• Як відроджують справжню культуру Китаю (частина 8)

  • Понеділок, 8 липня 2013 року

Азія

Тайвань
4 — 9 бер.
12 — 15 бер.
18 — 22 бер.
25 — 29 бер.
31 бер. — 1 квіт.
3 — 8 квіт.
11 — 12 квіт.
Японія
15 — 16 квіт.
18 — 21 квіт.
Південна Корея
24 — 26 квіт.
29 — 30 квіт.Європа

Швейцарія
26 — 28 лют.
Нідерланди
3 — 4 бер.
Польща
7 — 8 бер.
Австрія
10 — 11 бер.
Германія
13 — 15 бер.
Бельгія
17 — 18 бер.
Італія
20 — 22 бер.
Ірландія
25 — 26 бер.
Великобританія
28 — 29 бер.
31 бер. — 1 квіт.
Швеція
4 — 7 квіт.
Франція
10 — 12 квіт.
Германія
14 — 16 квіт.
18 квіт.
Австрія
20 — 21 квіт.
Іспанія
24 — 25 квіт.
 

Вікові традиції, які було втрачено на Сході, відновлюються на Заході. Це восьма частина серії із дев'яти статей, яка розкриває сутність традиційної культури Китаю для глибшого розуміння Shen Yun Performing Arts — геніального мистецького колективу з Нью-Йорку, що представляє традиційний китайський танець.

Артисти Shen Yun на сцені театру Merriam Theater у Філадельфії, у п'ятницю, 6 січня 2012 року. Фото: Едвард Дай/Велика Епоха

Артисти Shen Yun на сцені театру Merriam Theater у Філадельфії, у п'ятницю, 6 січня 2012 року.

Фото: Едвард Дай/Велика Епоха

Складна техніка танцю, поєднання інструментів Сходу і Заходу в одному оркестрі, красиві костюми і приголомшливі декорації — все це зовнішня картина концертів Shen Yun. Для глядачів не важко побачити цю красу і зрозуміти, про що артисти намагаються розповісти за допомогою китайського танцю.

Для новачків це чарівний театральний досвід. Окрім цього, для багатьох китайців, які живуть у різних країнах, світове турне Shen Yun стало рятівником і світочем їхньої культури.

Такі цінності, як первозданність і мудрість, повага до небес і віра в те, що за добрі справи людина отримає добрий плід, походять з трьох китайських релігій: конфуціанства, буддизму і даосизму та є сутністю традиційної китайської культури. Однак основи культури було втрачено значною мірою через те, що китайський комуністичний режим почав проводити систематичні атаки на традиції Китаю.

5-тисячолітня культура

З давніх-давен китайці називали свою країну «Піднебесною», оскільки вірили, що їхню культуру впродовж різних династій формували божественні посланці. Отож, китайську культуру, вважають «натхненою богами» і впродовж 5 тисячоліть своєї історії стародавня китайська культура приписує богам багато з їхніх найвагоміших досягнень у науці і гуманітарних сферах. Наприклад, бог Цанцзє створив китайські ієрогліфи, Шеньнун передав сільське господарство, а Суйжень показав, як використовувати вогонь. 

В основі китайської цивілізації лежать три китайські релігії. Мудрець Лао Цзи систематизував даосизм понад 2500 років тому у своїй книзі «Дао де Цзін». Книга розповідає про таємничий шлях пізнання Всесвіту, який він називає Дао (шлях).

Конфуціанство концентрує увагу на моральному кодексі для правителів, правил у сім'ї та поведінки людини. Вчення Конфуція (551—479 до н. е.) слугувало керівним принципом для майже кожної китайської династії, починаючи з династії Хань. Усі, хто прагнув стати чиновником, мусили складати іспити із цивільної служби, де всебічно перевіряли їхні знання конфуціанської класики та морального кодексу.

У 67 н. е. із стародавньої Індії до Китаю прийшов буддизм. Концентрація на особистому спасінні і медитації справила великий ефект на китайську культуру.

Під впливом цих вірувань у китайській культурі виникли багаті і глибокі системи цінностей. Поняття «людина має бути у гармонії з природою», «поважати небеса, щоб пізнати свою долю» і п'ять основних чеснот: доброзичливість, праведність, пристойність, мудрість і вірність — всі вони випливають із цих трьох релігійних вчень. Традиційний китайський спосіб життя нерозривно пов'язаний з цими ідеями.

