• Китайські ідіоми (8): Зовнішня картина породжена серцем

  • Понеділок, 24 червня 2013 року
Китайська мудрість: Зовнішня картина породжена серцем. Ілюстрація: Jane Ku/Велика Епоха

Китайська ідіома: Зовнішня картина породжена серцем. Ілюстрація: Дж. Ку/Велика Епоха

Є така китайська мудрість — «Зовнішня картина породжена серцем». У цій статті ми розглянемо, коли і як виникла ця фраза, а також який глибокий зміст вона містить.

Уважається, що вперше вона вилетіла з вуст давнього китайського філософа Гуйгуцзи* в період Весни і Осені (770—476 до н.е.). Можна його зустріти і в книзі «Роздуми про дух і зовнішність», написаній Сі-і Ченєм в часи династії Сун (960—1270 рр. н.е.).*Гуйгуцзи жив у 400—313 рр. до н.е. Його справжнє ім'я Сюй Ван. У нього було багато учнів, і чимало з них пізніше отримали популярність в Китаї. Одним з них був стратег
Сунь Бінь, який написав знаменитий твір «36 стратагем».Розповімо історію, яка пояснить значення цієї китайської мудрості.

Одного разу Су Дунпо* (1037—1101), великий геній, який жив за династії Сун, прийшов до храму, де монах Фо-інь сидів у медитації. Коли мешканець храму закінчив вправи, Су відчув, що йому стало дуже легко і комфортно. Він запитав у монаха: «Коли ти сидів у медитації і побачив мене, кого я тобі нагадав?» Чернець відповів: «Ти був схожий на статую Будди, дуже урочисту!» Су був вельми радий це чути.

* Су Дунпо був письменником, художником, каліграфом, знавцем ліків і чиновником за династії Сун. Він є одним з найвідоміших поетів свого часу.

Тоді чернець запитав: «А який вигляд мав я?» Су вирішив пожартувати над ним і сказав: «Ти нагадав мені купу коров'ячого гною!» Чернець промовчав. Бачачи, що такі слова не зачепили ченця, Су подумав, що взяв над ним гору.

Була у Су молодша сестра, дуже талановита дівчина на ймення Су Сяомей. Коли Су прийшов додому, то із самовдоволенням розповів сестрі, як пошив ченця у дурні. Сестра подумала трохи і сказала: «Дорогий братику, ти вчинив погано! У ченця Фо-іня серце як у Будди, от він і побачив у тобі Будду. Ти ж дивився на нього серцем, повним коров'ячого гною, тому-то в твоїх очах він і видався таким!»

Почувши мудрі слова сестри, Су замислився. Він зрозумів: монах добре самовдосконалюється, тому у нього завжди в серці доброта, навіть у незручному становищі.

Ця історія говорить про те, що з добрим серцем людина буде дивитися на все позитивно, і в разі конфлікту, може легко його залагодити.

«Зовнішня картина породжена серцем» використовується як нагадування, що все, що відбувається навколо людини, прямо залежить від стану її душі і думок.

Веньмін Ван, Велика Епоха

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...