• Чарівне свято Китаю — День середини осені

  • Вівторок, 17 вересня 2013 року
Найбільш ліричне свято в Китаї — День середини осені. Ілюстрація: Сінді Чен/Велика Епоха

Найбільш ліричне свято в Китаї — День середини осені. Ілюстрація: Сінді Чен/Велика Епоха

День середини осені (中秋节 Zhōngqiū Jié; Чжунцю цзе), який також називають у Китаї Фестивалем місяця або Святом місячних пряників, відзначають 15 числа 8 місяця за місячним календарем. Цього року День середини осені випав на 19 вересня.
Китайський Новий рік і День середини осені — найважливіші традиційні урочистості в Китаї. Фестиваль місяця бере свої витоки ще в династії Чжоу, яка правила близько 3 тисяч років тому. Вираз «середина осені» вперше зустрічається в «Ритуалах Чжоу» — збірнику обрядів, прийнятих за цієї династії (1045—221 рр. до н.е.).
Щоб відсвяткувати закінчення збору врожаю, найкращим часом для селян вважався день, коли місяць найбільш повний і яскравий.
Легенда в основі свята
Фестиваль супроводжує красива, але сумна історія про Чан Е. Є різні її версії, але ми розповімо найпопулярнішу з них.
Давним-давно на небі, замість одного, стали сходити відразу десять сонць. Вони спалили весь урожай, від чого люди залишилися без шматка хліба і були змушені жити у злиднях. Але знайшовся в народі справедливий і чесний чоловік, якого звали Хоу І. За його праведність небеса наділили його магічними здібностями. Він пустив 9 стріл в небо, і зайвих дев'ять сонць упали. Цариця-мати західного раю на знак подяки вирішила подарувати йому еліксир, здатний перетворити звичайну людину в безсмертного.
Чан Е, дружина Хоу І, славилася своєю красою і доброю вдачею, за що він дуже її любив. Хоу І велів дружині заховати еліксир, поки він не повернеться з полювання, щоб потім вони разом змогли випити його. Проте їхню розмову підслухав якийсь Пен Мен, підглядають з вікна, і у нього виникли нехороші наміри.
Три дні потому, коли Хоу І відправився на полювання, негідник прийшов із мечем у руках. Він зажадав, щоб Чан Е віддала йому чарівний напій. Чан Е не хотіла, щоб божественний дар опинився в руках у розбійника і швидко випила весь еліксир. Не встигла вона отямитись, як її тіло відокремилося від землі, вилетіло через вікно і полетіло в бік місяця.
Чан Е летить у бік місяця. Фото: В.Хуан/Велика Епоха

 Чан Е летить у бік місяця. Фото: В.Хуан/Велика Епоха

Коли на заході сонця Хоу І повернувся додому, служниці розповіли йому про те, що сталося. Зі сльозами на очах він подивився на нічне небо і покликав на ім'я свою улюблену дружину. У цю мить місяць засяяв яскравіше. На круглому місяці він побачив тінь своєї дружини, що сумно дивилася на нього.
Чан Е сумно дивиться на землю з місячного палацу. Ілюстрація: Емі Чан/Велика Епоха

Чан Е сумно дивиться на землю з місячного палацу. Ілюстрація: Емі Чан/Велика Епоха

Хоу І влаштував поминальний обряд на честь своєї дружини. Він велів поставити в саду столик для пахощів. На стіл поклав тістечка та свіжі фрукти, які любила Чан Е. Це був п'ятнадцятий день восьмого місяця за місячним календарем.
Звістка про те, що Чан Е перетворилася на божество і оселилася на місяці, швидко поширилася. У дні повного місяця багато людей за столиком для пахощів стали молитися перед добродушною Чан Е, щоб вона про них подбала.
Відтоді свято місяця у цей день щороку відзначають у всій Піднебесній.
Доюй Чжун, Велика Епоха 
Читайте також:

Китайський Новий рік 2013 — рік змії

Підписатися:

Social comments Cackle

загрузка...