• Чим цікаве Свято місяця в Китаї?

  • Середа, 18 вересня 2013 року
Одне з найбільш улюблених в Китаї свят — це День середини осені. Його відзначають 15 числа 8 місяця за китайським місячним календарем, коли на небі — повний місяць. У 2013 році цей день випав на 19 вересня — четвер.

Місячні пряники — символ фестивалю

У різних частинах країни цей день відзначають по-різному: десь розпалюють пахощі, десь висаджують дерева, розвішують кольорові ліхтарики або виконують танець дракона. Але де б це не було, місячні пряники — незамінний символ свята.
Місячні пряники можуть бути круглими або прямокутними, приблизно 10 см в діаметрі і 4—5 см заввишки. У пряника пластівчаста структура. Середину виробу наповнюють пастою з насіння лотоса і кладуть у центр цілий жовток яйця. Завдяки такому поєднанню продуктів, зберігається рівновага між солодким і солоним присмаком. Коли пряник розрізають навпіл, щоб поділитися з членами сім'ї і друзями, жовток нагадує круглий місяць.
Жовток у прянику нагадує круглий місяць. Ілюстрація: Дж.Ван/Велика Епоха

Жовток у прянику нагадує круглий місяць. Ілюстрація: Дж.Ван/Велика Епоха

Місячні пряники зазвичай випікають, хоча в різних регіонах цей виріб готують по-різному. Як правило, начинкою служить паста з насіння лотоса, паста з червоної квасолі або паста з китайського фініка.
В останні роки в традиційні рецепти стали додавати і нові інгредієнти, такі як кава, шоколад, горіхи, фрукти, овочі і м'ясо.
Зазвичай поверхню кожного пряника формують у вигляді ієрогліфів. Як правило, це червоне кільце, а всередині нього — ієрогліфи з побажаннями довгих років життя і гармонії, місяць і Чан Е.

Возз'єднання сім'ї

Яскравий повний місяць символізує повноту і достаток, тому День середини осені — це день, коли члени сім'ї збираються разом.
У китайській мові є таке словосполучення — 圓滿 (yuán mǎn; юань2 мань3), яке означає досконалість, повноту, завершення. Перший ієрогліф в цьому виразі 圓 є першою частиною фрази «круглий місяць» (圓月 yuán yuè, юань юе), а другий ієрогліф — початок фрази «повний місяць» (满月 mǎn yuè; мань юе). Вважається, що мить повноти і досконалості потрібно відзначити разом з усіма членами сім'ї — наскільки повний місяць, настільки повною буде і сім'я.
За традицією, члени сім'ї після вечері в цей день разом милуються яскравим місяцем і їдять місячні пряники з чаєм улун або з жасминовим чаєм.
Возз'єднання родини в День середини осені. Ілюстрація: Див Ян/Велика Епоха

 Возз'єднання родини в День середини осені. Ілюстрація: Див Ян/Велика Епоха

Туга за домом

Туга за домом — ще одна важлива особливість Дня середини осені, коли хтось з якихось причин не може возз'єднатися з сім'єю.
Вірші великих поетів Лі Бо і Ван Вея сповна висловлюють почуття туги за домом. Місяць у цей день змушує згадувати про рідних, які чекають вдома.

Дев'ятого числа дев'ятого місяця* згадую про братів в Шаньдуні (переклад російською)
Живу один в чужом краю,
и я здесь всем чужой.
В весёлый праздник всё сильней
тоскую о родных.
Я знаю: братья там, вдали,
на гору поднялись,
Кизил краснеет в волосах,
но нет меня средь них...
Ван Вей (701—761 рр.), відомий китайський поет династії Тан
*На дев'яте число дев'ятого місяця випав День середини осені в той рік, коли був написаний цей вірш. У це свято на батьківщині Ван Вея місцеві жителі, прикрасивши волосся квітками кизилу, піднімалися в гори.
У самой моей постели
Легла от луны дорожка.
А может быть, это иней? —
Я сам хорошо не знаю.
Я голову поднимаю —
Гляжу на луну в окошко,
Я голову опускаю —
И родину вспоминаю.
Лі Бо (701—762 рр.), великий поет династії Тан
Туга за коханими та рідними посилюється в День середини осені. Ілюстрація: Чжіцін Чень/Велика Епоха

Туга за коханими та рідними посилюється в День середини осені. Ілюстрація: Чжіцін Чень/Велика Епоха

Милування яскравим місяцем

У китайських сім'ях виконують ще одну традицію. У цей день прийнято сидіти у дворі або біля вікна, щоб помилуватися яскравим місяцем.
За всю історію Китаю повний місяць в середині осені завжди був улюбленою темою поетів і письменників, які в цей день висловлювали свої почуття і описували приємні миті возз'єднання сім'ї або сумні картини туги за рідними.
Складати вірші про місяць було свого роду мистецтвом, а також філософською та духовною наукою, якій навчалися вчені, чиновники та імператори різних династій. Натхненні ясним і яскравим місяцем багато великих поем написані як у давнину, так і в наші дні.
Знамениті історичні особистості, що насолоджувалися сяйвом повного місяця, покинули землю один за одним, але місяць досі освітлює темні ночі.
Милування повним місяцем в середині осені. Ілюстрація: Дж.Ку/Велика Епоха

 Милування повним місяцем в середині осені. Ілюстрація: Дж.Ку/Велика Епоха

Фея місяця, хоча і живе на самоті, але ділиться світлом із землею. Вона й надалі спостерігає за радістю і смутком людей у Піднебесній.
Читайте також:

Ще одна легенда про свято Середини осені

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...