• Як китайські генії зобразили жінку, ченця та воїна (частина 7)

  • Середа, 26 червня 2013 року

Азія

Тайвань
4 — 9 бер.
12 — 15 бер.
18 — 22 бер.
25 — 29 бер.
31 бер. — 1 квіт.
3 — 8 квіт.
11 — 12 квіт.
Японія
15 — 16 квіт.
18 — 21 квіт.
Південна Корея
24 — 26 квіт.
29 — 30 квіт.Європа

Швейцарія
26 — 28 лют.
Нідерланди
3 — 4 бер.
Польща
7 — 8 бер.
Австрія
10 — 11 бер.
Германія
13 — 15 бер.
Бельгія
17 — 18 бер.
Італія
20 — 22 бер.
Ірландія
25 — 26 бер.
Великобританія
28 — 29 бер.
31 бер. — 1 квіт.
Швеція
4 — 7 квіт.
Франція
10 — 12 квіт.
Германія
14 — 16 квіт.
18 квіт.
Австрія
20 — 21 квіт.
Іспанія
24 — 25 квіт.
 
Мулань, китайський народний костюм

Мулань торжествує на полі бою — кадр танцю новорічної програми концерту 2006 року у Чікаго, США, яку транслював телеканал NTDTV.

Фото: Велика Епоха

Вікові традиції, втрачені на Сході, відроджуються на Заході. Це сьома частина серії із дев'яти статей, які розкривають сутність традиційної китайської культури і допомагають краще зрозуміти виступи Shen Yun Performing Arts — геніального мистецького колективу, що представляє традиційний китайський танець.

Знайомство з реквізитами Shen Yun

Розмахування, обертання, плескання у долоні танцюристами Shen Yun — це все різноманітні майстерні рухи, які покликані візуально та на слух підвищити сприйняття історій, які розповідаються в концертних номерах через китайський танець. Кожного року мистецький колектив Shen Yun на сценах всього світу показує нову програму, в якій кожен танець — це фрагмент з історії культури Китаю. Нижче наведені деякі способи, використані з метою трансформувати танцюристів у персонажів стародавнього Китаю. 

Читайте також:

Як показують благородних жінок

В імператорському дворі жінки з вищих прошарків суспільства вирізнялися елегантним вбранням. При дворі династії Цін маньчжурські жінки носили високі туфлі на платформі і вишуканий головний убір, що додавало благородності їхній поставі та ході. Щоб підкреслити свою красу, граціозні пані носили шовкові хустки, які з кожним кроком розгойдувалися, підкреслюючи елегантні жести.

Довгі драпіровані рукава в жіночому вбранні, що є типовою ознакою моди династії Тан, також використані в костюмах артистів Shen Yun. Коли танцівниці рухаються, їхні рукави створюють яскраву картину на сцені та підкреслюють розкішність імператорського двору.

Якщо в деяких номерах танцівниці зображають високу елегантність придворного життя, то в інших вони постають як веселі народні виконавці. У композиції, яка називається «Форзиція навесні», танцюристи крутяться з помаранчевими хустками на кінчиках пальців і підкидають їх у повітря, щоб вони розкрилися. Загальна картина танцюристів і хусток схожа на поле квітів, що цвітуть за містом.

Віяло — це ще один популярний допоміжний засіб у класичному китайському танці. Воно може бути із шовку, пір'я або доповненим довгими смужками гладкої тканини. Коли танцюристи перетворюються на водяних фей, вони несуть шовкові віяла кольору, який плавно перетікає від світло-блакитного до темно-синього. Коли ними махають — вони мерехтять як водоспад. У танці під назвою «Слива розквітає» танцюристки несуть рожеві віяла, які розкриваються наприкінці танцю, як бутони квіток сливового дерева взимку.

Як показують ченця

У китайських легендах часто зображуються постаті, які несли гарбузову пляшку (тикву-горлянку). Чудотворні лікарі використовували її у лікуванні пацієнтів. Лі Тьєгуай, один із восьми Безсмертних у даоській міфології, завжди носив із собою золоту горлянку, перекинувши її через плече. Чудакуватий чернець Цзі Гун ніколи не розставався зі своєю гарбузовою пляшкою для вина. П'яний чернець Лу Чжишень, якого зобразили в одному танці концерту Shen Yun у 2011 році, носив її прив'язаною до свого стегна. Богиня місяця Чан Е, зображена в 2007 році у танці Shen Yun, випила чарівне зілля із гарбузової пляшки, після чого полетіла на місяць.

