієнтів, що суперечить бізнес-інтересам соцмережі. Натомість він запропонував альтернативні шляхи: продовжити непрямий контроль за Рунетом, або блокувати російські інтернет-ресурси за китайською моделлю.

Видання зазначає, що хоча документи відносяться до того часу, але ситуація і сьогодні не змінилася. «Можливо, методи стали більш прямолінійними, що відповідає характеру В'ячеслава Володіна, який змінив Суркова. Однак ці методи не втратили своєї суто маніпулятивної природи», ― резюмує «Нова газета».

Нинішній глава прес-служби «ВКонтакті» Георгій Лобушкін зазначив виданню, що Павло Дуров категорично відкинув своє авторство в посланнях Суркову. «Це повна нісенітниця», ― заявив він.

«Владислав Циплухін, коли пішов, передав мені тільки контакти людей з прес-служби Медведєва, які курують його аккаунт „ВКонтакті“. Іноді вони запитують, як їм щось зробити, в основному технічні моменти, але щоб ось так обмінюватися подібними листами, слабо собі уявляю», ― зазначив Лобушкін.