• Китайські ідіоми (10): Забути про милість і порушити свій обов'язок

  • Неділя, 1 вересня 2013 року

У 76 томі «Книги ранньої Хань»* є фраза, яку можна перекласти як «чорна невдячність». Дослівно з китайської вона перекладається як «забути про милість і порушити свій обов'язок». У книгу фраза потрапила завдяки Чжан Чану**, видатному вченому і губернатору, який служив при імператорі Сюані династії Західна Хань (202 до н.е. — 9 р. н.е.).

Чжан Чан

Висловлені Чжан Чаном слова «Забути про милість і порушити свій обов'язок» пізніше стали крилатими. Ілюстрація: Чжицін Чень/Велика Епоха

Чжан Чану вдавалось тримати порядок і запобігати крадіжкам та заколотам в Шаньдунському регіоні, завдяки чому він був призначений на посаду губернатора столичного округу і брав участь в усіх державних нарадах. Імператор Сюань дуже довіряв йому. Не тільки через те, що Чжан Чану вдалося принести мир жителям багатьох регіонів, але і через те, що той давав імператору поради, основані на глибокому розумінні історії.

Чжан Чан мав друга Ян Юня, який був зарозумілим і часто негативно висловлювався про правління імператора. Одного разу Ян обмовив імператора Сюаня і був за це засуджений до смерті. Більшою чи меншою мірою це позначилось на долі його родичів і друзів: частина з них утратила свої посади.

Якось Чжан Чан попросив одного зі своїх помічників, Сюй Шуня, розслідувати одну справу про грабіж. Уважаючи, що Чжан Чан скоро може втратити свою посаду, Сюй Шунь відмовився виконувати роботу і відправився додому спати.

Сюй Шунь сказав іншим: «Я працював на губернатора Чжана багато років. Зараз він у біді. Не мине й п'яти днів, як він уже не буде губернатором столичного округу. Так навіщо мені його слухати?»

Коли ці слова дійшли до Чжан Чана, він розгнівився до такої міри, що вбив Сюй Шуня.

Члени сім'ї Сюй Шуня звернулися до імператора Сюань, попросивши для Чжан Чана смертного вироку за вбивство їхнього родича. Імператор Сюань, хоча й не піддав його такому покаранню, пам'ятаючи про його заслуги, однак звільнив його із займаної посади.

Через кілька місяців після його відходу з губернаторської посади столичний округ знову загруз у хаос. Ніхто не міг знайти рішення, яке б повернуло мир та спокій цим землям. Тоді імператор Сюань відправив гінця до Чжан Чана, наказавши йому повернутися до колишніх обов'язків.

По дорозі до палацу Чжан Чан написав імператору Сюаню листа про все, що трапилося: як Сюй Шунь відповів своєму благодійнику чорною невдячністю — забув про милість і порушив свій обов'язок, і що Чжан Чан зобов'язаний був покласти край такій ганебній поведінці раз і назавжди. Він розповів про те, як завжди був дуже добрим до Сюй Шуня, підвищував його на посаді, про те, як Сюй Шунь відвернувся від нього лише тому, що над ним, можливо, нависла загроза, і став поширювати про це плітки.

Повернувшись, Чжан Чан навів порядок, і в окрузі, яким він керував, знову запанував мир.

Висловлені Чжан Чаном слова, що описують невдячність Сюй Шуня, — «забути про милість і порушити свій обов'язок» — стали крилатими, і з тієї пори використовуються в народі в подібних ситуаціях.Примітки:

* «Книга ранньої Хань» (або «Історія ранньої династії Хань») — класичний китайський історичний текст, що охоплює історію династії Західна Хань з 202 р. до н.е. до 23 р. н.е. Робота над нею була завершена в 111 р. н.е. головним чином ученими з родини Бань. Існує і «Книга пізньої Хань», написана Фань Йе, яка охоплює період династії Східна Хань (6—189 рр.).

** Чжан Чан — видатний учений, губернатор і радник імператора Сюаня династії Хань. Рік смерті — 48 р. до н.е.

Лілі Чу, Велика Епоха

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...