Пляшковий гарбуз (горлянка) є одним із видів сімейства гарбузових. Раніше його використовували як ємність для різних порошкоподібних продуктів, а також виготовляли з нього вази для квітів. Їх використовували і як ємкості для води, ліків і спиртних напоїв. Пляшка з такого гарбуза має здатність довгий час зберігати смак вина.

Даоський віник є ще одним поширеним реквізитом для зображення духовної людини. Багато драматичних номерів танцювального колективу Shen Yun зображують старих даоських мудреців з білим волоссям і довгими бородами. Вони вчать своїх учнів, розмахуючи довгим віником, зробленим з коноплі та волосся тварин і прив'язаним до дерев'яної палки. Даоські священики і монахи несуть віники під час своїх духовних мандрів. А настоятелі дзен-буддизму (різновид японського буддизму) використовують їх, коли ведуть проповіді. Таким чином, віник символізує велич і урочистість духовного вчення.У даоській культурі вважають, що віники мають силу для позбавлення від земних бажань і плотських думок, додають людині відчуття виходу за межі смерті. Інше тлумачення зображує даоські віники, як магічні інструменти, наділені силою, здатною вигнати, як бруд у світі, демонів і злих духів.

Як показують воїна

Ніщо так не сповіщає про силу і велич імперської армії, як бій військових барабанів. Завдяки величним звукам, чутним здалеку, військові барабани стали важливими атрибутами підняття морального духу армії. Різні види ритму ударів барабану спонукали солдатів до різних дій. Наприклад, один ритм для «нападу», а інший — для «відступу».

Переставши бути інструментами війни, військові барабани стали формою народного мистецтва. Їхній потужний і гучний бій несе в собі хвилюючий героїчний дух. На цих китайських барабанах грають прості ритми з чітко визначеною динамікою.

Виготовляють китайські барабани найчастіше з деревини та шкіри тварин. Як правило, чим більший діаметр барабана, тим нижча висота звуку. Для отримання різних звукових ефектів, барабанщики б’ють по різних частинах інструменту, таких, як обід, де шкіра стикається з деревом, сторони барабану, або навіть по металевих штирях, що використовуються для фіксації шкіри барану.

Існують й інші барабани, які застосовують не тільки на полі бою. Це барабани, які вішаються на талію, і восьмикутні ручні барабани.

Барабан, який вішається на талію, має вигляд пісочного годинника. Грають на ньому перед животом. Барвистими шовковими стрічками його прив'язують до талії, що дозволяє барабанщикам вільно рухатися у танці. На цих китайських барабанах, в основному, грають оптимістичний ритм, наприклад, під час збору врожаю.

Вісім сторін на восьмигранному барабані представляють вісім прапорів, які використовувалися правлячою маньчжурською династією Цін. Вони особливо популярні на північному сході Китаю.

Крім барабанів, розрізнити воїнів можна за зброєю. Китайська зброя має дуже багато категорій і сотні видів, багато з яких не мають західних аналогів. В номерах Shen Yun, присвячених певній історії або міфу Китаю, іноді показують традиційну зброю. Знамениті герої зазвичай мають особливо могутню зброю, яка часто асоціюється з магічною силою.

Наприклад, король мавп («Подорож на захід») має палицю з магічною властивістю трансформуватися: збільшуватися і зменшуватися від розміру голки до розміру високого стовпа. Кинджал зеленого дракона у формі півмісяця, яким володіє Гуань Юй (роман «Трицарство») має здатність розрізати наче папір будь-які товсті предмети, допомагаючи могутньому генералу виходити переможцем з незлічених битв.

Прості ж люди або воїни мають добре знайому зброю — шаблі, прямі мечі, луки, списи та дубці.

Для Shen Yun було виготовлено незліченну кількість реквізитів, щоб втілити в життя особливості китайської культури, і кожен з них зображає багаті традиції народу Хань. Крім того, Shen Yun показує і етнічний китайський танець (в Китаї проживає щонайменше 55 етнічних груп).

Наприклад, монгольський «танець з чашами» (2007 р.) показує, як, балансуючи чашами над своїми головами, монгольські жінки вітають гостей. У танці «Пікантні палички» (2008 р.) звичайні китайські палички для їжі стають ритмічним інструментом. За монгольською звичкою, чоловіки б’ють паличками по своєму тілу, перетворюючи їх на ударні інструменти та вистукуючи оригінальний енергійний бій.

Крістіна Лінь, Велика Епоха

Зібрана інформація публікується з дозволу Shen Yun Performing Arts. Велика Епоха є почесним спонсором Shen Yun. Щоб дізнатися більше про Shen Yun і китайську культуру, переглянути календар світового турне Shen Yun і замовити квитки, відвідайте офіційний сайт — shenyunperformingarts.org.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...