• Історія китайського поета Мен Хаожаня — видатного затвірника

  • Четвер, 4 квітня 2013 року

Одним із кращих поетів Китаю, які жили за часів правління династії Тан, вважають Мен Хаожаня. Простий і легкий стиль його віршів приємний своєю природністю. У них він описує сільське самітницьке життя, яке вів довгі роки.

Мен Хаожань — видатний поет династії Тан. Ілюстрація: Zona Yeh/Велика Епоха

Мен Хаожань — видатний поет династії Тан.

Ілюстрація: Zona Yeh/Велика Епоха

Мен Хаожань народився в родині любителів літератури, в якій повага до поезії передавалося з покоління в покоління. Подібно до китайських відлюдників минулих часів, до сорока років він жив на самоті, старанно освоюючи древні письмена і тренуючись в мистецтві володіння мечем. Його мати тяжко хворіла, і як добрий син він доглядав за нею. Іноді поет вирощував овочі та бамбук, але не для того, щоб продати, а щоб загартовувати таким чином свій характер.

Коли йому перевалило за сорок, Мен Хаожань вирушив до столиці, щоб здати державний екзамен і вступити на службу. Перед іспитом він познайомився з багатьма відомими поетами, і під час банкетів читав для них свої вірші. Дуже швидко чутки про нього поширилися по всій столиці і незабаром дійшли до першого міністра та інших відомих чиновників, які любили поезію.

Одного разу йому запропонували зустрітися з імператорським службовцем, який міг би посприяти тому, щоб його взяли на службу при дворі. Однак саме в цей день він любив проводити час з друзями за чашкою вина, розмірковуючи про поезію, і тому вирішив відмовитися від такої можливості. Завдяки цій історії він став відомий як людина, яка «надає перевагу задоволенню, а не кар'єрі». Але багато хто вважав, що зробив він так тому, що був упевнений — успіху він здатний домогтися і без чиїхось рекомендацій.

Мен був здивований, коли дізнався, що успішно склав іспит, але для державної служби не був вибраний. Розчарований він швидко написав вірш, у якому звинувачував себе в тому, що не готувався до іспиту старанно. Проте в його тоні звучали невдоволення і образою за те, що його не оцінили. Одного разу, коли один з друзів представив його імператорові, той оцінив безсумнівний поетичний талант Мен Хаожаня, але тон віршів йому не сподобався. У цю мить Мен зрозумів, що настав час відмовитися від кар'єри державного службовця.

Написавши вірш для одного зі своїх кращих друзів, Мен вирішив податися подалі від столиці. У віршах він описав мінливість свого життя, висловив свій розпач найпохмурішими словами і емоційно похвалив кількох своїх кращих друзів, показавши їм свій намір жити усамітнено і насолоджуватися життям даоського відлюдника.

Після невдалої спроби вступити на державну службу, він або жив вдома затворником, або подорожував та захоплювався природою.

Весеннее пробуждение

Переклад російською Л. Ейдліна

В весеннем сне зари я не заметил,

Проснувшись, всюду слышу птичий крик;

Шумели этой ночью дождь и ветер,

Цветов опавших сколько, посмотри!

У той же час, його невдалий пошук роботи на державній службі, навпаки, став подарунком для любителів пейзажної поезії в Китаї — адже згодом він написав багато чудових віршів. Його поезія, позбавлена ​​пишномовства, відображала власний погляд на життя, внутрішній світ даоського відлюдника, який залишався оптимістичним, наївним, приємним і простим чоловіком.

Пробуждаюсь на рассвете

Переклад російською Є. Капустіна

Пробуждаюсь с рассветом от лёгкого сна.

Свежий воздух. Весна птичьих песен полна.

Помню, ночью был ветер, померкла луна;

Были грома раскаты и ливня стена!

А теперь лепестками покрыта страна.

То цветы все опали, и чья здесь вина?..

Мен Хаожаня і Ван Вея, який був його другом, вважають найвідомішими поетами династії Тан, вірші яких вплинули і на японську поезію.

Д. Ву, Велика Епоха

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...