ІСТИНА І ТРАДИЦІЇ

На нашу планету може впасти десяток метеоритів, як Челябінський

Велика Епоха
Науковці прогнозують, що в майбутньому на Землю може впасти ще з десяток метеоритів, схожих на челябінський. Метеорит, який впав у Росії 15 лютого 2013 року, вірогідно, належав до групи твердих тіл з однаковою орбітою, яка перетинається з орбітою Землі.

Фото: Костянтин Кудинов/commons.wikimedia.org
Фото: Костянтин Кудинов/commons.wikimedia.org
Вчені Карлос та Рауль де ла Фуенте-Марко з Мадридського університету вирахували приблизну орбіту, по якій рухався челябінський метеорит. Виявилось, що за схожим маршрутом курсує ще 20 твердих тіл з діаметром від 5 до 200 метрів, в той час як діаметр метеорита, який впав під Челябінськом, за оцінками вчених становив 15—18 метрів. Вага велетня становила 7—11 тон.

Дослідники припускають, що всі знайдені ними метеорити, які представляють небезпеку для Землі, є частиною великого астероїду, який за останні 40 тисяч років розпався на уламки. Розпад відбувся, скоріше за все, через значні перепади температур на шляху твердого тіла. Астероїд обертався навколо Сонця, проходивши спочатку повз холодний Марс, а потім наближаючись до значно більш гарячої Венери.

Такі уламки й можуть в майбутньому впасти на Землю, пояснюють вчені.

Проте панікувати зарано, вважають іспанські вчені. Справа в тому, що якщо метеорити і мали подібну орбіту, з часом кожен з них її змінював під впливом гравітаційного тяжіння інших планет. Крім того, спостереження за потенційно небезпечними метеоритами ведуться віднедавна, і говорити з упевненістю про те, що Земля лежить на їхньому шляху, не можна, йдеться на сайті журналу Nature.

Так, найнебезпечніший для зіткнення метеорит — 200-метровий в діаметрі астероїд 2011 EO40 — спостерігають тільки протягом 34 днів. Для того, щоб з упевненістю говорити про небезпеку його зіткнення із Землею, тверде тіло потрібно спостерігати не менше кількох років, говорить Джон Джіорджині, старший аналітик в групі, яка вивчає динамічній об’єкти Сонячної системи.

Критично ставиться до теорії братів Фуенте-Марко і Девід Несворні, дослідник астероїдів з Південно-західного дослідницького інституту в Болдері, Колорадо.

«Я думаю, що схожість орбіт є випадковою», — говорить вчений.

Єдиним способом дізнатись, чи належить челябінський метеорит до групи метеоритів, які загрожують Землі, потрібно порівняти його склад зі складом його ймовірних супутників.