• Історія Китаю (26): Бао Шуя - чесний чиновник і відданий товариш

  • Субота, 24 серпня 2013 року

Бао Шуя рекомендує Гуань Чжуна

Бао Шуя рекомендує Гуань Чжуна на пост прем'єр-міністра. Ілюстрація: Чжицін Чен/Велика Епоха

У Період Весни та Осені в державі Ці жив такий собі Бао Шуя. Його талант розбиратися в людях допоміг йому зробити кар'єру чиновника і стати відомим. Він все своє життя дружив з Гуань Чжуном. Одного разу правитель запропонував Бао Шуї стати прем'єр-міністром, однак той замість себе запропонував свого друга, і правитель його послухав.

«Гуань більше ніж я підходить на цю посаду. Він перевершує мене в любові до людей, ніколи не зловживає владою, надійний, гарантовано дотримується законів і порядку і зможе вміло керувати армією», — сказав Бао.

Однак Хуань, правитель царства Ці, тримав образу на Гуаня за те, що той одного разу намагався його вбити, і не погоджувався з думкою Бао Шуї.

І тоді останній сказав: «У той час Гуань служив вашому ворогові Цзю і замислив убивство з відданості до свого пана. Якщо Ви визволите його з в'язниці [де він тоді перебував] і приймете з великою повагою, то цей талановитий чоловік неодмінно буде віддано служити і Вашій Величності».

Ці доводи переконали Хуаня, і він змінив гнів на милість. Так Гуань став прем'єр-міністром.

Під управлінням Гуаня, Ці поступово стало найбільш могутньою державою серед роздроблених царств. Пізніше, коли Гуань невиліковно захворів, правитель Хуань прийшов до нього обговорити кандидатури його наступників. Він хотів призначити своїм наступним прем'єр-міністром Бао Шую і запитав думку з приводу цього у Гуаня.

Той відповів: «Бао Шуя — дуже праведна людина, але він прискіпливо ставиться до інших. Прем'єр-міністр же повинен бути терпимим».

Хтось передав цю думку Гуаня його другу Бао Шуї: «Саме Ваша рекомендація допомогла Гуань Чжуну звільнитися з темниці, і він був помилуваний. Більше того, його призначили прем'єр-міністром замість Вас. Але замість подяки він відмовляв правителя призначити Вас наступним прем'єр-міністром».

У відповідь на це Бао засміявся і сказав: «Гуань ставить суспільні інтереси вище особистої дружби. Це одна з причин, чому я рекомендував його в першу чергу».

Бао Шуя і Гуань Чжун були друзями все життя. Якось Гуань сказав: «Бао і я в молодості разом займалися торгівлею. Коли ми ділили загальний прибуток, я завжди брав більше. Але Бао ніколи не думав, що я жадібний. Він знав, що моя сім'я була бідною. Коли через мене Бао зазнавав збитків, він ніколи не звинувачував мене, а тільки говорив: нині ринок не готовий. Правителі кілька разів знімали мене з посад, але Бао ніколи не думав, що це відбувалося з моєї вини. Кілька разів я втік з поля бою, але Бао ніколи не вважав мене боягузом. Він знав, що мені необхідно було доглядати за старенькою матір'ю, яка залишалася вдома одна. Коли я здався правителю Хуаню після невдалого перевороту, Бао не було соромно за мене, бо він знав, що моєю мрією було служити країні і прославити її. Хоча життя мені дали батьки, але ніхто не розумів мене так, як Бао Шуя».

Бао Шуя ставив суспільні інтереси вище власних і тому рекомендував Гуань Чжуна на посаду прем'єр-міністра. Пройшовши через потрясіння і смутний час китайської історії, вони все життя довіряли один одному в усіх справах. Так і народилася китайська ідіома: «Дружити як Гуань і Бао».

Читайте також:

Підписатися:

Г

Д

Ж

І

Й

К

Л

М

Н

О

П

С

Т

У

Ф

Х

Ц

Ч

Ш

Ю

Я

Social comments Cackle

загрузка...