• Китай визнав існування таємної організації

  • Понеділок, 6 січня 2014 року
Высокопоставленный чиновник Ли Дуншэн произносит речь на пресс-конференции в Доме народных собраний, Пекин, 14 октября 2007 г. Ли Дуншэн, заместитель директора Центральной руководящей группы по предупреждению и решению проблем, связанных с «еретическими учениями», попал под расследование. Фото: Frederic J. Brown/AFP/Getty Images

Високопоставлений чиновник Лі Дуншен виголошує промову на прес-конференції в Будинку народних зібрань, Пекін, 14 жовтня 2007 р. Лі Дуншен, заступник директора Центральної керівної групи щодо попередження та вирішення проблем, пов'язаних із «єретичними вченнями», потрапив під розслідування. Фото: Frederic J. Brown/AFP/Getty Images

На одному з сайтів компартії Китаю 20 грудня опублікували повідомлення про те, що розпочато розслідування проти чиновника, який допомагав протягом останніх 14 років здійснювати переслідування Фалуньгун, духовної практики, поширеної в Китаї. Цим повідомленням партія вперше офіційно визнала існування таємної партійної організації, яка керувала цим переслідуванням.

В оголошенні на сайті Центральної дисциплінарної комісії компартії Китаю зазначено, що Лі Дуншен займає наступні посади: заступник директора Центральної керівної групи з питання Фалуньгун, керівник Комітету 610 та заступник секретаря парткому Міністерства громадської безпеки. Між тим, в оголошенні використовувалися офіційні назви цих посад, які не згадують слова «Фалуньгун» або поширену в китайському Інтернеті назву «Комітет 610».

Центральна керівна група та Комітет 610 — це організації, які в Китаї володіють правом стояти вище закону, згідно зі звітом про злочини Лі Дуншена, підготовленим Всесвітньою організацією з розслідування переслідувань Фалуньгун (ВОРПФ). Відзначається, що вони мають статус таємних установ.

Пан Ся Іян, керівник напрямку розслідувань при ВОРПФ сказав: «Жодна офіційна організація або державний сайт в Китаї ніколи публічно не визнавали існування цього агентства (Центральної керівної групи), хоча деякі інші ЗМІ та сайти іноді про неї згадували».

Указане оголошення не тільки визнало існування Центральної керівної групи, але і, вперше про неї згадавши, привернуло до неї увагу, вказав Ся.

«Оскільки кар'єра Лі Дуншена в останні 14 років в основному була пов'язана з цієї секретною організацією, то це [оголошення про розслідування] підтверджує існування переслідування [Фалуньгун], яке триває вже 14 років», — сказав Ся.

Центральна керівна група

Центральна керівна група була утворена в червні 1999 року тодішнім лідером компартії Цзян Цземінєм.

Комітет 610 був створений 10 червня 1999 р. (назва походить від дати його створення — 6 місяць, 10 день) в основному для того, щоб виконувати конкретні доручення Центральної керівної групи у переслідуванні Фалуньгун, йдеться у звіті ВОРПФ.

«Центральна керівна група — це нелегальна організація. Це організація партії, а переслідування є політичним рухом*, який ініціювала партія», — сказав Ся.

*Після приходу до влади компартія Китаю провела багато політичних рухів, які супроводжувалися переслідуванням тієї чи іншої групи людей, зокрема, це «Велика культурна революція», репресії інтелігенції, селян-поміщиків, капіталістів та ін. Детальніше читайте у серії редакційних статей «Великої Епохи» — «Дев'ять коментарів про комуністичну партію». 

Перед тим, як створити Центральну керівну групу і Комітет 610, Цзян мав свої причини для того, щоб переслідувати Фалуньгун (також відомий як Фалунь Дафа), які він розіслав усім членам Політбюро в ніч на 25 квітня 1999 р.

Цзян підкреслив те, що послідовників Фалуньгун стало занадто багато — більше 70 млн осіб за офіційним підрахунком китайської влади, що перевищило кількість членів компартії на той час. Самі послідовники вчення говорили, що їх більше 100 млн, або 1 з 12 китайців.

Цзян боявся, що якась група, яка не перебуває під контролем компартії, стане занадто популярною, і того що моральні принципи Фалуньгун виявляться більш привабливими для китайців, ніж атеїстична ідеологія компартії Китаю.

Роль Лі Дуншена

Лі Дуншен із самого початку допомагав Цзяну здійснювати його кампанію з переслідування.

Лі зробили заступником директора Комітету 610 з питань антипропаганди про Фалуньгун. До того часу він також був заступником директора Китайського центрального телебачення (CCTV) — цю посаду він обіймав з 1993 по 2000 роки.

Програма CCTV «Фокус», за яку відповідав Лі, випустила 102 сюжети, що обмовляли Фалуньгун, з 1999 по 2005 роки, при цьому 70 з них були випущені протягом 5 місяців, з липня по грудень 1999 року, стверджується в звіті ВОРПФ.

