ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

Видатний китайський майстер гри на флейті — Лі Мо

Велика Епоха
За часів династії Тан жив такий собі Лі Мо, відомий як майстер гри на флейті. Ще з дитинства він навчався цієї майстерності, і з часом удосконалив її до високого рівня. Крім цього, він славився своїм розумом, володів хорошою пам'яттю і міг записати будь-яку мелодію, лише раз почувши її.

Лі Мо — майстер гри на флейті за часів династії Тан. Ілюстрація: Джейн Ку/Велика Епоха
Лі Мо — майстер гри на флейті за часів династії Тан. Ілюстрація: Джейн Ку/Велика Епоха

Лі Мо — майстер гри на флейті за часів династії Тан. Ілюстрація: Джейн Ку/Велика Епоха


Розповідають, що коли Лі Мо був підлітком, він навчався грі на флейті у майстра із західних регіонів Китаю. Старанно навчаючись, він незабаром завоював славу і популярність талановитого музиканта.

Одного разу Лі Мо попросили зіграти на торжестві, і коли він закінчив, усі стали аплодувати йому — всі, та тільки не літній чоловік, що стояв із заплющеними очима, і, схоже, був не дуже вражений грою музиканта.

Лі Мо був гордим і відчув себе ображеним такою поведінкою. Він попросив старого пояснити, чому той не задоволений музикою. На що отримав таку відповідь: «Цей твір було виконано чудово, але в західному стилі, і ти припустився помилки на 13 тоні».

Лі Мо був дуже здивований, оскільки дійсно навчався музиці у майстра західної школи. З великою повагою він попросив, щоб старий виправив його. Далі літній чоловік сказав, що, хоча він зіграв на флейті добре, однак ця флейта не може брати найвищих нот.

Старий узяв бамбукову флейту Лі Мо і зіграв цю ж мелодію. Звучання музики зачарувало всіх присутніх, але, коли дійшло до 13 тону, де ноти були вкрай високі, флейта дійсно зламалася. Тоді старий вийняв з рукава фіолетову бамбукову флейту і продовжив гру — звуки музики зазвучали більш витончено. Коли він закінчив, то Лі Мо та інші глядачі дивилися на виконавця, роззявивши від подиву роти. Захоплений Лі Мо опустився на коліна і попросив узяти його в учні. Йдучи, старий сказав Лі Мо, щоб той прийшов до нього ранком наступного дня.

Ранком Лі Мо відправився в хатину старого, але там його не знайшов — лише фіолетова бамбукова флейта лежала на столі, а на ній вирізано чотири ієрогліфи: «Немає межі досконалості майстерності». Відтоді Лі Мо став набагато скромнішим і стараннішим, і з часом його майстерність зросла.

В іншій історії йдеться про те, наскільки добра була у Лі Мо пам'ять. Однієї зимової ночі імператор династії Тан вигадав нову пісню. Він виконував її на нефритовій флейті біля вікна.

На наступний день під час прогулянки імператор зайшов в один питний заклад і раптом почув, як хтось точнісінько повторює придуману ним же вчора мелодію. Музика звучала чарівно. Здивованому імператору донесли, що це грає якийсь Лі Мо. Імператор підійшов до нього і запитав, де той навчився такій музиці. Лі Мо відповів: «Минулої ночі я почув її біля стін палацу. Вона здалася мені чудовою, тому я запам'ятав і вивчив цю мелодію».

Талант Лі Мо не залишив імператора байдужим, і він запропонував тому оселитися в імператорському палаці. Так Лі Мо став палацовим музикантом і пізніше отримав звання великого майстра гри на флейті.

Девід Ву, Велика Епоха