• Китайські ідіоми (14): Кидати на півдорозі

  • Понеділок, 5 серпня 2013 року

Halfway_ZhichingChen_ET.jpg

Кидати на півдорозі. Ілюстрація: Чжицін Чень/Велика Епоха

Китайська ідіома «Кидати на півдорозі» (半途而废; бань ту ер фей) походить із «Учення про середину», однієї з канонічних праць Конфуція.

Під час Періоду міжцарської війни (476—221 рр. до н.е.) в царстві Юе жив такий собі Янцзи Юе зі своєю дружиною.

В один день на дорозі він побачив шматок золота і підібрав його. Зраділий він прийшов додому і показав знахідку своїй дружині.

Побачивши блиск золота, жінка сказала: «Я чула, що благородна людина не п'є води з кухля злодія, а чесна людина відмовляється приймати милостиню. Як же ти міг підібрати чуже добро і привласнити собі?!»

Слухаючи ці слова, Юе почервонів від сорому. Він відніс золото туди, де підібрав. З цього моменту він рішуче налаштувався на те, щоб знайти собі вчителів і стати шляхетною людиною. Через деякий час дружина зібрала його в дорогу, і Юе пішов з дому.

Але рік потому Юе несподівано повернувся. Дружина в цей час якраз ткала біля верстата. Побачивши чоловіка, вона здивувалася і, вклонившись, запитала: «Ти лише рік займався з вчителями. Чому ж ти так швидко повернувся?» Юе сказав: «Я дуже скучив за тобою, от і повернувся».

Нічого не кажучи, дружина взяла ножиці і підійшла до ткацького верстата, за яким працювала. Вказуючи на виткану наполовину парчу, вона м'яко сказала: «Ця парча зіткана з кращого шовку. Я ткала пасмо за пасмом, щоб зробити парчу. Якщо я зараз її поріжу, то моя праця виявиться марною. Твоє навчання — це те ж саме. Ти можеш отримати знання, лише в тому випадку, якщо будеш старанним. А ти зупинився на півдорозі. Хіба це не те ж саме, що порізати недороблену парчу?».

Юе глибоко задумався над її словами. Він знову залишив дім. На цей раз він був рішучий вчитися і не зупинятися на півдорозі. Через кілька років Юе став освіченою і благородною людиною.

Ця китайська ідіома описує випадок, коли якусь справу кинули на півдорозі, і служить нам нагадуванням про те, що якщо не доробити справу до кінця, то витрачені зусилля можуть виявитися марними.

Довідка:

«Вчення про середину» складено в 450 році до нашої ери онуком Конфуція. Спочатку воно входило до «Книги обрядів», складеної послідовниками мудреця. Пізніше «Вчення про середину» стало вважатися одним з чотирьох класичних канонів Конфуція.

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...