• Китайські ідіоми (25): Оживити померлого

  • Понеділок, 21 жовтня 2013 року

Китайська ідіома 起死回生 (qǐ sǐ huí sheng; ці си хуей шен) буквально означає «оживити померлого».

Вона народилася завдяки історії про легендарного лікаря Бянь Цюе* (близько 401—310 рр. до н.е.), який врятував життя спадкоємцю престолу. Цей випадок наведено у «Записах великого історика»**, написаних Сима Цянєм (135—86 р. до н.е.).

Китайская идиома Бянь Цюэ Вернуть погибшего к жизни

Бянь Цюе оживив наслідника престолу, який, як вважали, помер. Цар був вражений дивовижними навичками лікаря. Ілюстрація: Дж.Ку/Велика Епоха

Згідно з цієї історією, в період Міжцарської війни (475—221 рр. до н.е.) в центральній частині Китаю існувало таке собі царство Гуй (虢). Царського спадкоємця неждано вразила смертельна хвороба, і його батько став скликати лікарів з усієї країни, щоб врятувати йому життя. Багато з них намагалися допомогти синові государя, але марно. Цар дуже горював, дивлячись, як помирає його юний син.

У цей час відомий китайський лікар Бянь Цюе, що подорожував різними царствами і збирав цілющі трави, проходив через державу Гуй. Його здивувало, що люди вулицями ходять у жалобі.

Він запитав у перехожих, чим вони всі засмучені. Дізнавшись, що тільки-но помер царський син, він із цікавості попрямував до палацу, щоб там з'ясувати, з якої причини покинув життя юний спадкоємець. Оглядаючи його, він виявив, що внутрішня частина стегон ще була тепла, і зробив висновок, що син государя насправді не помер, а перебуває у комі.

Бянь Цюе запитав у царя, чи може він спробувати вилікувати спадкоємця. Хоча государ сумнівався, але вибору не було, і він дозволив лікареві робити те, що він хоче.

Бянь Цюе дістав тонкі срібні голки і почав втикати в життєво важливі точки тіла. Раптово спадкоємець здригнувся і відкрив очі. Вражений цій картині, цар дуже зрадів і гаряче подякував рятівника.

Лікар тим часом продовжував лікування. Він приклав до тіла спадкоємця гарячу м'яку пов'язку, всередині якої містилися цілющі трави. Незабаром син государя вже зміг присісти.

Ще протягом двадцяти днів Бянь Цюе давав хворому настої з цілющих трав. По закінченні цього часу, спадкоємець відновився повністю, а лікар відправився в інше царство.

Звістка про те, що Бянь Цюе оживив царського сина і здатний повернути до життя померлого, поширилася багатьма царствами. Почувши такі слова, Бянь Цюе сказав: «Я не можу повернути до життя того, хто загинув. Я зміг врятувати життя спадкоємця лише тому, що він насправді ще не помер».

Пізніше люди почали вживати вираз «оживити померлого» як ідіому і використовують її, щоб похвалити гарного лікаря.Примітка:

* Бянь Цюе — один із найзнаменитіших лікарів в історії Китаю. Згідно з легендою, його вчитель був просвітленою особою. Він передав Бянь Цюе здібності просвічувати тіло людини, подібно до сучасних променів Рентгена. Він також вимірював пульс і застосовував метод акупунктури (натискаючи на точки). Він залишив після себе цінну книгу про китайську медицину — «Внутрішній класичний текст Бянь Цюе».

** «Записи великого історика» (史記, Shǐjì, Шицзи) містять 130 глав і охоплюють період з приблизно 2600 р. до н.е. і до 86 р. до н.е. «Біографії Бянь Цюе і князя Цан» — це сто п'ята глава цієї історичної книги.

Читайте також:
Підписатися:

Г

Д

Є

З

К

Л

М

Н

П

Р

С

Т

У

Ц

Я

Social comments Cackle

загрузка...