ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Історія Китаю: добрий і мужній губернатор Лю Цзун-юань

Велика Епоха

Філософ Лю Цзун-юань (773—819 рр.) жив у період правління династії Тан і вважався одним із восьми великих майстрів прози династій Тан і Сун.

Він займав високий чин при дворі, але за висловлювання, які вступали в протиріччя з поглядами чиновників при владі, його заслали в далеку провінцію.

Лю Цзун-юань — китайський філософ і письменник епохи Тан, який прославився в історії Китаю як добрий губернатор. Ілюстрація: Чжічін Чен/Велика Епоха
Лю Цзун-юань — китайський філософ і письменник епохи Тан, який прославився в історії Китаю як добрий губернатор. Ілюстрація: Чжічін Чен/Велика Епоха

Лю Цзун-юань — китайський філософ і письменник епохи Тан, який прославився в історії Китаю як добрий губернатор. Ілюстрація: Чжічін Чен/Велика Епоха

У юному віці Лю успішно склав імператорський іспит на посаду чиновника. Можливо, за його чесність і безстрашність небеса нагородили його незвичайною пам'яттю — він легко запам'ятовував зміст товстих класичних книг. Під час своїх промов він наводив безліч історичних прикладів, вдало підібраних у кожному випадку. Його промови, які були повчальні і мали глибокий зміст, захоплювали багатьох. Багато людей високих чинів хотіли, щоб він був постійним гостем у їхньому будинку, і намагалися перетягнути його у свої кола.

Проте після кількох років служіння на державній службі при дворі, його погляди, які він висловлював відкрито, образили чиновників, що перебували при владі. За це Лю понизили в посаді і відправили у віддалену провінцію.

Така різка зміна життя не зломила філософа, і Лю вирішив не падати духом. Щоб упоратися з мінливістю долі, він удосконалював свою літературну майстерність, створюючи чудові вірші і прозу. Для себе він вирішив, що більше не повернеться у політику, а присвятить себе подорожам і спогляданню красивих місць природи.

Існує безліч історій про Лю ​​Цзун-юаня, але найпримітніші з них дві.

Коли Лю понизили в посаді, одного з його друзів спіткала та ж доля: він був переведений у ще віддаленішу від столиці область. Мати його друга була занадто старою, щоб поїхати разом із сином, та й для нього було б надзвичайно важко відвідувати її, зважаючи на таку далеку відстань. Бачачи це, Лю у своєму листі до імператора виказав бажання помінятися місцями зі своїм другом і сказав, що готовий прийняти замість нього управління далекою провінцією. Імператор погодився задовольнити прохання Лю. Згадка про цю історію є не тільки в історичних документах — їй були присвячені поетичні та інші літературні твори часів династії Тан.

В області, над якою він отримав владу, Лю Цзун-юань побачив, що жителі бідних сімей часто продають своїх дітей у рабство, щоб зайняти гроші. І якщо вони не повертали гроші у встановлений термін, то і вони, і їхні діти ставали рабами своїх позикодавців. Лю вирішив допомогти цим сім'ям. Він просив багатих людей, щоб ті дозволили бідним безкоштовно працювати на них, щоб таким чином погасити грошову заборгованість. Якщо ж у якихось сімей не було працездатних родичів, або вони померли, Лю Цзун-юань домовився, що буде платити гроші зі своєї кишені, щоб викупити дітей, які опинилися заручниками. Так він допоміг більше 1000 сімей у своїй області і став відомий в історії Китаю як добрий губернатор.

Читайте також: