• Інтенсивний друк грошей перекошує економіку Китаю — економісти

  • П'ятниця, 19 квітня 2013 року

Центральний китайський банк — Народний банк Китаю — своїм масовим друкуванням грошей створив перекіс в економіці країни, накликаючи економічну кризу, попереджають економісти.

Будівля Народного банку Китаю (НБК), центрального китайського банку. Пекін, 7 серпня 2011 року. Операції з грошової емісії цього банку викликають занепокоєння у економістів.

Будівля Народного банку Китаю (НБК), центрального китайського банку. Пекін, 7 серпня 2011 року. Операції з грошової емісії цього банку викликають занепокоєння у економістів. Фото: Mark Ralston/AFP/Getty Images

За словами експертів, збільшення грошової маси наражає на небезпеку здорове інвестування і є коренем інфляції в Китаї, а також різкого стрибка цін на житло.

Оглядач Юй Фенхой одного разу сказав, що якби грошова маса росла одночасно зі змінами в реальному секторі (так щоб відношення загальної грошової маси до ВВП зберігалося на рівні близько 1,5), то загальної грошової маси, еквівалентної $12 трильйонам, було б достатньо для Китаю. Однак зараз вартість грошової маси сильно перевищує цю цифру. Головною жертвою непомірної грошової емісії є простий споживач, каже Юй.

До кінця 2012 року показник M2 грошової маси Китаю становив $15,7 трлн, ставши найвищим у світі. На другому місці США з показником М2 $10,4 трлн. Гроші М2 включають в себе готівку, а також чекові й депозитні рахунки.

Збільшення в Китаї показника M2 стривожило багатьох економістів. 11 квітня Народний банк Китаю оголосив, що наприкінці березня він досяг 103,6 трлн юанів ($16,7 трлн). Це на 15,7% вище, ніж в аналогічний період минулого року. M2 Китаю в 2000 р. становив приблизно $2,1 трлн, а на початку 2002 р. — вже $2,6 трлн. Зараз вартість грошової маси перевищила $16,7 трлн. Це у шість разів більше, ніж 10 років тому.

Ву Фань, незалежний коментатор з питань сучасного Китаю, вважає, що цей ріст викликаний поточною моделлю економічного розвитку Китаю і рішенням, які приймають вищі чиновники для того, щоб підтримати владу компартії.

«За останні 30 років стимулювання економічного зростання Китаю, в основному, залежало від інвестицій та експорту, — сказав Ву. — Перші 15 років інвестиції давали позитивні результати. У наступні 15 років коефіцієнт використання капіталовкладень був занадто низьким, і кошти або губилися з причини корупції, або йшли на покриття різних зростаючих витрат. Наразі рентабельність інвестицій настільки низька, що з двох інвестованих доларів повертається тільки один».

Ву продовжує: «Ці гроші не створять реальний прибуток, тому на наступний рік потрібно буде ще більше інвестицій. Оскільки до наступного року коефіцієнт використання зменшується, то це призведе до ще більшої кризи в майбутньому».

Ву вважає, що друк надмірної кількості грошей може зменшити державний борг, але неминуче призведе до зростання цін на товари, які дорожчають швидше, ніж зростає заробітна плата. «Наразі офіційні цифри щодо інфляції і ВВП КНР не є правдивими», — сказав він.

Цьогоріч китайські чиновники вже кілька разів обговорювали економічні реформи і визнали, що без проведення реформ в економіці Китаю настане криза.

Однак, як стверджує Ву, групи всередині компартії, переслідуючи свої інтереси, контролюють фінансові важелі Китаю і не збираються відмовитися від цього привілею.

Читайте також:

Достовірність ВВП Китаю беруть під сумнів 

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...