• Історія Китаю: батько класичної китайської прози Хань Юй

  • П'ятниця, 14 червня 2013 року

Хань Юй, прабатько «руху за класичну прозу». Ілюстрація: Чжицін Чен/Велика Епоха

Хань Юй, прабатько «руху за класичну прозу». Ілюстрація: Чжицін Чен/Велика Епоха

Хань Юй — відомий поет і автор багатьох есе середнього періоду правління династії Тан. Хань Юй займав високі посади, і завдяки цьому зміг істотно вплинути на політику і літературу Китаю. Він змінив стиль народної прози, що стало відомо в історії Китаю як «Відродження класичної прози». Зміни у прозі пропонували більше уваги звертати на внутрішній зміст і дохідливість творів.

Хань Юй був добре обізнаною, відвертою і дружньою людиною, тому отримав широку підтримку в літературних колах. Його стараннями вульгарний стиль письма поступово замінили на класичну прозу.

Однак це викликало роздратування і напруженість у відносинах із впливовими державними чиновниками, тому його кар'єру при імперському дворі охмарював неспокій.

У той час і буддизм, і даосизм були дуже популярні, і імператор уважав, що Китай матиме благословіння на мир і процвітання, якщо під час кожного обряду поклоніння Небес буде присутня кістка пальця Будди. Однак така процедура приносила імператору великі витрати. Хань Юй написав листа імператору, в якому розкритикував його марнотратство, а також культ поклоніння кістці Будди. Але від такого послання імператор лише розлютився і понизив Хань Юя на посаді, відправивши служити у віддалену пустельну область.

Вірш Хань Юя, в якому звучить звернення до племінника, що прийшов його проводжати, навіть не зважаючи на шторм, — став класичним.

Разжалован и сослан, доехав до заставы Ланьгуань, даю наказ внучатому племяннику Сяну

(переклад на російську Бориса Мещерякова)

С утра, мой доклад, обличавший изъян, на Небе Девятом прочли.

Под вечер, приказано ехать в Чаоян, в изгнанье за тысячи ли.

Чтоб вычистил ересь Верховный Мудрец, я с тайной надеждой просил,

А вышло встречать этой жизни конец, исчахнув от хворей, без сил.

Чредой облака на Циньлином бегут, дом нынче в какой стороне?

Застава Ланьгуань утопает в снегу, проехать нельзя на коне.

Я знаю, твой путь будет долог и крут, но кровные узы крепки.

Сбери ж мои кости, когда я умру, в мешок возле Смрадной Реки.

Все своє життя Хань Юй захищав справедливість і відкрито підтримував письменників, які відображали у своїх творах суспільні проблеми. З його точки зору, мораль і етика авторів, а також їхні особисті переживання повинні повністю відображуватися в їхніх роботах. Іншими словами, хороший той твір, який відображає високу моральність письменника. Звідси і походить вираз «Дух поеми — дух автора».

Роки життя Хань Юя: 768—824 рр. н.е.

Читайте також:

Історія Китаю: добрий і мужній губернатор Лю Цзун-юань

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...