• Економічні проблеми у Китаї посилилися — почалися банкрутства

  • Понеділок, 29 липня 2013 року
Відвідувач входить до офісу китайської компанії Suntech у китайському місті Усі 27 лютого 2012 року. Фото: Peter Parks/AFP/Getty Images

Відвідувач входить до офісу китайської компанії Suntech у китайському місті Усі 27 лютого 2012 року. Цього року одна з її дочірніх компаній збанкрутіла. Це черговий раз підкреслило небезпеку, з якою зараз стикаються підприємства багатьох галузей промисловості, що за роки штучного дешевого фінансування накопичили надлишкові потужності. Фото: Peter Parks/AFP/Getty Images

Після років бурхливого зростання, що одночасно породжувало чимало боргів, проблема надлишкових потужностей, які з'являлися в багатьох галузях китайської промисловості, тепер починає проявлятися. Прийшла хвиля банкрутства, і найбільш процвітаючі галузі китайської промислової політики тепер страждають від великих боргів, що й надалі зростають. Є прогнози, які передбачають подальші банкрутства. У багатьох місцевих адміністраціях, які наживалися на зростанні цього «пузиря», справи теж кепські.

Китайська економіка вже вступила у фазу фінансової кризи, як зазначив економіст Центру розвитку Державної Ради Ся Бінь на форумі, що відбувся в Пекіні 14 липня.

«Деякі компанії вже мали зареєструвати банкрутство, і деякі фінансові структури місцевого уряду вже давно неплатоспроможні», — сказав Ся.

«Криза ще не вибухнула, і неблагополучні кредити було покрито через те, що Центральний банк здійснював додаткову емісію грошей», — додав він.

Насправді, деякі впливові компанії вже зареєстрували банкрутство. У березні Suntech Wuxi, дочірня компанія найбільшого у світі виробника сонячних панелей Suntech Power, зареєструвала заяву про захист від кредиторів.

Корпорація Jiangxi Pingte Iron and Steel, що працює в провінції Цзянсі на сході Китаю, оголосила про своє банкрутство і закрилася наприкінці червня, як повідомило агентство Reuters.

5 липня корпорація China Rongsheng Heavy Industries Group, найбільший приватний суднобудівник Китаю, звернулася з проханням фінансової допомоги до влади і великих акціонерів після того, як скоротила робочі місця і зіткнулася із затримкою розрахунків з постачальниками, згідно з інформацією Reuters.

Далі буде

Після того, як у середині червня китайські банки пережили найгіршу за останні десять років готівкову кризу, 5 липня Державна рада оприлюднила заяву, вказуючи, що буде провадитися «бережлива» грошова політика, щоб сприяти процесу реструктуризації економіки.

Згідно з цією заявою, фінансову допомогу рекомендується надавати передовим галузям обробної промисловості і новим перспективним галузям, які розвиваються. Однак щодо галузей промисловості із серйозними надлишковими потужностями, уряд буде «застосовувати політику диференційованої підтримки», — повідомило державне ЗМІ Global Time.

Голова регіонального підрозділу з питань інвестицій в Азійсько-тихоокеанському регіоні фінансової компанії UBS Юнхао Пу передбачає, що це призведе до ще більшої кількості банкрутств у Китаї.

Серйозною проблемою в Китаї є наявність великої кількості підприємств з виробництва дешевих товарів, як сказав пан Пу під час прес-конференції 8 липня, повідомило китайське відділення Reuters.

Зокрема, галузі промисловості з державним контролем і сектори з надлишковими потужностями, ймовірно, стоять на межі банкрутства, зазначив він.

Пу сказав, що банкрутств стане більше у другій половині року і що це не обійде навіть деякі державні компанії. Він передбачає, що прем’єр може запровадити ринкову економіку, яку раніше обіцяв.

Як вважає Лі Сюньлей, виконавчий віце-директор компанії Haitong Securities, більше проблем спричинить подальша боротьба великих державних компаній. «Цей дефіцит, який вони створюватимуть, буде бурхливо формувати безнадійні борги у китайських банках», — сказав Лі в інтерв'ю телебаченню New Tang Dynasty.

Дев'ять галузей промисловості мають проблеми

У повідомленні на одному гуандунському веб-порталі topnews9.com, який спеціалізується на фінансових і бізнес-новинах, також вказується, що ще більше галузей китайської промисловості можуть збанкрутіти. Припускається, що відповідальні за економічну політику будуть змушені зосередитись на реструктуризації економіки й на тому, щоб заборонити поточні пільги і вести грошову політику на ощадливому рівні.

У цьому повідомленні вказується, що дев'ять галузей економіки вже мають фінансові проблеми і зіткнуться з банкрутством. Серед них суднобудування, металургія, виробництво напівпровідників, виробництво будівельних матеріалів, малі і середні забудовники, транспортна галузь, трастові компанії, незалежні компанії фінансового управління та інвестиційний бізнес.

Місцеві адміністрації

На початку минулого місяця Китайське національне ревізійне управління оприлюднило доповідь за результатами дослідження, проведеного в 36-и місцевих урядах у 2012 році. Доповідь показала, що всі вони були під великим борговим тиском і змушені були відстрочити стару заборгованість і взяти нові кредити. Серед них 16 місцевих урядів вже є неплатоспроможними, — повідомило 10 липня шанхайське ЗМІ Xinmin Weekly.

Економічний оглядач Є Тань сказав, що це повідомлення показало жахливу картину боргового майбутнього для місцевих адміністрацій: «Ще більше місцевих урядів стануть банкрутами, якщо ціни на нерухомість впадуть і їх буде навіть ще більше, коли ціна впаде і на землю».

Економіст Ся Бінь уважає, що для тих, хто формує економічну політику зараз не час для обговорення головних проблем економіки Китаю. За його словами, це очевидні речі. «Замість цього, — каже він, — вони повинні швидко знайти способи, щоб дозволити пузирю лопнути і списати втрати, щоб запобігти поширенню масштабної кризи».

Джейн Лінь, Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...