ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Китайські ГУЛАГи закрили, але тортури тривають

Велика Епоха
Відповідно до рішення, яке в Центральному комітеті Комуністичної партії Китаю оголосили 15 листопада, сумнозвісна система виправно-трудових таборів в Китаї була скасована. Однак багато ув'язнених змін не відчують.

Ворота трудового лагеря Масанцзя, который приобрёл плохую известность из-за жестоких пыток и сексуального насилия, которые применяются в нём к заключённым. 15 ноября китайский режим объявил о намерении закрыть все трудовые лагеря. Фото: Велика Епоха
Ворота трудового лагеря Масанцзя, который приобрёл плохую известность из-за жестоких пыток и сексуального насилия, которые применяются в нём к заключённым. 15 ноября китайский режим объявил о намерении закрыть все трудовые лагеря. Фото: Велика Епоха

Ворота трудового табору Масаньцзя, який набув дурної слави через жорстокі тортури і сексуальне насильство, що застосовуються в ньому до ув'язнених. 15 листопада китайський режим оголосив про намір закрити всі трудові табори. Фото: Велика Епоха

Реформу трудової системи під назвою «лаогай» офіційно представили в Китаї в середині 1950-х. У трудові табори стали відправляти наркоманів, злодіїв, убивць та інших злочинців. Разом з цим такі місця позбавлення волі використовувалися режимом, щоб покарати «інакодумців».

За даними правозахисної організації Human Rights Watch, лаогай або трудові табори використовуються для ув’язнення «тих, хто критикує уряд, подає клопотання в офіційні органи, інформаторів, правозахисників, членів підпільних християнських церков або заборонених релігійних течій, а також інших, у кому бачать „загрозу для громадського порядку“».

З початку переслідування в 1999 році духовної практики Фалуньгун, також відомої як Фалунь Дафа, значне число ув'язнених у таборах почали становити практикувальники цієї системи цігун (дихально-оздоровча практика), що стала популярною в Китаї. Тодішній глава компартії Цзян Цземінь почав кампанію з переслідування Фалуньгун, побоюючись його популярності і кидаючи виклик його принципам, які відповідають традиційним віруванням в Китаї і розходяться з офіційною ідеологією компартії.

У звіті про права людини в Китаї, підготовленому в 2008 році Держдепартаментом США, пишеться: «Деякі іноземні спостерігачі підрахували, що послідовники Фалуньгун становлять не менше половини з 250 тисяч офіційно зареєстрованих ув'язнених у трудових таборах».

Більшість незалежних експертів сходяться на думці, що кількість ув'язнених у лаогай значно перевищує число «офіційно зареєстрованих ув'язнених». Дослідник Етан Гутман каже, що в таборах може міститися від 4 до 6 мільйонів осіб. На його думку, в будь-який період часу кількість ув'язнених практикувальників Фалуньгун становить від 600 тисяч до 1,2 мільйона осіб.

Змінили назву


Нещодавня заява про скасування трудових таборів не стала повною несподіванкою. Прем'єр Лі Кецян раніше повідомляв, що до березня такі місця ув'язнення будуть реформовані, і принаймні з червня цього року з'являються повідомлення про закриття трудових таборів.

У деяких випадках, однак, трудовий табір «закривається», просто змінивши табличку. Як повідомляють державні «Вечірні правові вісті», деякі трудові табори просто змінили свої назви на «тюрми» і «наркологічні центри», не відмовляючись від примусової праці ув'язнених.

Після того як жіночий виправно-трудовий табір Чунціна змінив свою назву на «Центр примусової ізоляції та реабілітації наркоманів», практикувальників Фалуньгун в ньому й надалі катували ті ж самі охоронці, повідомляє Minghui.org, сайт послідовників Фалуньгун, на якому розміщується інформація про переслідування.

На этой иллюстрации изображена пытка под названием «скамья тигра», в ходе которой заключённому поднимают и фиксируют ноги, что вызывает мучительные боли. Такие пытки используются в китайских трудовых лагерях, а также в центрах промывания мозгов, в которые будут отправлять узников совести после того, как власти Китая заявили об упразднении трудовых лагерей. Иллюстрация: Minghui.org
На этой иллюстрации изображена пытка под названием «скамья тигра», в ходе которой заключённому поднимают и фиксируют ноги, что вызывает мучительные боли. Такие пытки используются в китайских трудовых лагерях, а также в центрах промывания мозгов, в которые будут отправлять узников совести после того, как власти Китая заявили об упразднении трудовых лагерей. Иллюстрация: Minghui.org

На цій ілюстрації зображені катування під назвою «лава тигра», в ході яких ув’язненим піднімають і фіксують ноги, що викликає жахливий біль. Такі тортури використовуються в китайських трудових таборах, а також у центрах промивання мізків, в які будуть відправляти в'язнів совісті після того, як влада Китаю заявила про скасування трудових таборів. Ілюстрація: Minghui.org

Чжоу Хоуфан, який раніше звертався з клопотанням до уряду, розповів «Великій Епосі», що починаючи з 2012 року він пробув більше року в трудовому таборі міста Хенян провінції Хунань в південному Китаї. У той час трудовий табір змінив свою назву на Хенянський міський центр лікування наркоманії, але ув'язнений не був звільнений, і до нього й далі застосовували тортури.