В одному з відео, що було сфабриковано панівною партією і показано на CCTV, демонстрували, як названі послідовниками Фалуньгун люди вчинили самоспалення на площі Тяньаньмень у січні 2001 року. CCTV показувало в ефірі це відео майже безперервно вночі і вдень, і це дуже вплинуло на сприйняття китайцями Фалуньгун

З цієї причини багато людей зненавиділи Фалуньгун і почали допомагати партії, беручи участь у переслідуванні тих, хто займається цією практикою. Наприклад, деякі люди доносили владі про те, що їхні родичі, друзі, колеги займаються Фалуньгун. Інші доносили на послідовників Фалуньгун, які поширюють на вулицях інформаційні листівки з роз'ясненням правди про цю практику і жорстоке переслідування з боку влади. Після цього поліція часто відправляла цих послідовників Фалуньгун у тюрми і трудові табори.

Після того, як зарубіжні ЗМІ подивилися відео в сповільненій дії і проаналізували його, вони оголосили цей фільм підробкою. Документальний фільм під назвою «Фальшивий вогонь» докладно розібрав кадр за кадром сюжет CCTV і показав всі нестиковки. Дослідники визнали інцидент самоспалення спеціально інсценованим владою Китаю, щоб очорнити Фалуньгун (російською мовою доступний документальний фільм «Самосожжение или обман»).

У 2009 році Лі підвищили до посади керівника Комітету 610. Він також став заступником секретаря парткому Міністерства громадської безпеки. На цих посадах Лі був відповідальним за те, щоб і далі продовжувати переслідувати Фалуньгун.

У 2010 році компартія Китаю оголосила про початок трирічної кампанії, яка мала на меті «промити мізки» всім послідовникам Фалуньгун у Китаї. Після її завершення оголосили нову аналогічну кампанію під назвою «Остання битва», яка має тривати з 2013 по 2015 роки.

Відповідно до громадської організації «Інформаційний центр Фалунь Дафа», з початку переслідування і по сьогоднішній день сотні тисяч послідовників Фалуньгун перебувають в ув'язненні, зазнають «промивання мізків», тортур і жорстокого поводження.

Організація документально підтвердила 3731 випадок загибелі послідовників Фалуньгун від тортур і жорстокого поводження, хоча вважається, що це число набагато більше. Крім того, десятки тисяч послідовників Фалуньгун, за даними правозахисників, стали жертвами насильницького видалення органів, які були використані для трансплантацій іншим пацієнтам.

Розслідування Лі

Оголошення від 20 грудня в будь-якому разі є приголомшливою новиною. Лі є другим членом Центрального комітету компартії, поряд із головою нафтової галузі Цзян ЦзЄмінєм (не плутати з Цзян ЦзЕмінєм — екс-лідером КПК), який потрапив під розслідування після 18 з'їзду партії в листопаді 2012 року.

Як і Цзян Цзємінь, Лі був тісно пов'язаний з колишнім главою внутрішньої безпеки Чжоу Юнканом, який також потрапив під розслідування, а також з колишнім главою партії Цзян Цземінем.

У згаданому короткому оголошенні стверджується, що Лі Дуншен перебуває під розслідуванням за «серйозні порушення закону», однак там не пояснюється, які саме це порушення.

«Той факт, що в першу чергу називаються такі посади Лі Дуншена, як керівник Центральної керівної групи і директор Комітету 610, перед іншими посадами, свідчить про те, що ці порушення безпосередньо пов'язані саме з цими посадами», — говорить дослідник Іян Ся.

Крім того, це повідомлення влади Китаю може нести в собі навіть ще більш глибокий зміст.

«Нинішнє керівництво, можливо, по-іншому дивиться на переслідування Фалуньгун. Принаймні, воно не хоче брати на себе відповідальність* за ті злочини, які вчинив Цзян Цземінь», — сказав Ся.

*По всьому світу, за межами Китаю, на Цзян Цземіня та інших осіб, які найбільш активно брали участь у репресіях Фалуньгун, подано безліч позовів жертвами або родичами жертв репресій, які виїхали в інші країни з Китаю.

Ся сказав, що люди, залучені в переслідування, за 14 років вже втомилися, і важко знайти таких, хто хоче активно й далі брати участь у переслідуванні, як це робили чиновники компартії, які були головними ініціаторами та учасниками репресій на початку. Серед них — Ло Гань, Чжоу Юнкан, Бо Сілай, Лю Цзін, Лі Чанчунь і Лі Дуншен.

«Переслідування Фалуньгун потребує особистостей жорстоких і активних. Але нелегко знайти таких людей навіть у злій системі [компартії Китаю], — сказав Ся. — Без людей, що керують переслідуванням, дуже важко й далі чинити репресії в таких масштабах, як це було раніше».

Поки наслідки чистки Лі туманні, але люди, відповідальні за переслідування Фалуньгун, втратили ще одного чиновника, який служив їм опорою. «Люди, залучені в переслідування, більше не мають політичної безпеки», — сказав Ся.

Читайте також:

Головний китайський пропагандист стає мішенню розслідування

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...