• Історія Китаю (27): Янь Ін - дотепний прем'єр-міністр держави Ці

  • Понеділок, 2 вересня 2013 року

Янь Ін був відомим дотепним прем'єр-міністром, який служив поспіль при трьох правителях держави Ці в період Весни і Осені.

Янь Ин

Янь Ін, кмітливий прем'єр-міністр. Ілюстрація: Б. Сяо / Велика Епоха

Якийсь час правитель Ці захоплювався міністром-підлесником, і похвалився, що між ними є згода з багатьох питань. На це Янь Ін відповів: «Цей міністр рабськи погоджується з вами незалежно від того, правильно це чи ні. Але це не взаємна згода, а просто підтакування. Надмірні лестощі можуть тільки розвинути у вас зарозумілість. Хіба це принесе користь нашій державі? Слухати його ― все одно, що додавати воду до води, а це не змінить її смаку і не додасть аромату. Це все одно, що на безлічі музичних інструментів грати тільки одну ноту!». Подумавши над цим, правитель Ці сказав: «Не дивно, що Янь Іна хвалять як мужню людину і вірнопідданого. Мені пощастило мати такого відданого міністра».

Незважаючи на свій маленький зріст, Янь Ін був дуже хоробрим і дотепним. Коли він в якості посла Ці приїхав до держави Чу, місцевий правитель задумав принизити його. Він закрив головні ворота міста і запропонував Янь Іну проповзти через маленький отвір у стіні міського муру. Янь Ін у відповідь пожартував: «Напевно, правитель держави Чу хоче цим підкреслити, що я приїхав до держави собак? Якщо це так, то я проповзу до вас через цю собачу діру». Зніяковівши, князь наказав охороні відкрити головні ворота і радо вітати гостя.

«До нас послали карлика в якості посла. Невже в Ці не вистачає людей? Вам доведеться розмовляти з моїми підданими, задерши голову вгору», ― сказав ущипливо правитель Чу, зустрічаючи в царському дворі Янь Іна.

«У Ці повно талановитих людей, і я не йду з ними ні в яке порівняння, але у нас є правило: найменш гідні держави повинні відвідувати найменш талановиті люди. І ось я тут», ― відповів Янь Ін.

Пізніше правитель Чу ще багато разів намагався принизити Янь Іна, але всі його хитрощі зазнали невдачі. Слава про дотепність Янь Іна поширилася ще більше.

На додаток до всього, Янь Ін все життя був вірним чоловіком. Якось, коли Янь Ін служив прем'єр-міністром, правитель Ці прийшов до нього у гості та захотів одружити його на своїй дочці. Під час трапези правитель сказав Янь Іну: «У тебе вже стара і потворна дружина, давай я віддам тобі в дружини свою дочку, щоб прикрасити твій будинок?» Янь шанобливо відповів: «Дуже дякую Вам за пропозицію, але коли я одружився на своїй дружині, вона була молода і красива. Ми обіцяли піклуватися один про одного. Боюся, я не можу покинути її тільки тому, що вона постаріла, адже і сам я вже став старий, не гарний», ― і відхилив пропозицію правителя.

Янь Ін був не тільки дотепною людиною, але доброчесним і вірним міністром. Він часто давав поради правителям держави Ці, використовуючи іносказання. Це допомагало їм прийняти його добру пораду в інтересах держави. Державу Ці глибоко поважали інші правителі, відзначаючи сумлінну службу Янь Іна.

Читайте також:

Історії Стародавнього Китаю: Посада і багатство не зіпсували моральність чиновника

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...