• Китайські ідіоми (18): Зобразити млинець для втамування голоду

  • Вівторок, 24 вересня 2013 року

Китайские идиомы - нарисовать блин

«Намалювати млинець  для втамування голоду» означає марність дії, оскільки він не може бути з'їдений. Ілюстрація: Мей Хсу/Велика Епоха

Китайська ідіома «намалювати млинець, щоб втамувати голод» заснована на історії про Лу Юя, описаній в книзі царства Вей із «Записів про три царства»* (三国志).
У десять років Лу Юй став сиротою в період Трьох царств (220―280 н.е.), коли три могутніх держави Вей, У і Шу воювали між собою. Два старших брати Юя також загинули в ті неспокійні часи, тому, підкорившись долі, він став піклуватися про овдовілу невістку і племінників.
День за днем він старанно вчився, за що отримав високу похвалу від людей за благородство і глибину знань.
Йшов час і Лу Юй став високопоставленим чиновником у царстві Вей. Він був старанний і працьовитий, як бджола. Юй завоював довіру імператора царства Вей ― Цао Жуя** завдяки своїм цінним радам, які він давав з інтересів народу.
Одного разу імператор, незадоволений вибором кандидатів на посади чиновників, викликав до себе Лу Юя і міністрів. Він попросив непідкупного Юя рекомендувати йому людину на важливу державну посаду ― писаря історії.
У той час вибір ґрунтувався на рекомендаціях сильних і впливових осіб. Вони ж часто вибирали людей згідно з соціальним станом або популярністю.
Імператор сказав: «Цього разу я хочу, щоб Лу Юй рекомендував мені кандидата на місце писаря. Цей вибір не повинен ґрунтуватися на популярності. Необґрунтована репутація ― це як намальований млинець, на який можна тільки дивитися, але неможливо з'їсти!»
Ця історія і породила ідіому «намалювати млинець для втамувавання голоду». Спочатку цей вираз використовували, щоб описати репутацію, яка не підкріплена реальними вчинками. Нині ж ця ідіома використовується, коли хочуть заспокоїти себе нереальними планами або коли віддаються нездійсненним мріям.
Існує схожа ідіома: «вгамувати спрагу, думаючи про сливи», яка означає «живити себе ілюзіями».
Примітка:
«Записи про три царства» ― це класичний історичний текст, в якому висвітлена китайська історія з 184 р. до нашої ери і до 280 років н.е. Спочатку вони були записані в три окремі книги: «Книга Вей», «Книга Шу» і «Книга У». В 1003 році їх об'єднали в одну книгу.
• Цао Жуй (204—239 н.е.), також відомий як Вей Мін Ді (魏明帝), ― другий імператор царства Вей в період Трицарства і онук знаменитого Цао Цао. Був зведений на престол у 226 році, помер у 239 році у віці 35 років. Він правив 12 років.
Цзі Юань, Велика Епоха

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...