Основуючись на цих принципах, торгівля, дипломатія, законотворча діяльність, мистецтво, медицина, інженерна справа процвітали в унікальному китайському стилі. Такі технології, як папір, друкарство, компас і порох були винайдені у Китаї задовго до їх відкриття у Європі.

Читайте також:

Систематичне руйнування

Останні 60 років, перебуваючи під комуністичним правлінням, традиційна китайська культура втрачала свої основи. Атеїзм примусово впровадили у суспільстві, а соціалізм назвали новою народною релігією.

Починаючи з Культурної революції у 60—70-х роках минулого століття, комуністичний режим розповсюдив повідомлення про те, що старому світу настав кінець. Він не тільки знищив елементи культури, храми та реліквії, а й створив свою власну культуру — культуру насильства, і намагався впровадити її в мистецтво. Пропагандистські спектаклі, фільми і пісні з вихваляннями провладного режиму замінили традиційну повагу до божественного, що притаманна китайській культурі.

Сьогодні китайський режим стверджує, що традиційна китайська культура відроджується через китайську мову, навчальні центри та програми культурного обміну з іншими державами. Але все це тільки слугує просуванню його власної партійної культури — це не те, що мав китайський народ у минулому, і що забрав у нього сучасний Китай.

Дух китайської культури в одному шоу

З плином часу, за кілька поколінь китайська культура, яку, як вважають китайці, є божественно натхненною, опинилася на межі зникнення. Через нагальну потребу в тому, щоб врятувати і зберегти цю культуру, китайські артисти, що імігрували до США, у 2006 році створили у Нью-Йорку трупу виконавського мистецтва Shen Yun Performing Arts.

Представляючи китайську культуру в контексті впливу на повсякденне життя конфуціанства, буддизму і даосизму, шоу Шень Yun здатне показати найчистішу сутність китайської культури, яка органічно розвивалась протягом століть.

«У Shen Yun дух китайської культури проявляється достовірно і в повному обсязі. Я глибоко зворушений [виконанням]», — сказав д-р Лян Хуаймао в інтерв'ю Великій Епосі після виступу Shen Yun у тайванському місті Тайбеї у березні 2010 року.

Доктор Лян є президентом Китайської національної асоціації культурного розвитку в Тайбеї. Він додав: «[Китайська] культура дуже глибока. Оскільки культура — це життя, виступи Shen Yun дійсно зворушливі».

Доктор Лян назвав духовний вплив, яким наповнив його виступ Shen Yun, «сердечним потрясінням».

Заслужений китайський каліграф, майстер Хуан Цюньїн, відвідав Shen Yun у Таоюані. Фото: Liang Shujiang/Велика Епоха

Заслужений китайський каліграф, майстер Хуан Цюньїн, відвідав Shen Yun у Таоюані.

Фото: Liang Shujiang/Велика Епоха

92-річний Хуан Цюньїн, обдарований артист, поет, художник і каліграф, уперше побачив Shen Yun у 2009 році і був дуже зворушений концертом. У березні 2011 року він знову приїхав до міста Таоюань у Тайвані із вісьмома гостями: своєю дружиною, дочкою і студентами. 

Пан Хуан радісно розповів Великій Епосі: «Shen Yun є ідеальною формою навчання у розважальній формі, що як фонтан, який може подарувати життєву мудрість, як джерело культури і мистецтва, а також вища точка правдивості, витонченості та краси».

Стосовно того, як Shen Yun впливає на суспільство, пан Хуан сказав: «Shen Yun об'єднує найкраще з традицій, історії, культури, етики, моралі та сучасні технології у вишукану форму виконавського мистецтва, яке може очистити серця людей і зробити суспільство більш мирним».

Він сказав, що дивлячись виступи Shen Yun, «люди відчувають себе зворушеними і веселими».

Пан Лі Чіао, колишній радник з питань внутрішньої політики при президенті Китайської Республіки (Тайвань) та лауреат Національної премії мистецтв 2006 року, в інтерв’ю Великій Епосі після концерту у Тайбеї сказав: «Shen Yun досить досконало показує сутність і дивовижність китайської культури».

Пан Лі додав, що концерт Shen Yun «відновлює китайську культуру».

Крістіна Лінь, Велика Епоха

Щоб отримати додаткову інформацію про Shen Yun і китайську культуру, відвідайте офіційний сайт концерту: shenyunperformingarts.org.

Велика Епоха є почесним спонсором Shen Yun. Щоб дізнатися більше про Shen Yun і китайську культуру, перегляньте календар світового турне. Квитки на концерт можна також придбати на офіційному сайті.

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...