Деякі в'язні трудових таборів з числа практикувальників Фалунь Дафа були переведені в інші місця ув'язнення після того, як трудові табори почали закривати.

Лі Юнпін, практикувальник Фалуньгун із Пекіна, відмовився зректися своєї віри і був переведений в липні цього року з пекінського трудового табору Сінань в Січенський центр промивання мізків в передмісті Пекіна, повідомляє «Мінхуей».

Центри перевиховання


У той час як трудові табори закриваються, інші подібні установи для затримання, катування і «промивання мізків» практикувальників Фалуньгун та інших в'язнів сумління й далі функціонують.

«Це характерно для Комуністичної партії Китаю: зробити видиму зміну на поверхні, щоб зміцнити свій імідж, тоді як за лаштунками цей бізнес досі працює», — говорить Леві Броуд, виконавчий директор Інформаційного центру Фалунь Дафа.

«Ми бачимо, що практикувальників Фалуньгун відправляють у в'язниці або (після показових судів) в «центри перевиховання», відомі також як «центри промивання мізків», які є ще більш непрозорими і неймовірно жорстокими, ніж трудові табори, — сказав Броуд. — Катування людей у цих центрах може бути навіть гіршим, ніж у трудових таборах».

В этом коллаже собраны разные фото, изображающие пытки, которые применяются в трудовых лагерях Китая. В ряде СМИ в прошлом году была поднята тема о том, что в китайских трудовых лагерях используют жестокие пытки. Фото: Minghui.org
В этом коллаже собраны разные фото, изображающие пытки, которые применяются в трудовых лагерях Китая. В ряде СМИ в прошлом году была поднята тема о том, что в китайских трудовых лагерях используют жестокие пытки. Фото: Minghui.org

В цьому колажі зібрані різні фото, що зображують катування, які застосовуються в трудових таборах Китаю. У ряді ЗМІ минулого року була піднята тема про те, що в китайських трудових таборах використовують жорстокі тортури. Фото: Minghui.org

«Велика Епоха» повідомляла, що недавно Комуністична партія Китаю запустила трирічну кампанію з «перетворення» послідовників Фалуньгун, змушуючи їх відмовитися від своїх переконань. Про це йдеться в багатьох повідомленнях на офіційних сайтах по всьому Китаю. У деяких районах офіційно була поставлена мета «перетворити» 100% практикувальників Фалуньгун.

«Без наказу з боку китайського уряду ніяких змін у сфері [затримання в'язнів совісті] не відбудеться. Таке явище, як стримування особистої волі та позбавлення громадянських прав, не зменшиться найближчим часом», — сказав Тан Цзітянь, китайський адвокат, в ефірі радіо «Голос Надії» («SOH»). — Таке придушення триватиме таємними способами в таких місцях, як центри з промивання мізків, які не менш небезпечні, ніж лаогай».

Чжао Пей, політичний аналітик, який стежить за ситуацією в Китаї, сказав SOH, що «після скасування системи лаогай влада, можливо, придушуватиме людей, використовуючи [тюремні] ув'язнення ще більш серйозні, ніж лаогай».

Жорстокі тортури викликали резонанс у пресі


Ситуація з трудовими таборами в Китаї торік набула розголосу в ЗМІ всередині і поза Китаєм.

Торік перед Хеллоуїном Джулі Кейт, мешканка штату Орегон, відкрила коробку з прикрасами для Хеллоуїна, які вона замовила з Китаю. У ній вона виявила лист з проханням про допомогу, який написав хтось із в'язнів трудового табору Масаньцзя в провінції Ляонін на півночі Китаю.

У листі, написаному олівцем ламаною англійською, просили людину, яка його прочитає, зв'язатися зі «світовими правозахисними організаціями». У листі розповідалося, як ув'язнені працювали більш ніж по 15 годин на день «практично безкоштовно» і зазнавали «безжальних тортур». Велике число ув'язнених є практикувальниками Фалуньгун, мовилося в листі.

Розповідь жінки надрукували в місцевій газеті, а потім її передрукували ЗМІ з усього світу.

У квітні цього року китайський журналіст Юань Лін опублікував статтю в китайському журналі «Lens» з описом різних методів катувань, які застосовуються в трудовому таборі Масаньцзя. Матеріал ґрунтувався на розповідях колишніх ув'язнених.

Затримані говорили, що їх били в обличчя розрядами електричних палиць, підвішували за руки і били, а також прив'язували розіпнутими на ліжку і залишали в такому положенні на багато годин — ці тортури носять назву «ліжко мерця».

Ду Бін, фотограф New York Times, зняв документальний фільм, заснований на інтерв'ю з 12 колишніми ув'язненими табору Масанцзя. Матеріал вийшов під назвою «Women Above Ghosts' Heads» в Гонконзі і Тайвані.

«Мета зйомки такого фільму — розповісти громадськості те, про що вона повинна знати. У Масаньцзя з жінками не поводяться, як з жінками, вони мучать їх і примушують до рабської праці», — сказав Ду Бін в інтерв'ю каналу New Tang Dynasty (NTD).


Сподобалася стаття? Введіть email та підпишіться на нові цікаві статті про Китай