• Китайські поети: Бай Цзюйі — батько реалістичної поезії

  • Середа, 3 липня 2013 року
Бай Цзюйі (772—846 рр. н.е.) — відомий китайський поет середини династії Тан. Його вірші прості і зрозумілі і займають своє почесне місце в культурі Китаю. Вони полюбилися й народу Піднебесної.

На відміну від багатьох інших видатних китайських поетів, яких почали шанувати тільки після їхньої смерті, Бай Цзюйі змолоду здобув славу і повагу як на своїй батьківщині, так і за її межами. Протягом двох десятиліть свого розквіту, його вірші можна було побачити на стінах храмів і заїжджих дворів. Їх навіть використовували як гроші на ринках. Оповідається, що в рибних і м'ясних лавках за товари люди розплачувалися шовковими тканинами, а вчені — копіями віршів Бай Цзюйі. Окрім того, деякі іноземні прем'єр-міністри доручали торговцям придбати вірші Бай Цзюйі. Їхня вартість іноді складала більш ніж сто злитків золота.

Ось один із популярних віршів Бай Цзюйі:

«Яскраво-червоний вогонь розгорівся в печі,

Мерехтять відблиски чудового вина по-новому.

Як тепло й гарно виглядає ця картина! —

Холодної зими створила затишок мені.

А сніг все безупинно йде і йде.

Мені цікаво: чи мій найкращий друг прийде,

Щоб за нового вина келихом вести розмову?»

У цьому вірші Бай Цзюйі описав уживання вина простими і звичними словами, але атмосфера, яку він зобразив, сповнена теплими емоціями.

У порівнянні з іншими поетами, Бай Цзюйі значно більше написав саме «алегоричних віршів», які відображають його глибоке занепокоєння людськими стражданнями та праведний характер, наповнений добротою та співчуттям до жертв бідності. І сьогодні добросердечна енергія все ще відчувається під час читання його віршів. Поет не лише піклується про бідних людей, але й звертається до своєї душі, його бентежить те, що він добре забезпечений, тоді як інші страждають.

Бай Цзюйі жив у дуже бурхливий час, коли династія Тан почала занепадати. Його творчий внесок у поетичну історію полягає у встановленні теорії поезії, яка закликає до реалізму. Він започаткував поетичний рух, який називається «Кампанія нових віршів», яка стала підґрунтям для створення багатьох прекрасних віршів.

Представники «Кампанії новий віршів» стверджували, що поезія повинна відображати реальність і створюватися на основі реальних подій та соціальних обставин. Ця кампанія мала великий вплив на історію поезії і отримала велику підтримку.

Бай Цзюйі гарно склав імператорський іспит у 28 років і з того часу став знаменитим і успішним, поки не був звільнений зі своєї посади у свої 44 роки. Потім він змінив свій спосіб життя і стиль написання віршів. У гнітючій ситуації він звернув свою увагу на пейзажі. Поступово змінилися і його вірші: їхній зміст віддалявся від буденних речей. Останні роки життя поет усамітнився і звернувся до буддизму, присвятивши себе практиці. У 846 році н.е., коли йому було 75 років, він помер у своєму будинку.

Читайте також:

Історія Китаю: батько класичної китайської прози Хань Юй

Підписатися:

Коментарі