• Китайські ідіоми (28): Споглядати дерево в очікуванні кролика

  • Вівторок, 5 листопада 2013 року

У Китаї, коли говорять про людину, яка чекає, що удача сама прийде до неї, замість того щоб працювати, кажуть: «Вона споглядає дерево в очікуванні кролика». У китайській мові цей вираз пишеться — 守株待兔, і вимовляється — shǒu zhū dài tù (шоу чжу дай ту).

Глупый крестьянин бросил тяжёлую работу и ждёт, что кролик сам явится к нему. Иллюстрация: Велика Епоха

Дурний селянин кинув важку роботу і чекає, що кролик сам прибіжить до нього. Ілюстрація: Ч.Юй/Велика Епоха

Ця китайська ідіома вперше зустрічається в книзі «Хань Фейцзи»*, яку написав один із ранніх філософів-легістів** Китаю Хань Фей.

У царстві Сун в часи Весни і Осені (770—476 рр. до н.е.) жив селянин, на полі якого росло дерево. Втомившись від роботи, він відпочивав у його тіні.

Одного разу охоплений страхом кролик пробіг повз нього, врізався в дерево, ніби не бачив його, і, зламавши шию, помер. Селянин зрадів, оскільки з тушкованого кролика вдома можна приготувати смачну страву.

Відтоді він закинув свій плуг і більше не працював у полі. Він лежав у тіні, сподіваючись, що ще один кролик прибіжить і так само загине, вдарившись о дерево. Однак більше цього не повторилося, і над селянином почали сміятися. У підсумку він не побачив ні кролика, ні врожаю — адже поля його залишилися незораними.

Китайську ідіому «споглядати дерево в очікуванні кролика» можна порівняти з прислів'ям «Треба нахилитися, щоб з криниці води напитися.». Вона означає, що хтось сподівається на удачу, а сам нічого не робить.

Примітка:

*Книга «Хань Фейцзи» складається з 55 глав, де детально описані погляди Хань Фея (280—233 рр. до н.е.). Вона цінна тим, що містить безліч кумедних історій про Китай, які сталися в часи життя філософа.

**Основна ідея давньої філософської школи легістів — перед Законом і Сином Неба всі рівні, тому нагороджувати титулами потрібно не за знатним родом, а за заслугами і здібностями людини.

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...