• Китайські ідіоми (19): Кинути щити й сокири

  • Понеділок, 9 вересня 2013 року

китайские идиомы, Великий Юй 

Китайська ідіома «поміняти щити і сокири на нефрит та шовк» походить з історії про те, як Великий Юй замінив військові заходи батька на взаємодопомогу. Ілюстрація: Чжицін Чень/Велика Епоха

Китайська ідіома «Щити і сокири поміняти на нефрит та шовк» — це образний вислів, який означає обернути війну на мир або ворожнечу на дружбу. Цю фразу використовують і в значенні — перетворити щось погане в хороше.
Історія про походження цієї ідіоми записана в першому розділі книги «Хай Нань Цзи»* (淮南子).
Як свідчить легенда, близько 4 тисяч років тому Гунь був вождем Ся — одного з кількох китайських племен, що постраждали від руйнівних повеней того періоду, і батьком Великого Юя**.
Щоб захистити себе і своє плем'я, Гунь навколо міста побудував стіну майже в два з половиною метри заввишки і зробив рів навколо міських стін. Багатьом жителям цього племені не подобалися заходи Гуня, і вони розчарувалися в ньому.
Інші племена, побачивши, що Гунь втратив довіру народу, вирішили скористатися цією можливістю, щоб напасти на плем'я Ся.
Через деякий час Юй успадкував владу від свого батька і став главою племені. Усвідомивши, яку помилку зробив його батько, Юй наказав зруйнувати міські стіни, засипати рів, перерозподілити майно, знищити зброю і почав виховувати в людях високі моральні якості.
Будучи людиною благородною з сильним характером Юй об'єднав людей з різних племен, щоб разом боротися з повінню.
Він старанно працював над приборканням природних лих. Протягом 13 років він трудився над тим, щоб побудувати канали, які відведуть воду від великих річок у море.
Легенда свідчить, що в ті роки Юй три рази проходив повз свого будинку, але жодного разу не зайшов, оскільки був так зайнятий турботою про людей і стримуванням повеней.
Зрештою, Великий Юй зміг зупинити повінь, і його безкорисливий характер завоював серця місцевих жителів. Під час його правління плем'я Ся почало процвітати і набуло могутності. 
Побачивши, як мирно і щасливо стало жити плем'я Ся, люди інших племен захотіли, щоб Юй став і їхнім вождем. Десятки тисяч людей прийшли з нефритом і шовками засвідчити свою повагу Юю.
Звідси і виникла китайська ідіома «щити і сокири поміняти на нефрит та шовк». В українській мові є схожий вираз — «перекувати мечі на орала».
Мі Сяо, Велика Епоха 
Примітка:
1. Книга «Хуай Нань Цзи» була складена в 139 році до н.е. під час правління західної династії Хань. Це класичний текст, який включає в себе даоські, конфуціанські і правознавчі філософії. Вона складається з 21 глави і охоплює такі теми, як міфи, історія, астрономія, географія, філософія, наука, метафізика, природа і політика. У першому розділі «Юань Дао Сюнь» (原道训) представлені роздуми про Дао.
2. Великий Юй був нащадком Жовтого імператора і успадкував владу над Китаєм у правителя Шуня (близько 2205 до н.е.). Юя шанували за його доброту, за здібності та досягнення у стримуванні постійних повеней, що відбувалися в той час.

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

О

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...