• Китайські ідіоми (13): По-новому пізнати людину

  • Середа, 9 жовтня 2013 року
«По-новому пізнати людину» ― відома китайська ідіома.

«По-новому пізнати людину» ― відома китайська ідіома. Ілюстрація: Флора Чун/Велика Епоха

В історичних письменах Китаю «Записи про три царства»* розповідається про видатного полководця царства У ― Лу Мена**. Історія про нього породила відому китайську ідіому «По-новому пізнати людину» (刮目相看; гуа му сян кань).

Коли Лу Мен був ще молодим, він не любив читати, і замість цього надавав перевагу бойовим мистецтвам. Ставши генералом, він як і раніше відмовлявся читати. Тому до нього ставилися просто як до воїна.

Одного разу правитель царства У сказав йому: «Як генерал, ти повинен постійно поповнювати свої знання».

Лу Мен відповів: «Я так зайнятий військовими справами що у мене не вистачає часу на читання».

На це імператор заперечив: «Я не прошу тебе стати вченим. Читання книг дозволить тобі розширити кругозір і стати мудрішим. Ти кажеш, що дуже зайнятий, щоб читати. Але я керую країною і справ у мене куди більше, ніж у тебе. Але я знаходжу час на читання, щоб розвивати свої здібності».

Докір государя надихнув Лу Мена читати. Поступово сфера його знань розширилася, і він став хорошим військовим стратегом.

Одного разу головнокомандувач, проходячи повз будинку Лу Мена, не захотів зайти до нього в гості, оскільки подумав, що у нього мало знань, і він не зможе обговорити з ним військові питання. Але його помічник порадив йому все ж зайти, бо Лу Мен у той час став вже досить освіченою людиною.

Головнокомандувач послухався поради та завітав до Лу Мена. Попиваючи вино, вони почали обговорювати битву з державою Шу, і Лу Мен дав йому кілька стратегічних порад, які могли б допомогти виграти цю війну.

Головнокомандувач дуже здивувався величезному зрушенню в знаннях Лу Мена і сказав: «Я думав, що Ви знаєте лише, як битися на полі бою, але тепер бачу, що Ви добре обізнані і мудрі. Повинен сказати, що Ви вже не такий, яким я Вас знав раніше».

Лу Мен відповів: «Стосовно людини, про яку у вас склалася певна думка, якщо ви не зустрічалися з нею три дні, то ви повинні подивитися на неї з іншого боку».

Китайському ідіому «По-новому пізнати людину» вживають у випадках, коли когось хвалять за великі успіхи.

Цзянь Чжен, Велика Епоха

Примітка:

* Історичний рукописний оригінал «Записи про три царства» охоплює період пізньої династії Східної Хань (184 до н.е. ― 220 р. н.е.) та період Трьох царств (220―280 н.е.). Вперше він був написаний Чень Шоу в третьому столітті. У 14 столітті був переписаний Ло Гуаньчжуном під назвою «Роман „Трицарство“».

** Лу Мен (吕蒙) жив у 178―220 рр. н.е. Він служив військовим генералом при імператорі Сунь Цюані, який був правителем держави У в період Трьох царств (220―280 рр. н.е.).

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...