• Китайська влада тисне на Apple

  • Середа, 17 квітня 2013 року

Клієнт спускається сходами фірмового магазину Apple, Шанхай, 22 лютого 2012 року. Нещодавно жителеві Нью-Йорка доставили із Шанхаю комп'ютер Apple зі встановленим на ньому програмним забезпеченням, що фільтрує інформацію. Фото: PETER PARKS / AFP / Getty Images

Клієнт спускається сходами фірмового магазину Apple, Шанхай, 22 лютого 2012 року. Нещодавно жителеві Нью-Йорка доставили із Шанхаю комп'ютер Apple зі встановленим на ньому програмним забезпеченням, що фільтрує інформацію. Фото: PETER PARKS / AFP / Getty Images

Останнім часом державні ЗМІ Китаю націлилися на американський комп'ютерний гігант Apple. Репутацію цієї компанії паплюжить пропаганда: державні ЗМІ Китаю сурмлять про погане обслуговування. Але реальний «злочин» Apple у тому, що вона захищає приватне життя своїх клієнтів, повідомляють джерела.

Конфлікт розгорівся 15 березня, коли телеканал CCTV, що виконує функцію рупора Комуністичної партії Китаю (КПК), у спеціальній програмі, присвяченій Дню захисту прав споживачів, оголосив про «подвійні стандарти» гарантійного обслуговування Apple: «для Китаю вони одні, а для зовнішнього світу — інші».

Того ж дня Apple оприлюднила відповідь, що компанія цінує думки та пропозиції всіх своїх споживачів.

Решта видання КПК, такі як «Женьмінь Жибао», Global Times та інші, слідом за цим опублікували статті з критикою Apple. У статтях наголошувалося, що мова йде про суто комерційні питання і це не має ніякого відношення до політики.

23 березня Apple опублікувала на своєму сайті заяву, в якій захищала свою службу по роботі з клієнтами: «Китайські споживачі Apple користуються найвищими стандартами обслуговування. Наші правила повністю відповідають місцевим законам і правовим нормам. Гарантійні зобов'язання, які Apple бере на себе в Китаї, в основному такі ж, як у США і в усьому світі».

Трохи більше ніж через тиждень був оприлюднений довгий лист з вибаченнями на китайській мові від генерального директора Apple Тіма Кука, в якому він обіцяв вжити заходів щодо поліпшення обслуговування клієнтів Apple. Так уже вийшло, що лист було опубліковано в Китаї ввечері 1 квітня (в день святкування Всесвітнього дня гумору).

Проблема Apple

Нападки на Apple з боку державних ЗМІ сталися не через те, що у компанії поганий сервіс, а тому, що вона не допомагає китайському режимові контролювати своїх клієнтів і піддавати цензурі їх пошукові запити, згідно з інформацією джерел.

Так, знайоме з ситуацією джерело в Пекіні повідомило Великій Епосі, що Apple свою продукцію перевіряє надретельно. Як тільки виявляється будь-яке «зловмисне програмне забезпечення (ПЗ)» китайського виробництва, що може зашкодити приватному життю його користувачів, Apple негайно вилучає свою продукцію з продажу.

Як наслідок, КПК важче відстежувати особисту інформацію користувачів Apple в Китаї.

Крім того, джерела, знайомі з положенням справ у Apple, повідомили, що «політичні помилки», вчинені підприємством, полягають у тому, що вона надає свої послуги електронної пошти, а також розміщує сервери деяких продуктів за межами Китаю. Ці дії, на думку джерел, і викликали гнів компартії.

У статті-думці, опублікованій 2 квітня у виданні Wall Street Journal, йдеться: «Тиск на техногіганти з метою змусити їх прийняти цензуру — це частина діючої програми Пекіна».

У Wall Street Journal наголошується, що товари в магазині iTunes компанії Apple знаходяться поза досяжністю пекінських цензорів, і з грудня Apple почала в Китаї шифрування пошуку і скачувань. До того ж, програмне забезпечення, доступне в магазині додатків Apps компанії Apple, відносно добре захищене від шкідливого ПЗ, що направляється з боку правлячого режиму.

Спокуса

Компанія Apple робить велику ставку на Китай. У першому кварталі 2013 року продажі в цій країні склали 12% глобального ринку.

Apple іде врозріз із правилами китайської влади, надаючи споживачам товари високої якості. Останнім часом ЗМІ почали тиснути на компанію. Це пов'язують з намаганням компартії змусити Apple відмовитися від своїх принципів, наприклад, погодитися встановлювати на технології, що надходять на китайський ринок, програмне забезпечення, яке здійснює цензуру.

Газета Financial Times (FT) 4 квітня, посилаючись на повідомлення розробників Apple, повідомила: «Apple видалила, принаймні, один онлайн-додаток з китайського магазину додатків тому, що воно забезпечувало доступ до заборонених у Китаї книг».

Велика Епоха нещодавно повідомляла, що в комп'ютері Apple iMac-27, який доставили в Нью-Йорк із Шанхаю, виявили встановлене програмне забезпечення, що здійснює цензуру. Цей комп'ютер замовив один із послідовників Фалуньгун. Комп'ютер не відкривав сайти, пов'язані з духовною практикою Фалуньгун.

У службі підтримки Apple повідомили, що причина збою невідома і запропонували відновити комп'ютер.

Переміщення виробничих потужностей

У кінці 2012 року Тім Кук зробив заяву, що Apple планує інвестувати сто мільйонів доларів, щоб перемістити деякі свої виробничі потужності назад в США.

Місяць по тому Apple оголосила, що фабрика з виробництва iMac почала працювати в місті Фримонт штату Каліфорнія, США, недалеко від штаб-квартири Apple в Купертіно. Цей завод обслуговує тайванська компанія Quanta Computer і Apple анонсувала це підприємство, як одне зі своїх місць по остаточному складанню виробів.

З грудня минулого року компанія Foxconn, найбільший виробник Apple, припинила набирати працівників в Китаї і затримує розробку запланованого проекту в Чженчжоу, КНР.

У той же час, Foxconn оголосила про намір будувати нові заводи на Тайвані в трьох місцях і інвестувати сто мільйонів доларів у нові підприємства в Індонезії, а також найняти 10 тис. робітників у Бразилії. Крім того, компанія Foxconn розширює свої виробничі потужності в США. Зараз заводи компанії працюють також у Каліфорнії і Техасі.

Цзя Цзіньчі з материкового Китаю 4 квітня на сайті ifeng.com опублікував коментар щодо ситуації Apple: «Я тільки що почув новини про вибачення компанії Apple і відчуваю, що ситуація схожа з тією, що була з Google у 2009 році. Компанія, яка офіційно оголосила про свої правила ведення бізнесу без співпраці зі злом, пішла... Я ніколи не відчував, що це помилка Google, і наші нащадки, дивлячись на цей період історії, будуть насміхатися над тим, що ми робимо сьогодні».

Лінь Тьєнфен, Велика Епоха
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...