• Китайські ідіоми (15): Домалювати змії ноги

  • Субота, 24 серпня 2013 року
У період Воюючих царств (476—221 до н.е.) в державі Чу жив один вельможа. Одного разу після закінчення церемонії поклоніння предкам, він пригостив своїх слуг кубком вина.
Однак одного кубка було явно недостатньо на всіх, і господар розгубився, кому ж віддати його. Тоді один з його слуг сказав: «Раз у нас тільки одна чаша, то всім не вистачить, тому давайте розіграємо її. Перший, хто намалює на землі змію, отримає вино».
Господарю ця ідея сподобалася, інші також погодилися. Всі взяли по дерев'яній гілці і почали малювати на землі змію.
Слуга, який добре малював, закінчив свою роботу першим. Оскільки він виграв, то взяв кубок із вином. Побачивши, що інші ще не закінчили, він став дуже самовдоволеним і сказав: «Які ви повільні! Поки ви тут малюєте, я ще встигну домалювати змії ноги!». І почав домальовувати їх.

китайська ідіома

Ілюстрація до китайської ідіоми «домалювати змії ноги». Автор: З.Йе/Велика Епоха

Але поки він це робив, свою змію закінчив інший слуга, і тут же, схопивши кубок з вином, сказав: «Ти коли-небудь бачив змію з ногами? Ні. Як ти можеш бути першим, якщо додав змії ноги? Так що не ти закінчив першим малювати змію. Я справжній переможець».
Другий слуга з великим задоволенням випив вино. Першому ж нічого не залишалося, як лікті кусати і мовчки дивитися на переможця, який насолоджувався хмільним напоєм.
Відтоді китайська ідіома «домалювати змії ноги» почала означати зайву, непотрібну роботу, або випадок, коли людина зіпсувала справу своїм старанням, тобто перестаралася. Її вживають і в ситуації, коли хтось додає ще пару порожніх фраз після того, як і так все ясно виклав.
Мораль цієї історії така: виконуючи будь-яку справу, потрібно знати міру і не перестаратися.


Буквальний переклад ідіоми: малювати, картина (хуа); змія (ше); додати (тянь); нога, ступня (цзу).
Піньін: huà shé tiān zú
Ієрогліфічне написання: 画蛇添足 (якщо ієрогліфи не відображаються, необхідно встановити підтримку китайської мови).

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...