• Китайські ідіоми (12): Грати корові на цитрі

  • Неділя, 25 серпня 2013 року
\Китайська ідіома: Грати корові на цитрі. Ілюстрація: Чжіцін Чень / Велика Епоха\

Китайська ідіома: Грати корові на цитрі. Ілюстрація: Чжицін Чень/Велика Епоха

Ідіома «грати на цитрі для корови» (对牛弹琴) бере свій початок із книги «Лі Хо Лунь»*, яка містить роз'яснення буддійських понять. Українською мовою це звучить як «сипати бісер перед свиньми».

Колись в період Воюючих царств (476—221 до н.е.) у царстві Лу жив музикант на ім'я Мін-І Гун. Він обожнював грати на ціні — семиструнному щипковому китайському музичному інструменті.

Одного разу Мін-І Гун грав на ціні у себе вдома і побачив у вікні корову, яка лежала неподалік під великим деревом. Музикант вирішив вийти на вулицю, щоб зіграти їй мелодію.

Зачарований музикою він все грав і грав. Проте корова на його прекрасну музику зовсім не звертала уваги. Замість цього, вона продовжувала з насолодою жувати траву.

Спочатку Мін-І Гун здивувався з коров'ячого неуцтва. Але незабаром зрозумів — корова не розуміє і не здатна оцінити його музику гідно, хоч навіть виконання і було майстерним.

Потім музикант став на своєму інструменті видавати звуки, схожі на писк комарів і протяжні мукання теляти. Тієї ж миті корова перестала жувати. Вона нашорошила вуха, замахала хвостом, після чого підійшла ближче, щоб уважно послухати.

Ідіома «грати корові на цитрі» нині часто використовується для опису людини, яка говорить або пише, не враховуючи того, чи здатний слухач або читач сприйняти те, що саме ця людина хоче донести.

Цей вираз учить нас говорити про щось на тому рівні, на якому співрозмовник здатний нас зрозуміти і на якому йому було б цікаво слухати.

*«Лі Хо Лунь» — класичний текст китайського буддизму, написаний Моуцзи. Буквально «Лі Хо Лунь» можна перекласти як «Трактат про розвіювання сумнівів». Моуцзи звернувся до буддизму, бувши до того конфуціанським ученим-чиновником кінця II століття.

Лілі Чу, Велика Епоха

Читайте також:
Підписатися:

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...