• Історія про взірцевого майстра каліграфії

  • Неділя, 1 вересня 2013 року
Лю Гунцюань, великий майстер каліграфії і взірцевий радник. Ілюстрація: Велика Епоха

Лю Гунцюань, великий майстер каліграфії і взірцевий радник. Напис мовить: «Якщо праведний пензель, то й каліграфія буде чудовою».

Ілюстрація: Велика Епоха

Лю Гунцюань (778—865 рр.) був в історії Китаю одним із взірцевих майстрів каліграфії. Жив він за часів династії Тан. Його каліграфія несе в собі силу, витонченість і акуратність. Шанували її і наступні покоління майстрів письма.

У віці 29 років Лю склав імператорський іспит і почав працювати у місцевій владі чиновником низького рівня. Коли йому було вже за 40 років, на його почерк звернув увагу імператор. Незабаром його викликали до імператора у столицю Чан’ань, і він почав служити при дворі. Його знали як чесну і відверту людину. Багато людей трималися думки, що в каліграфії Лю Гунцюаня також відображена і його особистість. Тому за його рукописи знатні люди не жаліли великих грошей.

Лю Гунцюань за весь час свого перебування на службі при дворі встиг попрацювати у сімох імператорів. Його вірші, каліграфічні тексти разом з його чесними порадами були високо оцінені всіма правителями.

Один із імператорів, за яких служив Лю, часто припускався помилок у державних справах. Одного разу, коли він обговорював каліграфічний текст з Лю, то спитав його: «Як тобі вдалося стати таким гарним майстром каліграфії?». Лю відповів: «Пензель відображає серце. Якщо серце праведне, то праведним буде і пензель». Владика зрозумів, що Лю не тільки навчає його основам каліграфії, а також радить йому добре виконувати імператорські справи.

Якось інший імператор спілкувався зі своїм радником у присутності Лю. Коли мова зайшла про скромне життя древніх правителів, імператор показав свої рукава і з гордістю сказав: «Цей одяг вже такий старий, але я все ще вдягаю його». Всі радники почали хвалити його, а Лю й слова не скаже.

Коли імператор запитав радника, чому він мовчить, той сказав: «Ваша Величність править імперією і піклується про своїх підданих. Найголовніше — це призначати доброчесних і талановитих людей служити державі, звільняти неправедних і некомпетентних, приймати хороші поради і здійснювати справедливе та дієве управління. Ці заходи стали б запорукою цивілізованого суспільства та процвітаючої нації. Порівняно з цим, носіння старої одежі — це ніщо, сама дрібнота».

Імператор не розсердився, він був благородною людиною, тому радісно похвалив Лю як „зразкового радника“.

У китайській культурі вважається, що каліграфія, література, живопис та інші твори мистецтва відображають особистість автора, його чесноти, думки і почуття. Люди часто говорять, що праведність та етичні засади Лю також можна побачити у його каліграфії.

Читайте також:
Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...